Wrexham a promovat în Liga a 3-a din Anglia, iar fanii au declanșat nebunia! Imagini incredibile de la marea sărbătoare

Wrexham a promovat în Liga a 3-a din Anglia, iar fanii au declanșat nebunia

Nebunia de pe stadionul lui Wrexham / Profimedia

Wrexham a promovat în Liga a 3-a din Anglia, iar fanii au declanșat nebunia! Echipa vedetelor din fotbalul britanic a reușit o performanță incredibilă.

Concret, formația condusă de actorii Ryan Reynolds și Rob McElhenney a reușit a 2-a promovare în decursul a două sezoane.

Wrexham a obținut promovarea matematică în Liga a 3-a după 6-0 cu Forest Green. Cu două meciuri rămase din campionat, echipa se află pe locul al 2-lea în clasamentul din Liga a 4-a, cu 82 de puncte. Din această divizie, primele 3 formații promovează direct.

La finalul partidei, cei peste 12.000 de fani prezenți la meci au luat cu asalt terenul și au dat startul unei adevărate sărbători.

VEZI IMAGINI CU SĂRBĂTOAREA DE PE STADIONUL LUI WREXHAM ÎN GALERIA FOTO

Clubul a devenit popular în lumea fotbalului în anul 2020, atunci când actorii menționați anterior au preluat echipa și au reușit să obțină rezultate.

Totuși, Wrexham are o istorie bogată, fiind cel de-al 3-lea cel mai vechi club de fotbal din lume. Echipa din Țara Galilor, dar care totuși joacă în sistemul de fotbal englez, a luat naștere în anul 1864.

Formația a câștigat de 23 de ori Cupa din Țara Galilor, înainte ca aceasta să intre în sistemul de fotbal din Anglia. De asemenea, galezii au participat și în cupele europene.

Echipa care a promovat acum în Liga a 3-a din Anglia a jucat chiar împotriva celor de la Petrolul Ploiești, la ultima participare în Cupa Cupelor, din sezonul 1995/1996. Atunci, „lupii galbeni” se impuneau cu 1-0, la general.

Wrexham a luat parte la un meci halucinant în luna martie

Meci halucinant în Anglia! Confruntarea dintre Wrexham şi Dover, duel din al cincilea eşalon, s-a încheiat cu scorul de 6-5. Oaspeţii conduceau cu 5-2 în minutul 64, dar ce a urmat a şocat lumea fotbalului.

Duelul dintre Wrexham şi Dover a uimit lumea fotbalului. Oaspeţii marcaseră nu mai puţin de cinci goluri până în minutul 64, dar gazdele au întors scorul şi au obţinut cele trei puncte în minutul 90+8.

Mullin a deschis scorul în minutul 6, iar Jones a majorat avantajul gazdelor în minutul 20. Wilkinson, Pavey şi Gyasi, autorul unui hat-trick, au întors rezultatul până în minutul 64 şi i-au adus pe oaspeţi în avantaj.

„Remontada” a început în minutul 65, când Palmer a reuşit „dubla”. Chiar şi aşa, în minutul 90, gazdele erau conduse cu 4-5. Davies, în minutul 90+1, şi Jarvis, în minutul 90+8, au fost eroii lui Wrexham.

„Chiar și Hollywood-ul s-ar chinui să scrie scenariul ăsta!”, s-au amuzat gazdele.

Cine va câştiga titlul în Premier League, în acest sezon?

22:09 Louis Munteanu, „coşmarul” Universităţii Craiova! Cifre incredibile ale atacantului de 21 de ani împotriva oltenilor 22:05 Farul – Universitatea Craiova 3-3. Mitriţă, eroul oltenilor! Hat-trick cu care oltenii au revenit de la 0-3. Dezastru pentru Hagi 21:37 Faza serii, după ce Universitatea Craiova l-a omagiat pe Ion Oblemenco. Ce s-a întâmplat cu un tricou cu chipul legendei 21:24 NEWS ALERTDan Şucu a bătut palma cu noul antrenor al Rapidului! Când va fi făcut anunţul oficial. Lovitură de proporţii dată de giuleşteni 21:20 LIVE VIDEOSUA – Slovacia 4-5 şi Norvegia – Finlanda 1-4 au fost în AntenaPLAY! Elveţia – Cehia şi Germania – Suedia se joacă ACUM 20:45 FotoFosta iubită a „Prinţului” Cristea a ieşit la plajă şi i-a înnebunit pe italieni: „Incredibil de frumoasă!” 20:17 Veste uriaşă pentru Simona Halep! Anunţul primit cu două luni înaintea Jocurilor Olimpice de la Paris 19:57 PAOK – Panathinaikos LIVE VIDEO (miercuri, 20:00, AntenaPLAY). Răzvan Lucescu continuă războiul pentru titlul din Grecia 19:34 „Mă retrag într-o peşteră” Delegarea lui Istvan Kovacs la finala Europa League, făcută praf: „Clubul de comedie” 19:30 FotoSoţia lui Michael Schumacher vinde tot pentru a face rost de bani! Decizie radicală luată de Corinna, la 10 ani după accident Vezi toate știrile