Farul Constanţa a ratat calificarea în playoff-ul Ligii Campionilor la fotbal feminin

Publicat: 7.09.2024, 18:28.

Hepta

Farul Constanţa a ratat calificarea în playoff-ul Ligii Campionilor la fotbal feminin, după ce a pierdut sâmbătă, pe teren propriu, scor 1-3, meciul cu Valerenga Oslo.

După victoria cu Mitrovica, scor 4-0, elevele lui Dorel Zaharia au început bine meciul de pe teren propriu cu norvegienele de la Valerenga. Antonia Bratu a deschi scorul în minutul 15, iar oaspetele au rămas în zece din minutul 30, când Selma Pettersen a primit cartonaşul roşu şi a fost eliminată. Însă Valerenga a egalat pe final de repriză, prin Elise Thorsnes, în minutul 45+3, şi au preluat conducerea imediat după reluare, în minutul 48, când a înscris Janni Thomsen, scrie news.ro.

Oaspetele au dominat partea secundă şi au mai marcat odată, în minutul 78, prin Karina Saevik, impunându-se cu 3-1 şi calificându-se în play-off-ul Ligii Campionilor la fotbal feminin.

Farul Constanța – Valerenga Oslo 1-3 (1-1)

Au marcat: Bratu 15 / Thorsnes 45+1, Thomsen 49, Saevik 78

Cartonașe galbene: Iordăchiuși 53, Bratu 59 / Tvedten 53

Cartonaș roșu: Pettersen 30

Au evoluat – Farul (antrenori Dorel Zaharia și Raluca Simes): Onyango – Stancu, Bratu, Stanciu, Mango – Iordăchiuși, Bortan (86 Boycheva) – Țabur (55 Croitoru), Istrate (78 Bălăceanu), Chiper – Rus. Rezerve: Ganea, Voinescu – Dincă, Stoicescu, Băcanu, Cristea.

Valerenga (antrenor Nils Lexered): Enblom – Horte, Thorsnes, Pettersen – Thomsen, Vickius (46 Olsen), Bjelde, Tennebo (46 Heioarsdottir) – Godo (69 Brekken), Saevik (89 Espas), Tvedten (86 Arnesen). Rezerve: Grinde-Hansen – Kovacs, Enger, Klech.

Au arbitrat: Angelika Soeder (Germania) – Marina Bachmann (Germania) și Sandra Nigulis (Estonia). Arbitru rezervă: Reelika Turi (Estonia).

• WTT Champions Macao 2024 e exclusiv în AntenaPLAY, în perioada 9 - 15 septembrie
  • Marele Premiu de Formula 1 al Azerbaidjanului este în perioada 13 - 15 septembrie, live în AntenaPLAY
  • Ce rezultat va obţine România cu Lituania, după victoria de senzaţie cu Kosovo?

22:51

„Mi-e frică de faptul că o fim noi de argint!” Dănuţ Lupu, reacţie genială despre Mircea Lucescu după Kosovo – România 0-3

22:27

Gigi Becali a dat ordin la FCSB: „Tu joci cum zice Ferguson!”. Reacţia fotbalistului campioanei României

21:50

Bănel Nicoliţă, pariu nebun după transferul lui Bîrligea la FCSB: „Sper să valoreze cel puţin 10 milioane de euro în doi ani!”

21:16

Irlanda – Anglia 0-2, în Nations League. Seară plină de surprize: Georgia a făcut-o praf pe Cehia! Și Armenia a dat recital

21:15

Jiang Yuyan a scris istorie la Jocurile Paralimpice de la Paris: a câştigat 7 medalii de aur în probele de înot

20:39

VIDEOAdi Popa, dat pe spate de golul marcat de Dennis Man, în Kosovo – România 0-3: „Numai Messi dă așa!”

1 Foto„E păcat!” I-a fost alături un deceniu lui Bernadette Szocs şi a spus totul după marea dezamăgire din viaţa vedeteis 2 FotoSuma uriaşă pe care o va primi Georgina Rodriguez, lunar, de la Cristiano Ronaldo, dacă se vor despărţi! Totul a fost dezvăluits 3 VIDEOCharles Leclerc a câştigat Marele Premiu al Italiei, în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY! Sărbătoare la Monzas 4 VIDEOKosovo – România 0-3. Start perfect pentru Mircea Lucescu în drumul spre World Cup 2026. Man, Răzvan Marin şi Drăguş, decisivis 5 FotoLarisa Iordache este însărcinată! Primul mesaj al fostei gimnaste, care aşteaptă un copil cu Cristian Chiriţăs 6 FotoFosta gimnastă Anda Ivan a făcut anunţul mult aşteptat! Reacţia lui Andrei Ivan a apărut imediat: „Vă iubesc!”s

Ce poate manifesta fiecare zodie în parte la începutul lunii septembrie. Explicațiile astrologilor

3 zodii își pot găsi adevăratul scop în viață pe 7 septembrie 2024. Dedicarea e cheia succesului