Wimbledon 2021 | Karolina Pliskova s-a calificat fără emoţii în semifinale. Lovitură importantă pentru Simona Halep. Românca, în picaj în clasamentul WTA!

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 6.07.2021, 18:50

Karolina Pliskova s-a calificat în semifinale la Wimbledon 2021

Profimediaimages

Sportiva de 29 de ani s-a calificat, în premieră, în careul de aşi al turneului londonez. Pliskova va evolua în semifinale cu Aryna Sabalenka. Ocupanta locului 4 WTA a trecut în minimum de seturi de Ons Jabeur (21 WTA), scor 6-4, 6-3.

Karolina Pliskova s-a calificat în semifinale la Wimbledon 2021. A depăşit-o în clasament pe Simona Halep

Ca urmare a calificării în semifinale, Pliskova o va întrece pe Simona Halep în clasamentul WTA. În ierarhia live, jucătoarea din Cehia a urcat de locul 10 până pe 8, iar Halep, care nu şi-a putut apăra trofeul cucerit în 2019 la Wimbledon, a coborât pe poziţia a 9-a.

Românca era a treia jucătoare a lumii înaintea startului turneului de Grand Slam. Nu poate ajunge mai jos de locul 9 după actualizarea clasamentului WTA, imediat după finala de la Wimbledon. Risca să fie depăşită şi de Ons Jabeur sau Karolina Muchova, dar ambele au fost eliminate în sferturile de finală şi au ieşit din cursa pentru trofeu.

Clasamentul live WTAClasamentul live WTA
Clasamentul live WTA

Angelique Kerber şi Arina Sabalenka, în semifinale la Wimbledon

Jucătoarea germană de tenis Angelique Kerber şi belarusa Arina Sabalenka au acces, marţi, în semifinale la Wimbledon, al treilea Grand Slam al anului.

Kerber, locul 28 mondial şi câştigătoare în 2018, a învins-o pe sportiva cehă Karolina Muchova (22 WTA), scor 6-2, 6-3, urmând să joace în semifinale cu învingătoarea meciului dintre australiencele Ashleigh Barty şi Ajla Tomljanovic, anunţă news.ro.

Belarusa Sabalenka, locul 4 mondial, a acces pentru prima oară în semifinale la un grand slam, după ce a învins-o pe tunisianca Ons Jabeur, scor 6-4, 6-3.

Simona Halep nu va participa la Jocurile Olimpice de la Tokyo

Simona Halep a confirmat faptul că nu va merge la Jocurile Olimpice de la Tokyo. După ce Mihai Covaliu a anunţat că cea care trebuia să fie portdrapelul României nu va participa la Jocurile Olimpice, a venit rândul Simonei Halep să transmită un mesaj.

Nimic nu mă face mai mândră decât să reprezint România, dar din păcate recuperarea după accidentarea la gleznă durează mai mult şi am decis să mă retrag de la Jocurile Olimpice. După dezmăgirile de a nu participa la French Open şi Wimbledon, să fiu nevoită să renunţ la JO este un lucru extrem de dificil, dar sunt determinată să revin şi mai puternică. Îi voi urmări şi îi voi încuraja pe sportivii români de acasă„, a transmis Simona Halep după ce s-a retras de la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Va reuși Corvinul să intre în grupele Europa League?

8:37

„De ce nu anunţi deja că Real Madrid e noul tău club?” Ce a putut răspunde Kylian Mbappe după despărţirea de PSG

8:16

„Am vorbit cu el!” Gică Hagi, anunț despre viitorul lui Denis Alibec după meciul de adio al Generației de Aur

0:21

VideoBucuria lui Kylian Mbappe, după ce a cucerit Cupa Franţei la ultimul său meci în tricoul lui PSG!

0:16

Toni Kroos, despărţire în lacrimi de Real Madrid! Momente emoţionante pe Santiago Bernabeu

0:00

Bayer Leverkusen a făcut eventul în Germania! Succes cu emoţii în finala Cupei

23:55 25 mai

VIDEOPSG a câştigat Cupa Franţei! Kylian Mbappe a cucerit un trofeu la ultimul său meci pentru parizieni, LIVE în AntenaPLAY

1 VIDEORăzvan Lucescu este campion în Grecia cu PAOK! Românul a cucerit titlul pe terenul rivalei. Aris – PAOK 1-2 a fost în AntenaPLAY!s 2 FotoIrina Deleanu, în extaz după Campionatele Europene: „Încă mai cred că este un vis! Mă ciupesc să văd dacă este real”s 3 VIDEOIsack Hadjar a câștigat Cursa de Formula 2 de la Imola! Performanță de senzație pentru pilotul de la Campos Racings 4 VIDEOSami Meguetounif a câștigat Cursa de Formula 3 de la Imola! Goethe a terminat pe 2. A fost spectacol în AntenaPLAYs 5 VIDEOMax Verstappen a câştigat Marele Premiu de la Imola! Cursa a fost live pe Antena 1 şi AntenaPLAYs 6 VIDEOCharles Leclerc va pleca din pole-position în Marele Premiu de la Monaco, duminică, live pe Antena 1 şi în AntenaPLAY (15:45)s