Fanii Atalantei l-au vizitat pe Josip Ilicic în Slovenia. Suporterii care au făcut deplasarea pentru meciul cu Sturm Graz din Europa League, au făcut un ocol în Slovenia, la Maribor, pentru o vizită surpriză acasă Josip Ilicic, fost jucător al clubului din Bergamo, transmite Reuters.
Josip Ilicic, care a jucat cinci ani la Atalanta, a rămas în inima suporterilor italieni, deşi el a plecat în august 2022, când slovenul se confrunta la acea vreme cu probleme de sănătate mentală.
Fanii Atalantei l-au vizitat pe Josip Ilicic în Slovenia
Fanii i-au organizat o despărţire emoţionantă înainte de meciul lor de acasă cu Torino din septembrie 2022, iar un an mai târziu, a devenit clar cât de sincer a fost acel rămas-bun.
Ilicic s-a alăturat fostului său club NK Maribor la o lună după ce a părăsit Atalanta, iar suporterii de la Bergamo au ajuns joi dimineaţă la terenul de antrenament al clubului pentru a-i face o surpriză atacantului de 35 ani.
Atalanta fans travelling to the Sturm Graz match have stopped in Maribor to visit Josip Ilicic 👏🐐🥰💙🖤
📸 NK Maribor pic.twitter.com/aWKudPAkL9
— Atalanta BC News (@AtalantaBC_News) October 26, 2023
Circa 120 de suporteri, îmbarcaţi în două autobuze, au părăsit Bergamo la miezul nopţii pentru a se întâlni cu Ilicic. Au urmat strângeri de mână, îmbrăţişări şi scandări pentru fostul lor idol, alături de o mulţime de fotografii cu un Ilicic vizibil emoţionat şi fericit.
Ilicic, prezent la Sturm Graz – Atalanta 2-2
Ilicic a fost prezent apoi la meciul cu Sturm Graz, de joi seară, care s-a încheiat cu o remiză, 2-2. Atalanta a rămas însă lider în Grupa D a Europa League, cu 7 puncte, urmată de Sporting Lisabona (4), Sturm Graz (4) şi Rakow Czestochowa (1).
În cele cinci sezoane petrecute la Atalanta, Ilicic, cel mai bun jucător al Sloveniei în 2019, a disputat 173 de meciuri şi a marcat 60 de goluri în toate competiţiile, contribuind la atingerea a două finale în Cupa Italiei (2019, 2021).
- Josip Ilicic, cel mai bun jucător al Sloveniei în 2019
- Ilicic a jucat cinci ani pentru Atalanta
- NBA și NHL se văd live exclusiv în AntenaPLAY
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- PAOK Salonic, înfrângere în Grecia! Echipa lui Răzvan Lucescu a fost învinsă de Atromitos
- Haos fără precedent: naționala cu doi selecționeri a convocat un no-name din liga a șasea, deși are o bază de selecție uriașă!
- Zinedine Zidane revine! Anunțul lui Fabrizio Romano: “Au un acord verbal, pot confirma”
- Dinamo Kiev s-a săturat de Vladislav Blănuță. Verdictul unui fost mare atacant rus: “Nu știe unde să-l trimită”
- “E negru, dar va ieși alb”. Scandal înainte de Cupa Africii. Antrenorul lui Ngezana, acuzat de rasism și sexism

































