Alexi Pitu, gol superb la Borbeaux! Românul a „spart gheaţa” în Franţa şi a fost „eroul” echipei sale

De Viviana Moraru
Publicat: 17.09.2023, 8:21

Alexi Pitu, gol superb la Borbeaux

Alexi Pitu, în timpul unui meci la Bordeaux/ Twitter

Alexi Pitu a marcat un gol superb la Bordeaux. Mijlocaşul român a „spart gheaţa” şi a înscris pentru prima dată în Franţa. Pitu a fost eroul echipei sale, cu golul său Bordeaux reuşind să o învingă pe Valenciennes cu scorul de 2-1.

Alexi Pitu a fost transferat de Bordeaux la începutul anului. Francezii au plătit în schimbul său suma de două milioane de euro celor de la Farul.

Alexi Pitu a început ca rezervă duelul cu Valenciennes, din etapa a şasea din Ligue 1. Antrenorul lui Bordeaux l-a trimis în teren pe mijlocaşul român în minutul 71, în locul lui Livolant.

În momentul în care a intrat pe teren Alexi Pitu, scorul pe tabela de marcaj era de 1-1. Bordeaux a reuşit să deschidă scorul prin Elis, în minutul 37, iar Valenciennes a reuşit să egaleze în minutul 63, prin Kruse.

Pitu s-a făcut remarcat pe final de joc. Fostul jucător al celor de la Farul a înscris golul victoriei în minutul 88. Mijlocaşul român a primit o pasă la marginea careului de la Zuriko Davitashvili.

Românul nu a stat mult timp pe gânduri, a preluat, şi a şutat puternic, de la marginea careului. Şutul a trecut pe sub bara transversală a porţii celor de la Valenciennes şi s-a oprit în poartă.

Pentru Alexi Pitu, acesta a fost primul gol al său în tricoul lui Bordeaux. După meci, acesta s-a declarat extrem de fericit de reuşita sa.

„Sunt foarte fericit pentru că am marcat primul meu gol aici. Haide, Bordeaux!”, a declarat Alexi Pitu, conform paginii de Twitter a clubului francez.

Adevăratul motiv pentru care Gică Hagi l-a vândut pe Alexi Pitu

S-a aflat care a fost adevăratul motiv pentru care Gică Hagi l-a vândut pe Alexi Pitu. „Regele” şi-a vândut unul dintre cei mai buni jucători la începutul acestui an, chiar dacă Farul era în cursă câştigarea titlului în Liga 1. Hagi a acceptat oferta de două milioane de euro primită de la Bordeaux.

„Lucrurile nu au stat așa cum s-au văzut, am și citit niște comentarii pe tema asta. Cred că la momentul la care el a fost înlocuit, avea o problemă medicală și în momentul acela al înlocuirii lui a venit la câteva minute după tripla schimbare.

În momentul în care te bați cu echipe care au dubluri sau chiar tripluri pe posturi de jucători valoroși, tu care ai o bancă scurtă, tu care ai ajuns să improvizezi.

Patronul ia destul de la hotelul care produce pe timpul verii și aduce la club, n-ar mai trebui să ia atât!„, a declarat Cristian Bivolaru pentru fanatik.ro.

Cine va câştiga Balonul de Aur 2024?

10:04 Radu Drăgușin e gata să plece de la Tottenham! Echipa care oferă 46 de milioane de euro pentru fundașul român 10:00 „Cel mai frumos moment!” Ștefan Târnovanu nu și-a ascuns emoțiile după ce FCSB a primit trofeul de campioană! 9:32 Lovitură pentru FCSB înainte de preliminariile UEFA Champions League! Campioana nu va fi cap de serie în turul doi 9:23 Gigi Becali l-a „înțepat” pe Dan Șucu, imediat după ce FCSB a primit trofeul de campioană: „Rar întâlnești ca el!” 9:06 „Îmi doresc să rămân!” Risto Radunovic, anunț important după FCSB – CFR Cluj 0-1! Alte vedete doresc prelungirea contractului 8:46 FotoIon Țiriac și-a dezvăluit marele regret al vieții, ajuns la 85 de ani: „Nu aș mai face la fel niciodată!” 8:23 VideoImagini spectaculoase de la petrecerea de titlu a FCSB-ului! Sărbătoare în fața Ateneului Român, alături de mii de fani 0:20 Mesajul lui Dan Petrescu pentru Gigi Becali, după ce FCSB a luat titlul: ” Nu pot decât să-l felicit! Merită!” 0:00 VideoVlad Chiricheş, imagini memorabile. A început să danseze în faţa fanilor. Tavi Popescu, autograf pentru şoferul autocarului 11
23:50
VIDEONorvegia – Cehia și SUA – Germania au fost LIVE VIDEO în AntenaPLAY. Dueluri spectaculoase la Campionatul Mondial de hochei

Cu ce zodie se potrivește Balanța cel mai bine în căsătorie. Nativii cu care au compatibilitate perfectă

Zodii care au probleme cu dragostea în luna mai 2024. Nativii care nu reușesc să-și găsească marea iubire