Alexandru Băluţă nu a avut emoţii la debutul în tricoul lui FCSB: „Mi-a fost uşor să mă integrez”

De Alex Masgras
Publicat: 17.07.2023, 0:13

Alexandru Băluţă nu a avut emoţii la debutul în tricoul lui FCSB

Alexandru Băluţă, în tricoul lui FCSB / Facebook FCSB

Alexandru Băluţă nu a avut emoţii la debutul în tricoul lui FCSB. Vicecampioana României a debutat cu dreptul în noul sezon din Liga 1. Echipa lui Elias Charalambous s-a impus fără mari emoţii în faţa celor de la FC U Craiova 1948, într-o partidă care a avut loc la Târgu Jiu.

Echipa pregătită de Elia Charalambous s-a impus cu 3-1, graţie golurilor marcate de Miculescu, Coman şi Edjouma. Pentru gazde a marcat Sidibe.

Alexandru Băluţă a fost titular în primul meci oficial la FCSB şi a evoluat 71 de minute, până când a fost înlocuit cu Ovidiu Popescu. La finalul partidei, jucătorul sosit în această vară la echipa roş-albastră a declarat că nu a avut emoţii înaintea debutului şi că i-a fost foarte uşor să se integreze în echipa lui Elias Charalambous:

„Mă bucur că a fost un debut cu dreptul pentru noi, sunt importante cele 3 puncte, nu contează cu cine jucăm. M-am gândit foarte puţin (n.r. la adversar), m-am gândit la jocul meu şi sunt fericit pentru cele 3 puncte.

Nu ştiu de ce v-a surprins, acum 5 ani am jucat la Craiova 9 fals. Ne place să combinăm, cei de la Craiova au lăsat spaţii foarte mari şi am profitat. Pot să joc pe orice post şi sunt pregătit să joc oriunde mă va pune Mister.

Am văzut tot timpul aceste comentarii ‘ai grijă că vei fi scos repede’. Nu m-am gândit la asta, pentru că aş fi fost scos cu siguranţă. Nu mi-a fost teamă, am acumulat o oarecare experienţă.

Mi-a fost uşor să mă integrez pentru că ştiu majoritatea jucătorilor. Au calitate, îmi place că îmi exploatează foarte bine calităţile şi sunt sigur că pot face meciuri mai bune decât acesta.

(n.r. despre derby-ul cu Dinamo) Noi ne concentrăm pe jocul nostru, au o echipă destul de bună, sunt destul de închegaţi, au suporterii în spate. Indiferent unde vom juca, aştept să fie plin stadionul şi vom da totul pentru cele 3 puncte”, a declarat Alexandru Băluţă, potrivit digisport.ro.

Darius Olaru s-a accidentat în FC U Craiova 1948 – FCSB

În minutul 40, la scorul de 2-0 pentru FCSB, Darius Olaru a luat o acţiune pe cont propriu în flancul stâng şi a fost faultat de Dragoş Albu. Căpitanul roş-albaştrilor a căzut şi a cerut intervenţia medicilor. A părăsit terenul şchiopătând şi ţinându-se de coapsa piciorului stâng.

Chiar dacă staff-ul medical a făcut eforturi, mijlocaşul vicecampioanei nu a mai putut continua. A fost înlocuit cu Malcom Edjouma, în minutul 45. Camerele TV l-au surprins pe Olaru, în suferinţă, pe banca de rezerve.

Charalambous şi Pintilii au de ce să îşi facă griji. Pentru FCSB urmează derby-ul cu Dinamo, care va fi sâmbătă, de la ora 21:30, în format LIVE TEXT pe AS.ro. La cinci zile distanţă, roş-albaştrii au duel în Conference League cu CSKA 1948 Sofia.

Antrenorul FCSB-ului s-a dovedit a fi inspirat. Chiar Malcom Edjouma a mărit proporţiile scorului, în minutul 60. Pasa de gol a primit-o de la un jucător intrat la pauză, Andrei Cordea.

Schimbare surprinzătoare în FC U Craiova 1948 – FCSB! Florinel Coman a fost înlocuit după primele 45 de minute

Repriza secundă a meciului dintre FC U Craiova 1948 şi FCSB a debutat cu o surpriză. Florinel Coman, cel mai bun om al roş-albaştrilor din prima repriză, a fost înlocuit cu Andrei Cordea.

După o primă repriză controlată de FCSB, banca tehnică a roş-albaştrilor a considerat că Florinel Coman poate fi odihnit, FCSB urmând să aibă o perioadă aglomerată.

În etapa a doua, FCSB va juca derby-ul cu Dinamo, după care va merge la Sofia, pentru prima manşă a turul 2 preliminar din Conference League cu CSKA 1948. Trei zile mai târziu, FCSB va merge la Galaţi, pentru meciul cu Oţelul din etapa a treia, după care va disputa meciul retur cu formaţia din Bulgaria.

Jucătorul cotat la 3.5 milioane de euro a fost cel mai important jucător al lui Elias Charalambous în play-off-ul sezonului precedent. A marcat 4 goluri şi a oferit 5 assist-uri, în cele 10 meciuri disputate.

Cu toate acestea, schimbările efectuate de Elias Charalambous au confirmat în repriza secundă. FCSB a înscris în minutul 60 prin Malcom Edjouma, cel care l-a înlocuit pe Darius Olaru la finalul primei reprize, care a părăsit accidentat terenul, în timp ce pasa decisivă a venit de la Andrei Cordea, cel care l-a înlocuit pe Florinel Coman.

Credeţi că există vreo şansă ca Gigi Becali să se împace cu CSA Steaua?

8
22:26
Fiorentina, din nou în finala Conference League! Italienii au trecut în semifinale de Club Brugge
8
21:56
Adi Popa a spus ce au făcut jucătorii de la CSA Steaua în ziua în care s-au împlinit 38 de ani de la câştigarea Cupei Campionilor
8
21:43
Claudiu Niculescu a început să râdă când a fost întrebat de Dinamo, după despărţirea de Şelimbăr! Mesaj clar pentru conducere
8
21:02
FotoAdrian Mutu, poză cu un crocodil, alături de soţie şi de fiul Tiago: „O zi minunată”
8
20:53
Jaqueline Cristian, în turul 2 de la Roma! Posibil duel „de foc” cu Coco Gauff în turul 3
8
20:28
FotoTeodora Stoica, imagini emoţionante cu tatăl ei, Mihai Stoica: „Un vis devenit realitate”
8
20:14
Rapid are un nou director sportiv! Anunţul oficial al clubului patronat de Dan Şucu
8
19:51
Poli Iași cere suspendarea lui Homawoo pentru accidentarea cumplită provocată lui Luca Mihai! Anunţul Comisiei de Disciplină
8
19:29
Şerveţelul pe care Lionel Messi a semnat cu Barcelona, scos la licitaţie! Preţul de pornire este uriaş
8
19:25
România – Cehia 31-30! „Tricolorii” au avut un avans de 7 goluri în turul play-off-ului pentru CM de handbal masculin

5 zodii chinezești care au noroc săptămâna aceasta. Un nou capitol se deschide în fața lor

Zodii care te cuceresc cu o singură privire. Nativii care se folosesc de ochi drept armă a seducției