Dennis Man a marcat din nou pentru Parma, în Cupa Italiei! Românul a ajuns la cifre remarcabile

De Viviana Moraru
Publicat: 1.11.2023, 21:51

Dennis Man a marcat din nou pentru Parma, în Cupa Italiei

Dennis Man, în timpul unui meci la Parma/ Profimedia

Dennis Man a marcat din nou pentru Parma, punctând într-un meci din Cupa Italiei. Internaţionalul român a ajuns la cifre remarcabile în acest sezon, traversând un sezon de vis în Italia.

Parma a învins-o pe Lecce, în deplasare, în 16-imile Cupei Italiei. „Cruciaţii” s-au impus cu 4-2, şi s-au calificat în optimi, acolo unde se vor duela cu Fiorentina.

Dennis Man a transformat în prelungiri un penalty pentru Parma. Internaţionalul român a punctat în minutul 90+7, şi a stabilit astfel scorul final.

Intră AICI pentru a vedea golul lui Man!

Pentru Parma, Sohm şi Bonny au punctat în prima repriză, în minutele 9, respectiv 29. Ulterior, Lecce a reuşit să egaleze prin Piccoli şi Strefezza, şi a fost aproape ca meciul să se decidă în prelungiri.

Pongracic a „reuşit” un autogol în minutul 90+4, iar Dennis Man a dat lovitura de graţie trei minute mai târziu.

Graţie golului marcat cu Lecce, Dennis Man a ajuns la şase goluri marcate pentru Parma, în nouă partide bifate. Internaţionalul român şi-a mai trecut în cont şi două pase decisive.

Dennis Man a început ca rezervă duelul cu Lecce, însă a fost trimis în teren în minutul 56, în locul lui Hainut. Graţie evoluţiei sale, acesta a primit nota 7,1, conform sofascore.ro.

Valentin Mihăilă a fost integralist în duelul cu Lecce, şi a primit nota 6,7, conform aceleiaşi surse citate mai sus.

Dennis Man, lăudat în Gazzetta dello Sport

Dennis Man a fost lăudat în Gazzetta dello Sport, după ultimele meciuri de la Parma. Internaţionalul român i-a impresionat pe italieni prin maturitatea de care a dat dovadă în acest sezon de Serie B.

„Man a crescut, arată determinare și multă calitate. La 25 de ani a venit ceasul maturizării. După o adolescență poate prea lungă, Dennis demonstrează că a crescut din punctul de vedere al caracterului și le dă dreptate celor ce au cheltuit mai mult de 12 milioane de euro pentru a-l avea. Talentul român a colecționat deja 8 prezențe, 7 ca titular, și 5 goluri.

Până acum continuitatea a fost punctul său slab și faptul că Pecchia a reușit (sau e pe cale să reușească) să-l includă în proiect este un merit al antrenorului (care nu a renunțat să creadă în potențialul său) și al jucătorului (care a avut umilința de a reflecta asupra greșelilor comise).

Cu mingea la picior, Man aparține unei categorii superioare, doar că deseori calitățile tehnice nu sunt suficiente pentru a-i garanta o carieră strălucită. Acum, prin delicatețea atingerilor de minge și driblingurile sale imprevizibile, Man a știut să adauge și acea determinare necesară chiar și în Serie B”, au transmis italienii de la Gazzeta dello Sport.

Cine va câştiga Balonul de Aur 2024?

21:14 Alin Alexuc s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Paris! La câţi sportivi a ajuns delegaţia României 20:48 Mihai Stoica a oferit detalii spectaculoase despre petrecerea de titlu a FCSB-ului: „Aşa interes n-a fost niciodată. Incredibil!” 20:46 Echipa care vrea să fie surpriza la Campionatul Mondial de Hochei are planuri mari: „Suntem ambiţioşi” 20:26 Previziunile lui Gică Hagi, înainte de EURO 2024. „Regele” ia în calcul o surpriză uriaşă: „Să nu fie dezamăgirea turneului!” 19:55 VideoDarius Olaru vrea un film şi cu FCSB, după ce a câştigat titlul: „A fost un an de neuitat” 19:39 VideoMama lui Radu Drăguşin, anunţ despre viitorul fiului ei la Tottenham: „Îmi menţin în afirmaţia!” 19:22 Toto Wolff nu şi-a luat gândul de la Max Verstappen! Declaraţiile şefului de la Mercedes care îi dau emoţii lui Christian Horner 18:35 Un francez va arbitra lupta la titlu a echipei lui Răzvan Lucescu! PAOK – Olympiacos se vede exclusiv în AntenaPLAY 18:34 „Aşteptăm răspunsul final!” Dan Şucu a recunoscut ce antrenor îşi doreşte la Rapid. Prima reacţie după ce l-a refuzat pe Şumudică 18:03 VideoCamelia Bălţoi îţi prezintă AntenaSport Update. Cele mai tari ştiri ale zilei de 9 mai 2024 Vezi toate știrile

5 zodii chinezești care au noroc săptămâna aceasta. Un nou capitol se deschide în fața lor

Zodii care te cuceresc cu o singură privire. Nativii care se folosesc de ochi drept armă a seducției