Bernadette Szocs şi Eliza Samara cer banii de la statul român: “De doi ani nu am mai primit nici măcar o premiere”

Alex Masgras Publicat: 11 mai 2026, 11:15

Comentarii
Bernadette Szocs şi Eliza Samara cer banii de la statul român: De doi ani nu am mai primit nici măcar o premiere

Bernadette Szocs / Antena Sport

Google News As.roAdaugă-ne ca sursă preferată în Google Google News As.roUrmărește AS.ro pe Discover

Naţionala feminină de tenis de masă a României a revenit în ţară, după ce a cucerit medalia de bronz la Campionatele Mondiale pe echipe, LIVE în AntenaPLAY. Învinse doar de China la Londra, cea mai puternică naţională din lume, sportivele au fost întâmpinate la Otopeni cu flori şi aplauze.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Din nefericire, la revenirea în ţară, medaliatele cu bronz nu au vorbit doar despre performanţa realizată în Anglia, ci şi despre restanţele pe care Agenţia Naţională de Sport le are faţă de sportivi.

ANS are restanţe la sportivi. Szocs şi Samara îşi cer drepturile: “Nu e normal să munceşti şi să nu primeşti”

“Eu încă am motivaţie să mai joc, să mai lupt. Dar şi motivaţia aceea vine şi puţin financiar, pentru că asta este munca noastră de zi cu zi. De doi ani nu am mai primit nici măcar o premiere. Să fie acolo… Noi câştigăm, stăm în sală cu orele, ne accidentăm, muncim să ne refacem, dar e nevoie să fim motivaţi şi financiar. Pentru că altfel…

Sigur, joci şi de plăcere, dar şi plăcerea aia se cam duce. Mulţi bani am de primit, nu zic cât, dar sunt mulţi. Colegele mele la fel. Sunt şi de la alte sporturi. Dar noi sperăm să îi primim cât mai curând”, a spus Elizabeta Samara.

Întrebată de ce crede că membrii Guvernului nu achită premierile, Samara a răspuns: “Nu ştiu, dacă ei ar câştiga ceva şi nu şi-ar primi banii cum ar face? Cum ar reacţiona ei? Noi sperăm să primim banii. Pentru că încă avem motivaţie, încă avem plăcere, dar neprimind nimic de doi ani aceste lucruri se cam termină. Cel puţin la mine se cam termină, pentru că nu mai sunt nici tânără. Aş vrea să mai joc doi ani. Dar ştiţi cum este, dragostea, plăcerea trece prin stomac”.

Reclamă
Reclamă

La rândul său, Bernadette Szocs a acuzat şi ea restanţele de la ANS.

“Ar fi frumos să primim restanţele. Sunt foarte mulţi bani de luat din urmă, dar nu mai vreau să comentez. Nu mai am nimic de adăugat, aşteptăm premierile. Nu e normal să munceşti şi să nu primeşti. Muncim şi sigur că o facem şi din plăcere, pentru că iubesc ceea ce fac şi nu aş da pe nimic tenisul de masă”, a precizat Szocs.

Cea de-a treia componentă a echipei României, Andreea Dragoman, a subliniat că în absenţa recompenselor financiare un sportiv îşi pierde motivaţia.

Reclamă

“Rezultate au fost şi vin în continuare. Acum am adus şi această medalie. Dar recompensele încă nu au venit. S-ar putea să se piardă şi motivaţia din cauza asta. Pentru că nu primim recompensă şi nu suntem apreciate. Cred că e vorba de un pic de implicare. Dacă se doreşte, eu spun că se poate să fim recompensaţi”, a menţionat Dragoman.

Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

Cine va marca mai multe goluri în Norvegia - Franţa, Erling Haaland sau Kylian Mbappe?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
10:42

Zi liberă națională! Victoria de la Cupa Mondială a generat isterie în țara calificată în 16-imile competiției

10:30

FCSB, tot mai aproape de al doilea transfer al verii. Mihai Stoica a confirmat: „Dorește să vină”

10:28

Norvegia – Franţa LIVE VIDEO (22:00, Antena 1 şi AntenaPLAY). Duelul titanilor Haaland şi Mbappe pentru şefia Grupei I

10:19

„Blat la Mondial”. Meciul care a ridicat suspiciuni uriașe: „Au semnat Pactul și sunt fericite”

10:08

EXCLUSIVAdrian Mutu a fost în negocieri cu o națională de top din lume. “Briliantul” a spus totul: “Ceva incredibil”

9:25

FotoFCSB a plecat în cantonamentul din Olanda. Marele absent de la aeroport + Unicul transfer și-a făcut apariția

1 Cum arată în timp real 16-imile Campionatului Mondial 2026? S-au stabilit patru meciuri 2 VideoDramatism incredibil în SUA – Turcia! Faza care a decis totul, în minutul 90+8 3 Au 3 puncte, dar nu mai speră la 16-imile Campionatului Mondial: “Vom pleca acasă! Băieţii sunt distruşi” 4 VideoGreşeală uriaşă de arbitraj în Ecuador – Germania. Gol marcat după ce Pavlovic i-a dat un picior în faţă unui adversar 5 UPDATERăsturnare de situaţie! Gigi Becali a făcut anunţul despre Florin Tănase: “E rezolvată”. A anunţat şi un transfer 6 Când s-a născut, de fapt, Gigi Becali! Milionarul a făcut dezvăluirea uimitoare în ziua în care e sărbătorit
Citește și