De Sebastian Cristian
Publicat: 18.03.2023, 21:23

Erling Haaland, hat-trick în Manchester City - Burnley și a depășit borna 40 de goluri în acest sezon

Erling Haaland a reușit un hat-trick în Manchester City - Burnley și a depășit borna 40 de goluri în acest sezon

Erling Haaland și Phil Foden / Profimedia

Erling Haaland este de neoprit! Norvegianul a reușit un hat-trick în Manchester City – Burnley și a depășit borna 40 de goluri în acest sezon.

Concret, atacantul „cetățenilor” a ajuns la 42 de goluri marcate, după „tripla” din sferturile de finală ale Cupei Angliei. În acest sezon, Erling Haaland are mai multe hat-trick-uri reușite (6) decât toți ceilalți fotbaliști din Premier League la un loc (5).

Erling Haaland este de neoprit! Norvegianul a reușit o „dublă” în Manchester City – Burnley și a depășit borna 40 de goluri în acest sezon

Erling Haaland a punctat în minutele 32, 35 și 59 pentru a facilita victoria echipei lui Pep Guardiola în fața celor de la Burnley. De altfel, între primele două goluri ale norvegianului au trecut doar 179 de secunde!

Mai mult decât atât, superstarul norvegian este doar al șaselea fotbalist din Premier League care a reușit să înscrie peste 40 de goluri în toate competițiile, într-un singur sezon.

Pep Guardiola, dat peste cap de Erling Haaland: „Este incredibil, un talent uriaş!”. Cum şi-a descris golgheterul după „manita” din Manchester City – Leipzig 7-0

Pep Guardiola a fost dat peste cap de performanţa obţinută de Erling Haaland. Atacantul de 22 de ani a marcat 5 goluri (22, 24, 45+2, 54, 57) în Manchester City – Leipzig, scor 7-0, meci din returul optimilor de finală ale UEFA Champions League.

Managerul „cetăţenilor” l-a descris pe starul norvegian după „manita” istorică din Liga Campionilor. Haaland a bătut recordul lui Lionel Messi şi a devenit cel mai tânăr jucător care atinge borna de 30 de goluri în competiţia stelelor. Dacă mai înscria o dată împotriva lui Leipzig, devenea primul fotbalist care punctează de şase ori în Champions League.

Guardiola l-a schimbat pe Haaland în minutul 63 şi l-a oprit din drumul spre o performanţă colosală.

”A fost o prestație foarte bună din partea tuturor din primul minut și până la final. Am jucat foarte bine atât cu mingea, cât și fără minge. Am marcat multe goluri.

Erling a fost incredibil, dar toți jucătorii au fost excepționali. Haaland a marcat cinci goluri în 60 de minute. E un tip incredibil şi un talent uriaş. Putere, mentalitate, este un câștigător în serie. Este foarte bun!

Am marcat patru goluri aici împotriva lui Real Madrid, șase împotriva lui Monaco, patru împotriva lui Tottenham. De multe ori am eliminaţi pentru că am primit foarte multe goluri. În acest moment, acești jucători se apără foarte bine. A mai avut Sergio (n.r. Aguero), înainte, acest instinct de a înscrie goluri”, a declarat Pep Guardiola, la BT Sport, citat de bbc.com.

13:54 FotoAndrei Vlad, petrecere de pomină cu alcool şi săruturi pasionale la Mamaia! S-a „împărţit” între o blondă şi o brunetă 13:09 Adrian Şut, aproape de transferul carierei după ce a câştigat titlul cu FCSB! Gigi Becali poate da un „tun” financiar 13:00 VIDEORomânii atacă tabloul principal la Saudi Smash 2024! Eduard Ionescu şi Ioana Sîngeorzan joacă azi, live în AntenaPLAY 12:48 Max Verstappen a dat cărţile pe faţă despre oferta colosală de la Mercedes: „Dacă aş concura pentru locul 5, aş deveni morocănos” 12:45 Handbaliştii de la Dinamo şi-au aflat adversara din semifinalele European League! Cu cine se vor duela în Turneul Final Four 12:03 Lionel Messi a cerut transferul unui star la Inter Miami! Oficialii echipei sunt gata să-i facă pe plac 11:57 „O echipă ca oricare alta!” Dovada lui Florin Talpan că FCSB nu este continuatoarea Stelei: „Lucrurile sunt foarte clare” 11:35 Foto„Îmi place să gătesc!” Nadia Comăneci a dezvăluit ce nu lipsește niciodată de pe masa ei de Paște. Rețeta cu care dă lovitura 11:19 Mihai Rotaru a dezvăluit, chiar înainte de Universitatea Craiova – FCSB, ce obiectiv i-a trasat lui Costel Gâlcă 10:48 Foto„Wow!” Fiica lui Marius Şumudică, şedinţă foto spectaculoasă. Sarah le-a aprins imaginaţia fanilor cu o apariţie electrizantă Vezi toate știrile