Meciul Sepsi – FC U Craiova 1948, încheiat definitiv înainte de termen! Jucătorii au fost trimişi la cabine de Andrei Chivulete din cauza scandărilor xenofobe

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 29.01.2023, 16:35

Meciul Sepsi – FC U Craiova 1948, din etapa a 23-a a Ligii 1, a fost încheiat definitiv. Totul din cauza scandărilor xenofobe care s-au auzit pe arena din Sfântu Gheorghe. Au fost momente incredibile la confruntarea din campionatul României.

Mai întâi, partida a fost oprită în minutul 24, când „centralul” a decis să transmită un ultim avertisment. A cerut ca fanii olteni care au făcut deplasarea să se oprească din scandat mesaje rasiste şi xenofobe.

Meciul Sepsi – FC U Craiova 1948, încheiat definitiv înainte de termen

La scurt timp distanţă, Chivulete a dat drumul la joc. Nu a durat mult! Scandările ultraşilor de la FC U Craiova 1948 au continuat, iar arbitrul partidei a decis să trimită jucătorii la cabine, în minutul 25. Chiar dacă alb-albaştrii au protestat, decizia nu a putut fi întoarsă.

După mai multe minute în care jocul a fost întrerupt, cele două echipe au revenit pe teren. Andrei Chivulete a fluierat reluarea jocului, dar fanii echipei lui Adrian Mititelu nu s-au oprit. Au avut scandări vehemente şi l-au obligat pe „central” să încheie definitiv meciul.

În minutul 26, Chivulete i-a pus capăt confruntării din Liga 1. A fost pentru prima dată, în campionatul României, când meciul a fost încheiat înainte de termen din cauza scandărilor rasiste şi xenofobe!

Scandări xenofobe şi sezonul trecut, la FC U Craiova 1948 – Sepsi

Au fost scandări xenofobe şi sezonul trecut, la FC U Craiova 1948 – Sepsi, meci din ultima etapă a play-out-ului Ligii 2021-2022. Arbitrul Adrian Cojocaru a oprit atunci meciul.

Ultrașii echipei lui Adrian Mititelu au avut mai multe scandări xenofobe la adresa celor de la Sepsi.

Ca să aplaneze situația, arbitrul Adrian Cojocaru a oprit jocul preț de câteva minute. Fanii lui FC U Craiova 1948 au afișat și bannere jignitoare pentru cei de la Sepsi.

Roland Niczuly, ironie maximă pentru fanii Petrolului care au avut scandări xenofobe

Au fost incidente şi în vara anului trecut, la meciul Petrolul – Sepsi, scor 1-1, în etapa a 3-a a Ligii 1. Roland Niczuly, portarul lui Sepsi, a avut o ironie maximă pentru fanii Petrolului care au adresat scandări xenofobe la adresa Ungariei, în timpul meciului de pe „Ilie Oană”. Goalkeeper-ul de 26 de ani, născut la Târgu Secuiesc, le-a transmis un mesaj acid spectatorilor respectivi.

În timpul meciului de la Ploiești, fanii „lupilor galbeni” au avut în repetate rânduri scandări xenofobe la adresa Ungariei, îndreptate către jucătorii formației din Sfântu Gheorghe.

La un moment dat, suporterii petroliști au aruncat cu o petardă în zona lui Roland Niczuly. Întrebat despre incidentul respectiv și despre scandările anti-Ungaria, portarul lui Sepsi a oferit o replică tranșantă:

Nu am fost lovit, a fost o petardă fix când mă duceam înapoi, voiam să îmi iau locul în poartă şi a explodat acea petardă. Suntem obişnuiţi cu fanii Petrolului că se comportă în acest fel.

Ne-am obişnuit cu aceste scandări, deja încep să devină plictisitoare. Nici nu le băgăm în seamă. Eu zâmbesc când aud aceste scandări. Au devenit penibile”, a spus Roland Niczuly, potrivit orangesport.ro.

Va termina Bayer Leverkusen sezonul fără înfrângere?

21:14 „A greșit!” Mihai Stoica, verdict despre ocazia irosită de Octavian Popescu în Universitatea Craiova – FCSB 2-0! 20:57 Surprizele pregătite de selecționerul Belgiei pentru EURO 2024. Cu ce jucători se pot duela „tricolorii” lui Edi Iordănescu 20:56 FotoGloria Buzău a promovat în Liga 1! Focuri de artificii la Buzău, după performanţa uriaşă! 20:35 Ce a spus Mihai Rotaru despre Gigi Becali, după ce Universitatea Craiova a învins-o cu 2-0 pe FCSB! 20:32 Ana Bogdan s-a calificat în turul 2 al turneului de la Roma! A învins-o pe Leylah Fernandez în două seturi 20:07 „Gesturi pentru prostălăi!” Robert Niță, derapaj șocant la adresa lui Bogdan Lobonț! A dat de pământ cu antrenorul de la Rapid 20:00 Victor Piţurcă a vorbit despre semifinala echipei lui Gigi Becali cu Middlesbrough: „Am contribuit şi eu, nu s-a spus” 19:43 Mircea Lucescu poate reveni la Dinamo Kiev! Anunțul care îi dă peste cap planurile lui Dan Șucu 19:07 Tudorel Stoica, dezvăluiri despre Valentin Ceauşescu! Ce le-a spus despre blaturi jucătorilor care au cucerit Cupa Campionilor! 18:58 „Monstrul s-a întors” Thiago Silva s-a despărțit de Chelsea și a semnat cu Fluminense! Revenire de senzație în fotbalul brazilian Vezi toate știrile