Închide meniul

Gary Neville a răbufnit când a auzit că Premier League s-ar putea relua. "Câți oameni trebuie să moară jucând fotbal?"

Iulian Focșăneanu Publicat: 29 aprilie 2020, 13:21

Comentarii
Gary Neville a răbufnit când a auzit că Premier League s-ar putea relua. "Câți oameni trebuie să moară jucând fotbal?"

Profimedia

Conform acestui plan, de pe 8 iunie partidele se vor juca pe stadioane neutre. Guvernul Marii Britanii a acceptat soluția de compromis, spre stupefacția lui Garry Neville. Legenda lui Manchester United nu înțelege de ce se dorește asumarea riscurilor și a lansat un atac furibund.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Gary Neville nu își dorește reluarea Premier League

Fostul internațional englez asigură că s-ar face o mare greșeală dacă se vor juca meciuri pe timpul pandemiei. Neville vrea ca oficialii Federației să urmeze modelul din Ligue 1 și Eredivisie, suspendate definitiv.

"Oficialii FIFA au spus că nu ar trebui să se mai dispute meciuri de fotbal până în luna septembrie. Cred că, dacă s-ar fi luat o decizie fără să se bazeze pe criterii economice, nu s-ar fi mai jucat nicio partidă câteva luni. 

Oamenii evaluează acum riscul. Câți oameni trebuie să moară jucând fotbal în Premier League până să devină un lucru nepotrivit? Un jucător? E nevoie ca o persoană din staff să ajungă la terapie intensivă? Ce riscuri trebuie să ne asumăm, din moment ce discuția este pur economică?", a reacționat Gary Neville pentru Sky Sports.

Cluburile din Premier League vor suferi o lovitură financiară imensă, în cazul în care se renunță la "Project Restart". Se estimează pierderi de 1.25 miliarde de euro. După 29 de etape, Liverpool este lider în competiția internă. Cormoranii mai au nevoie de două victorii pentru a câștiga, matematic, titlul. Manchester United ocupă poziția a 5-a.

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Reușește FCSB să se califice în play-off?
Loading ... Loading ...
Citește și:
10:15
Victoria FCSB-ului cu Feyenoord, în istorie! Niciodată nu s-a mai întâmplat așa ceva în fotbalul românesc
10:01
Sorin Cârţu a făcut praf un jucător al Universităţii Craiova după eşecul cu Sparta Praga: “Nu pot accepta”
9:57
România poate oferi unul dintre cele mai “scumpe” meciuri de la Cupa Mondială. Prețurile biletelor au “explodat”
9:46
Mihai Stoica, mesaj la prima oră după FCSB – Feyenoord 4-3. Cum a descris victoria dramatică a campioanei
9:17
România, depășită de Ungaria în clasamentul coeficienților. Cum arată acum după meciurile FCSB-ului și Craiovei
9:16
“Am pierdut două puncte”. Răzvan Lucescu, reacţie fermă după ce PAOK a egalat-o pe Ludogorets în minutul 90
1 Gigi Becali, dat pe spate după FCSB – Feyenoord 4-3: “Şi-au scos banii pe tot anul! Îi prelungesc contractul” 2 Prima mutare din Liga 1! Oţelul Galaţi l-a transferat pentru 500.000 de euro 3 Gigi Becali forţează transferul iernii la FCSB! Jucătorii implicaţi în tranzacţie 4 FCSB – Feyenoord 4-3. Campioana României, victorie dramatică, la ultima fază! Revenire de poveste a roş-albaştrilor 5 Universitatea Craiova – Sparta Praga 1-2. Oltenii au terminat “în ceaţă”, oaspeţii s-au impus în ultimele minute de joc 6 Suma incredibilă pentru care a acceptat, de fapt, Ronaldinho să joace la Iaşi
Citește și