Jose Mourinho le cere englezilor să urmeze modelul din Bundesliga. "Sunt disperat, aștept să se reia campionatul"

Iulian Focșăneanu Publicat: 14 mai 2020, 13:41

Comentarii
Jose Mourinho le cere englezilor să urmeze modelul din Bundesliga. "Sunt disperat, aștept să se reia campionatul"

Jose Mourinho își dorește reluarea Premier League

The Special One consideră că oficialii Federației trebuie să facă tot ce este posibil pentru a urma modelul din Bundesliga.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Jose Mourinho militează pentru reluarea campionatului

"Nu am cerut nicio amânare, eu îmi doresc să antrenez. Sunt disperat ca Premier League să se reia cât mai repede cu putință, mai ales când văd că se fac ultimele pregătiri în celelalte competiții.

Sunt foarte mândru de modul în care jucătorii mei s-au menținut în formă. Au dat dovadă de mult profesionalism, de pasiune și dedicație. Până acum au alergat în izolare, acum pot folosi din nou terenurile de pe baza de antrenament. Așteptăm acordul de a ne putea pregăti în grupuri mici, susțin această măsură", a declarat Mourinho, citat de Sky Sports.

Toți jucătorii din Premier League au primit un protocol de 40 de pagini. În cazul în care Guvernul nu se va opune, fotbaliștii pot reveni, de luni, la bazele de pregătire ale cluburilor. Pot face doar antrenamente individuale și vor fi testați pentru coronavirus de două ori pe săptămână.

Meciurile din campionatul Angliei s-ar putea relua, cu porțile închise, pe 12 iunie. Totul depinde de modul în care va fi gestionată situația. În Marea Britanie sunt raportate cele mai multe cazuri de Covid-19 din Europa. Peste 230.000 de persoane sunt infectate, iar numărul deceselor a depășit 33.000.

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Unde se va opri Bodo/Glimt în această ediţie a Ligii Campionilor?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
14:05

Ottawa Senators – Montreal Canadiens 2-3

13:59

“Impostorii lui Manchester City au fost distruşi de Valverde şi Real Madrid”. Presa din Anglia a făcut-o praf pe City

13:58

Cine va arbitra derby-ul Rapid – Dinamo, din prima etapă de play-off. Delegare de lux din partea CCA

13:45

“L-am portretizat pe Gino Iorgulescu ca fiind capul mafiei fotbalului românesc”. Declaraţii tari dinspre LPF

13:06

Ce echipă e favorită să câştige Champions League, după turul optimilor. Verdictul specialiştilor

12:51

Ţiţi Dumitriu nu are dubii: “Gigi Becali îi va spune lui Mirel Rădoi echipa de start la FCSB”

1 S-a supărat şi a plecat de la FCSB! Mihai Stoica a confirmat: “Am semnat încetarea contractului” 2 Gică Popescu ştie cine îl poate învinge pe Răzvan Burleanu în lupta pentru şefia FRF: “Unul singur” 3 Ce fost jucător de la Rapid a adus Mirel Rădoi la FCSB. A dat echipa în judecată, după şapte sezoane bifate în Giuleşti 4 Liber la FCSB! Ce anunţ face Iuliu Mureșan despre transferul lui Matei Ilie 5 Rapid vrea să transfere atacantul momentului din Liga 1! Şi FCSB s-a interesat de el 6 Gigi Becali a rostit trei nume: Băluță, Cicâldău şi Macalou! “Am făcut ce am vrut eu…”
Citește și