Alexandru Matei a câştigat medalia de aur la Cupa Europeană de judo

De Dan Roșu
Publicat: 15.10.2023, 14:07
Actualizat: 7.12.2023, 19:12

Alexandru Matei a câştigat medalia de aur la Cupa Europeană

Alexandru Matei a câştigat medalia de aur la Cupa Europeană - Facebook CS Dinamo

Alexandru Matei a câştigat medalia de aur la Cupa Europeană de judo. Sportivul de 20 de ani a cucerit prima poziţie la categoria 60 kg, după ce l-a învins în finală pe olandezul Bart Weling.

Matei a trecut în primul tur de spaniolul Mateo Garcia Vicente, în optimi l-a învins pe britanicul Nordine Adrif, în sferturi a câştigat în faţa elveţianului Jesse Weizenegger, în semifinale impunându-se în faţa portughezului Emerson Silva.

La cat. 73 kg, Robert Boldiş l-a învins în primul tur pe estonianul Artemi Larionov, în turul secund a trecut de spaniolul Aaron Gonzalez Garcia, dar a cedat în optimi în faţa germanului Viktor Marko Wandtke.

În cadrul cat. 81 kg, Szilard Radvanszki a pierdut în turul secund în faţa italianului Luigi Pippa.

Eduard Şerban l-a învins pe spaniolul Jorge Alvarez Rodriguez în primul tur al cat. 100 kg, însă apoi a pierdut în optimi în faţa francezului Kevin Virgina.

La competiţie au participat 355 de judoka din 35 de ţări, 211 la masculin şi 144 la feminin.

Cine va câştiga titlul în Premier League, în acest sezon?

13:51 Marius Șumudică e gata să o antreneze gratis pe Rapid: „Să demonstrez ce pot face cu căpriorii!” Ce ofertă uriașă a refuzat 13:35 UPDATEPrimii jucători de bază care au plecat de la FC U Craiova după retrogradare! Anunţul oficial făcut de olteni 13:18 Momente incredibile la meciul Soranei Cîrstea de la Roma! Partida a fost întreruptă, după ce doi protestatari au intrat pe teren 13:07 EXCLUSIVGigi Becali, anunţ de ultimă oră despre transferurile de Europa pe care le face la FCSB! Ce a spus despre situaţia lui Munteanu 13:07 EXCLUSIVGigi Becali a anunţat transferul lui Kiki de la Farul la FCSB: „Peste o săptămână îl luăm!” Singura condiţie pusă 12:55 Programul complet al play-off-ului de promovare în Serie A! Ionuţ Nedelcearu luptă pentru un loc în elita fotbalului italian 12:32 FotoImagini rare cu fiica cea mare a lui Ilie Năstase. Nathalie are 48 de ani şi este o persoană extrem de discretă 12:28 Marius Șumudică și-a distrus televizorul, din cauza lui Octavian Popescu! L-a făcut praf pe jucătorul de la FCSB: „Îl ia vântul!” 11:56 Când se vor juca meciurile de baraj, Dinamo – Csikszereda și Botoșani – CS Mioveni! Ghinion pentru „câini” la tragerea la sorți 11:47 Șucu, Lucescu și Copos i-au făcut „galerie” lui Răzvan Lucescu! „Il Luce”, din nouă alături de acționarul de la Rapid Vezi toate știrile