Iga Swiatek s-a calificat în finala de la Stuttgart după abandonul lui Ons Jabeur

De Dan Roșu
Publicat: 22.04.2023, 21:40

Iga Swiatek s-a calificat în finala de la Stuttgart

Iga Swiatek și Ons Jabeur / Profimedia Images

Iga Swiatek s-a calificat în finala de la Stuttgart! Ons Jabeur a abandonat sâmbătă în semifinalele turneului Porsche Tennis Grand Prix, de la Stuttgart, iar adversara ei, Iga Swiatek, s-a calificat în ultimul act.

Swiatek (21 de ani, locul 1 WTA), cap de serie nr 1 al turneului, a început în forţă meciul cu Ons Jabeur (28 de ani, locul 4 WTA), cap de serie nr 3, poloneza conducând cu 3-0 în primul set.

Accidentată la gambă, Jabeur a încercat să continue partida, dar a fost nevoită să renunţe şi să abandoneze, cu lacrimi în ochi, iar Swiatek s-a calificat în finală, unde îşi va apăra titlul în faţa belarusei Aryna Sabalenka.

Sabalenka (24 de ani, locul 2 WTA), cap de serie nr 2, a dispus în două seturi, 6-1, 6-2, de rusoaica Anastasia Potapova (22 de ani, locul 24 WTA).

Finala se va disputa duminică.

Va câştiga Răzvan Lucescu titlul în Grecia?

8:55 Prima reacţie a lui Radu Drăguşin după evoluţia spectaculoasă din Tottenham – Manchester City 0-2 8:48 FotoCum a descoperit Florin Răducioiu că era înşelat! Cunoscutul milionar român care l-a ajutat: „Îi mulţumesc că mi-a deschis ochii” 8:22 Cum a fost supranumit Răzvan Lucescu de greci după ce a adus-o miraculos pe PAOK la un pas de un titlu istoric 8:14 FotoPe cine poate întâlni Corvinul Hunedoara în preliminariile Europa League! Un posibil adversar a „spulberat” FCSB! 7:42 Reacţia lui Mircea Lucescu după ce Corvinul a câştigat Cupa României: „Sunt mândru”! Pe cine a lăudat: „E mulţumită lui” 0:29 Florin Maxim a comparat-o pe Corvinul cu Real Madrid, după succesul istoric din Cupa României: „Aşa se câştigă!” 0:13 Dorinel Munteanu, la pământ după ce Oţelul a pierdut finala Cupei României: „Stau cam prost cu emoţiile!” 15
23:56
Ce a făcut Dorinel Munteanu, în timpul loviturilor de departajare din finala Cupei României! Gestul a fost surprins imediat
15
23:45
Corvinul merge în Europa League din Liga a 2-a! Oţelul va avea nevoie de două victorii pentru a juca în Europa!
15
23:32
Câţi bani a încasat Corvinul, după ce a câştigat Cupa României! Succes istoric pentru echipa din Liga a 2-a

5 zodii chinezești care au noroc în dragoste săptămâna aceasta. Vezi dacă te numeri printre ele

3 zodii ale căror relații se îmbunătățesc pe 15 mai 2024. Nativii care vor avea curajul să spună nu