UTA Arad – Petrolul Ploieşti 3-1! Echipa lui Mircea Rednic a jucat o repriză întreagă în 10 oameni

De Alex Masgras
Publicat: 4.10.2024, 20:46

UTA Arad - Petrolul Ploieşti 3-1! Echipa lui Mircea Rednic a jucat o repriză întreagă în 10 oameni

Mircea Rednic / Hepta

Meciul UTA Arad – Petrolul Ploieşti s-a încheiat 3-1. Primul duel din etapa cu numărul 12 a Ligii 1 a avut loc pe terenul echipei lui Mircea Rednic. Arădenii au spart ghinionul şi au obţinut prima victorie pe teren propriu, după ce primele cinci meciuri de pe Arena Francisc Neuman s-au încheiat la egalitate.

La 2-0 pentru gazde, în minutul 44, Kadiri a fost eliminaţi, iar „Bătrâna Doamnă” a evoluat în 10 oameni până la final. Chiar şi în aceste condiţii, jucătorii lui Mircea Rednic au obţinut cele trei puncte.

Echipa UTA Arad a învins vineri, pe teren propriu, scor 3-1, formaţia Petrolul Ploieşti, în primul meci al etapei a 12-a din Superligă, notează news.ro.

La Arad, ploieştenii au marcat primul gol al întâlnirii, dar… în propria poartă, prin Huja, în minutul 32. După numai şase minute gazdele au înscris pentru 2-0, când Cîmpanu a transformat o lovitură liberă. Elevii lui Rednic au rămas în zece după eliminarea lui Kadiri, din minutul 44, iar ploieştenii au redus din diferenţă în minutul 53. Grozav a şutat, portarul Popa a respins şi Tudorie a reuşit să înscrie.

Arădenii şi-au refăcut avantajul însă după numai patru minute, Hrezdac stabilind scorul final din centrarea lui Costache. UTA s-a impus cu 3-1 şi este pe locul 7, cu 15 puncte, în timp ce Petrolul are 18 puncte şi se află pe poziţia a patra.

UTA ARAD: R. Popa – Râpă, Poulolo, I. Conte, Trif – Hrezdac, Van Durmen, Cîmpanu (Zsori 63; R. Cristea 90) – Omondi – Kadiri, V. Costache (Benga 83). ANTRENOR: Mircea Rednic

PETROLUL: Zima – Ricardinho, Stănică, Huja, L. Dumitriu (Irobiso 66) – T. Keita (Akosah-Bempah 46) – M. Rădulescu (Tolea 66), Hanca, Jyry, Grozav (Moussaki 81) – Tudorie. ANTRENOR: Mehmet Topal

Cartonaşe galbene: Zsori 90, R. Popa 90 / T. Keita 37, Grozav 70, Zima 70, Hanca 90+1

Cartonaş roşu: Jordan Kadiri (UTA Arad) min. 44

Arbitri: Horia Mladinovici – Ferencz Tunyogi, Cosmin Bojan – Florin Mazilu

Arbitri VAR: Iulian Dima – Sorin Vădana

Observator: Octavian Şovre

• China Smash 2024 e exclusiv în AntenaPLAY, în perioada 26 septembrie - 6 octombrie
  • Levadiakos - PAOK, meci din etapa a 7-a din Grecia, e duminică, de la ora 20:30, exclusiv în AntenaPLAY
  • Se va impune Ianis Hagi la prima echipă a lui Rangers?

0:03 5 oct.

Anunţul lui Cătălin Cîrjan după ce a marcat cu Farul şi apoi s-a accidentat! Ce se va întâmpla cu el înainte de meciul cu FCSB

23:55

VIDEORio Ave – Famalicao 1-1 a fost în AntenaPLAY. Porto – Braga (duminică, 22:30) e meciul etapei a 8-a din Liga Portugal

23:36

Gică Hagi a criticat şi el dur arbitrajul după Farul – Dinamo 1-1: „Am avut penalty-uri nu ştiu câte”! Ce i-a spus arbitrul

23:35

New Jersey Devils, victorie categorică cu Buffalo Sabres! Noul sezon din NHL a debutat la Praga

23:24

Denis Alibec a făcut praf arbitrajul după Farul – Dinamo 1-1: „Am avut 3 penalty-uri clare neacordate”!

23:21

Zeljko Kopic şi Dennis Politic nu au căzut de acord după Farul Constanţa – Dinamo 1-1! Ce au spus despre remiza de la Ovidiu

1 FotoDavid Popovici își reia facultatea, după ce a avut primul an „înghețat”. Și-a decis viitorul: „Asta îmi doresc!”s 2 FotoFiica lui Michael Schumacher s-a căsătorit la 27 de ani. Tatăl ei ar fi fost de faţă! Ce au fost obligaţi să facă invitaţiis 3 Rapid transferă de la o rivală din Liga 1! Lovitura dată de giuleşteni: „Marius Șumudică și l-a dorit mult”s 4 Adrian Mititelu a făcut anunţul: cine e antrenorul lui FCU Craiova! De ce s-a prăbuşit echipa din Bănies 5 Ilie Năstase, reacţie fără precedent la adresa Simonei Halep: „Ce vrea să demonstreze, că nu înțeleg?”s 6 Gigi Becali, discurs vehement despre comportamentul lui Dorinel Munteanu: „Dacă Maftei era fiul meu, ziceam să îi facă mai rău!”s

4 zodii care vor fi de neoprit în luna octombrie 2024. Trec peste orice greutate

Nativii care își pot schimbă propriile vieți pe 5 octombrie 2024. Zodiile care vor străluci sub lumina reflectoarelor