Danemarca și-a trecut în palmares al treilea titlu european la handbal masculin, după ce a reușit să învingă selecționata Germaniei în ultimul act al competiției, disputat duminică seară.
Nordicii au stabilit o performanță istorică în handbalul profesionist, fiind deținători ai titlului european, mondial, dar și olimpic.
Danemarca – Germania 34-27
Selecționata de handbal masculin a Danemarcei a cucerit titlul european, după o finală câștigată la pas împotriva Germaniei, scor 34-27. Ambele formații aveau în palmares câte două titluri, însă danezii au părut mai motivați în finala de duminică.
Mai mult decât atât, gruparea nordică a stabilit o performanță impresionantă și a egalat un record deținut de naționala Franței, singura care mai reușise să câștige titlul european, mondial și olimpic la handbal.
România a încheiat turneul pe locul 22 din 24 de țări participante, cu înfrângeri pe linie în grupa preliminară. Doar Muntenegru și Ucraina au avut un golaveraj mai slab.
- CSM Bucureşti şi Dinamo, în Champions League
- Veste excelentă pentru Dinamo! Echipa va juca în Champions League
- Semnează cu CSM București, după ce a câștigat Champions League cu Metz: „Abia aștept”
- Surpriză colosală în FINAL FOUR din Liga Campionilor! Metz o învinge pe Gyor după un meci fantastic
- Elizabeth Omoregie și-a luat adio de la CSM București, după bronzul cucerit: „Mulțumesc pentru tot, România”

































