Lovitura primită de Brazilia, înaintea sfertului de finală cu Uruguay, de la Copa America

De Dan Roșu
Publicat: 3.07.2024, 10:47

Scandal în timpul meciului Brazilia - Columbia - Profimedia Images

Lovitura primită de Brazilia, înaintea sfertului de finală cu Uruguay, de la Copa America este suspendarea lui Vinicius Jr pentru cumul de cartonaşe galbene.

Selecţionata Braziliei, cvintuplă campioană mondială, a încheiat la egalitate, scor 1-1, partida cu naţionala Columbiei, disputată marţi seară la Santa Clara (California), în ultima etapă din Grupa D a turneului de fotbal Copa America, găzduit de Statele Unite.

Selecao a deschis scorul în prima repriză, în urma unei lovituri libere pe care Raphinha, jucătorul echipei FC Barcelona, a executat-o perfect (12), însă columbienii au restabilit egalitatea după pauză, prin Daniel Munoz (47).

Naţionala „cafetera” a marcat încă o dată, prin Davinson Sanchez, însă golul a fost anulat pentru ofsaid, după intervenţia VAR.

Atacantul-vedetă al echipei Braziliei, Vinicius Junior, a văzut al doilea cartonaş galben de la debutul turneului, după o lovitură cu mâna aplicată lui James Rodriguez, căpitanul Columbiei, şi va rata astfel meciul din sferturile de finală împotriva Uruguayului.

Columbia nu va putea conta la rândul ei, la partida cu Panama din faza eliminatorie pe mijlocaşul Jefferson Lerma, care a primit al doilea avertisment la Copa America în meciul cu Brazilia.

În cealaltă partidă din Grupa D disputată marţi la Austin (Texas), Costa Rica a învins la limită, cu 2-1, formaţia Paraguayului, ambele echipe părăsind însă competiţia.

În clasamentul final al acestei grupe, Columbia a ocupat primul loc, cu 7 puncte, urmată de Brazilia, 5 p, Costa Rica, 4 p, şi Paraguay, 0.

Programul complet al sferturilor de finală ala Copei America

• Marele Premiu al Ungariei e live în AntenaPLAY, în perioada 19-21 iulie
  • Speedway European Championships Grudzladz (20 iulie)
  • Cine crezi că va câştiga EURO 2024?

18:58

Daniel Popa nu se teme de Gigi Becali! Noul atacant de la FCSB a dat toate cărțile pe față: „A făcut numai lucruri bune!”

18:51

Schimbare la Rapid! Decizia luată de patronul giuleştenilor, Dan Şucu

18:32

Un jucător al FCSB-ului ar putea ajunge la Farul! A luat decizia de a pleca după ce a fost criticat de Gigi Becali!

17:58

„Ne fac zob” Mihai Stoica a anunţat o schimbare radicală la FCSB, iar un fost jucător al lui Gigi Becali a reacţionat imediat!

17:50

Apare o nouă regulă în noul sezon de Liga 1! Kyros Vassaras a venit cu toate detaliile: „Responsabilitatea trebuie împărțită”

17:45

Elena Rybakina s-a calificat în sferturi la Wimbledon! Ea va avea parte de un duel „de foc”, cu Elina Svitolina

1 FotoPrimele imagini cu Kira Hagi, în braţele iubitului. Momente tandre, surprinse la Munchen înainte de România – Olandas 2 România – Olanda 0-3, în optimi la EURO 2024. Naţionala României, OUT de la EURO 2024. „Tricolorii” au luptat admirabils 3 FotoCum arată soţia lui Virgil van Dijk! Povestea desprinsă din filme a adversarului României de la EURO 2024s 4 VIDEOGeorge Russell, pole-position în Marele Premiu al Marii Britanii! Cursa e duminică, pe Antena 1 şi în AntenaPLAY (16:45)s 5 FotoSoţia lui Denis Drăguş, mesaj cu puternic impact emoţional pentru soţul său: „Să câştige pentru acel copil şi să îl facă fericit”s 6 FotoReacţia lui Cristiano Ronaldo, după ce s-a prăbuşit emoţional şi a izbucnit în plâns după ce a ratat un penalty cu Slovenias