Cum arată clasamentul şi lupta la titlu după primele 20 de etape. FCSB, avans de 8 puncte faţă de CFR şi Universitatea Craiova

Valentin Pîrcălabu Publicat: 17 decembrie 2023, 23:01

Florinel Coman and Vasile Mogos are in action during the CFR Cluj vs FCSB match at Dr. Constantin Radulescu Stadium in Cluj-Napoca, Romania, on December 10, 2023. CFR Cluj v FCSB - SuperLiga, Cluj-Napoca, Romania - 10 Dec 2023,Image: 828770098, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Cum arată clasamentul şi lupta la titlu după primele 20 de etape. FCSB are un avans de 8 puncte în faţa celor de la CFR Cluj. Echipa lui Mandorlini a ratat şansa de a se apropia la 5 puncte, după ce a pierdut partida cu Sepsi.

Etapă perfectă pentru FCSB, care a câştigat cu 3-0 partida cu Hermannstadt. De altfel, a fost singura echipă din primele 4 care a reuşit să câştige.

Cum arată clasamentul şi lupta la titlu după primele 20 de etape

FCSB are 41 de puncte după 20 de etape, cu 8 mai multe decât CFR Cluj şi Universitatea Craiova, care au câte 33 de puncte. Pe locul 4 în clasament se află Rapid, cu 32 de puncte. Din etapa a 20-a mai este de jucat FC Botoşani – Dinamo, dar acest meci nu va influenţa partea superioară a clasamentului.

CFR Cluj a ratat şansa de a se apropia de FCSB

Sepsi – CFR Cluj 2-1 a fost în format LIVE TEXT pe AS.ro. Duelul a contat pentru etapa cu numărul 20 a sezonului de Liga 1.

Într-o primă repriză pe care a controlat-o, CFR a marcat prima, prin Tachtsidis, în minutul 32, cu un şut din afara careului. După numai cinci minute, Bîrligea a avut un gol anulat, iar gazdele au reuşit egalarea în minutul 70, prin Kallaku, jucător introdus pe teren la pauză. Tot un jucător nou intrat a dat lovitura pentru Sepsi, Damaşcan marcând golul victoriei pentru gazde în minutul 85. Sepsi s-a impus cu 2-1, a reuşit prima victorie din istorie pe teren propriu în faţa clujenilor şi a treia victorie consecutivă în campionat.

În clasament CFR Cluj este pe locul secund, cu 33 de puncte, la 8 puncte în spatele liderului FCSB. Sepsi OSK se află pe locul 4, cu 29 de puncte.

11:14 Gică Hagi și-a anunțat obiectivul, înainte de FCSB – Farul! Pentru ce luptă „marinarii”, la meciul care poate decide campioana 10:35 „Are un caracter prea frumos!” Mihai Stoica nu crede că Risto Radunovic o va trăda pe FCSB! A exclus un nou „caz Bălgrădean” 10:15 Sebastian Vettel a numit cei mai buni piloți de Formula 1™ din istorie! A vorbit și despre cel mai mare rival 9:50 Dinamo – Voluntari LIVE TEXT 20:00. Meci crucial pentru salvarea de la retrogradare! „Câinii” nu își mai permit niciun pas greșit 9:28 „Imediat îl condamnă lumea!” Mihai Stoica sare în apărarea lui Ștefan Târnovanu. Ce a spus despre greșeala portarului 8:52 Denis Alibec e la retrogradare și poate ajunge gratis la FCSB! Anunțul care îi dă speranțe lui Gigi Becali 8:35 Mihai Stoica, dezvăluiri cutremurătoare despre accidentarea lui Alexandru Pantea: „Nu va fi apt pentru pregătirea de vară!” 8:15 Florinel Coman va merge la vraciul Marijana! Mihai Stoica, dezvăluiri despre starea vedetei. Verdict despre participarea la EURO 8:11 Anunţ de ultim moment despre transferul dorit de Gigi Becali pentru Dream Team-ul de Liga Campionilor de la FCSB 7:40 Jucătorul de la CFR Cluj care l-a făcut praf pe Adi Mutu şi apoi şi-a anunţat plecarea: „Nu are caracter, a vrut să se salveze” Vezi toate știrile