”Lunetistul” din Euroligă. ”KK” trage cu mănuși de la 3 puncte și are cel mai bun procentaj!

Cătălin Oprișan Publicat: 11 martie 2021, 9:05

Comentarii
”Lunetistul” din Euroligă. ”KK” trage cu mănuși de la 3 puncte și are cel mai bun procentaj!

Kyle Kuric, ”KK”, trage perfect de la linia de 3, după ce-și face încălzirea cu mănuși!!!

Născut în Pennsylvania, SUA, dar cu rădăcini slovace, Kyle Kuric a fost remarcat, încă din liceu, de către antrenorii de baschet. După ce a evoluat la colegiul Louisville, Kuric a ajuns, în 2012, în Spania, la Estudiantes. În noiembrie 2015, a suferit o complicată operație pe creier, dar și-a revenit imediat. A ajuns să evolueze câteva meciuri pentru Phoenix Suns, în NBA Summer League, dar a continuat pe pământ iberic, la Gran Canaria. A trecut la Zenith și, din 2018, e la Barcelona.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Sezonul acesta a ”explodat”. Specialist în 3 puncte, Kuric are o reușită de 59,21% la triple. Altfel spus, 45 din 76. Aceasta înseamnă nu doar cel mai bun procentaj din Euroliga momentului, ci și a doua preformanță din istorie: Kyle este depășit doar de Pavel Wiekira, cel care, în sezonul 02-03, pe când evolua la Idea Slask, a reușit 60%, e drept, cu mult mai puține încercări, 18/30.

Interesant este faptul că baschetbalistului actualului lider din Euroligă începe încălzirea cu mănuși! Așa exersează o perioadă, apoi le scoate și trage ”normal”. Explică faptul că are un mai bun control asupra mingii, pe care, apoi, o ”simte” mai bine în timpul jocului. Legenda spune că miticul jucător Joan Creus și-a perfecționat tehnica de joc în timp ce ”bătea” o minge de tenis de câmp cu mănuși în mâini, apoi, după fix 15 minute, trecea, brusc, la una de baschet! 

Înapoi la Homepage
Reclamă

Care va fi finala Champions League din acest sezon?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:55 30 apr.

Anunţul presei din Spania, după ce s-a scris despre un acord al lui Jurgen Klopp cu Real Madrid! Decizia lui Perez

23:55 30 apr.

Nottingham – Aston Villa 1-0 și Braga – Freiburg 2-1, în semifinalele Europa League! Portughezii au dat lovitura în prelungiri

23:36 30 apr.

Alexandru Băluță și-a anunțat plecarea de la echipă. Mesajul postat de fostul jucător al FCSB-ului: „Final de poveste”

23:20 30 apr.

Rayo Vallecano, cu Rațiu titular, succes la limită în semifinala cu Strasbourg. Crystal Palace, ca și calificată în finala UECL

23:15 30 apr.

VIDEOCampionul mondial Emiliano “Dibu” Martinez, în formă maximă înainte de World Cup 2026! Paradă senzaţională

23:05 30 apr.

Record istoric în Șahtior – Crystal Palace. Gol după doar 21 de secunde în semifinala de Conference League

1 Decizia luată de Adrian Șut, după ce Gigi Becali a anunțat că vrea să-l readucă la FCSB 2 FotoReacţia lui Gigi Becali când a primit invitaţie la nunta lui Ioan Niculae! Milionarul se însoară la 72 de ani 3 Gică Hagi e al doilea cel mai bogat selecționer de pe planetă! Singurul antrenor care îi întrece averea “Regelui” 4 Simone Inzaghi a analizat ce a făcut Cristi Chivu la Inter și s-a pronunțat: “L-am văzut lucrând” 5 FRF a anunţat cele 9 echipe din Liga 1 care au primit licenţa pentru cupele europene. Cine lipseşte de pe listă 6 FCSB, gest superb pentru jucătorul grav accidentat de la Voluntari. Anunțul lui Mihai Stoica: „Îl așteptăm la noi”
Citește și