Închide meniul

Ce s-a ales şi cum arată acum Cristian Ciocoiu, fostul atacant de la Steaua. Dezvăluire memorabilă: “Auuuu, cred că a adormit!”

Publicat: 18 ianuarie 2023, 21:01

Comentarii
Ce s-a ales şi cum arată acum Cristian Ciocoiu, fostul atacant de la Steaua. Dezvăluire memorabilă: Auuuu, cred că a adormit!

Getty Images

Ajuns la 47 de ani, Cristian Ciocoiu s-a retras la Bacău, acolo unde caută viitorii fotbalişti ai României. După ce s-a retras din fotbal, Cristian Ciocoiu a preferat să stea departe de lumina reflectoarelor.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Cristian Ciocoiu a făcut istorie în tricoul Stelei. A câştigat numai puţin de 4 titluri de campion şi a rămas în memoria fanilor prin execuţiile fabuloase pe care le avea.

Ce s-a ales şi cum arată acum Cristian Ciocoiu, fostul atacant de la Steaua

În prezent, Cristian Ciocoiu se ocupă de Academia de fotbal din Bacău. Aceasta a oferit detalii, într-un interviu rar, despre proiectul său din Bacău.

Am început acum 8 ani. Probabil că investiția se ridică la cinci milioane de euro. Nu am câștigat banii ăștia în carieră, aveam salarii mici la Steaua pe vremea mea. Dar am avut șansa să convingem niște oameni puternici să vină lângă noi și să finanțeze proiectul. Principalul nostru finanțator este Dedeman (n.r. – compania fraților Pavăl, cei mai bogați oameni din România potrivit revistei Forbes). Avem norocul să fim rezidenți în același oraș.

Avem 300 de copii. Dintre ei, 60-70 sunt veniți din toată Moldova în regim de internat. Încercăm să le oferim niște condiții pentru a ajunge la performanță. Dar pentru performanță e nevoie de mulți bani Cheltuielile sunt mari.”, a spus Cristian Ciocoiu pentru gsp.ro.

Reclamă
Reclamă

Sursa: gsp.ro.

Cristian Ciocoiu vrea ca Bacăul să aibă o echipă în prima ligă în viitorul apropiat.

Reclamă

Voiam să închid cercul pentru a promova copiii până la seniori. Din păcate, din cauza luptelor politice în care era angrenat fotbalul din oraș nu s-a mai dorit finanțarea clubului. Erau 80 la sută bani publici, dar și eu am pierdut foarte mulți bani personali în acel proiect. Mi-a fost greu să trec peste acel moment, nu avea nicio logică. Distrugem ceva fără să știm din ce motiv. Acum reluăm proiectul de seniori, se cheamă FC Bacău“, a mai povestit Ciocoiu.

Fostul atacant a povestit şi un episod memoranbil cu Victor Piţurcă, pe vremea când fostul selecţioner era antrenor la Steaua.

Am ajuns dimineața la teren, am luat micul dejun, cafeaua, presa în cameră. La un moment dat, colegul meu de cameră, Iulian Miu, a coborât, iar eu bineînțeles că am adormit. Începe ședința de dinainte de antrenament și domnul Pițurcă vorbește, vorbește și la un moment își dă seama că nu sunt: “Bă, dar unde e Cristi?”. Și Miu: “Auuuu, cred că a adormit!”. La care Pițurcă îi spune: “Lasă-l în pace! Decât un antrenament prost mai bine un somn bun”. Când m-am trezit eu și m-am echipat mai era un sfert de oră din antrenament. M-a luat nea Piți și mi-a zis: “Ai dormit bine, nu?! Hai, du-te la saună, du-te la baie că nu e problemă!”. Nu m-a amendat, a fost distracție maximă. Deși pare distant, Victor Pițurcă are momente în care îți doreai să fie și mai apropiat de tine. El era apropiat, dar era normal să țină puțină distanță“, a mai povestit Ciocoiu.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Reușește FCSB să se califice în play-off?
Loading ... Loading ...
Citește și:
9:19
Dinamo – Metaloglobus LIVE TEXT (17:45). “Câinii roşii” pot ajunge la un punct de liderul Rapid
9:14
Antrenorul PSV-ului, dezamăgit de Dennis Man și colegii săi după o victorie “thriller”: “Mă așteptam la altceva”
9:00
Costel Gâlcă, făcut praf după Rapid – Oţelul! “O echipă care nu ştie să stea bine din punct de vedere tactic”
8:45
Control antidoping imediat după Rapid – Oțelul 0-2. Opt jucători, chemați la teste
8:41
Mihai Stoica a respectat ordinul lui Gigi Becali şi a făcut anunţul: “Azi am vorbit cu jucătorul. E ca Vieira”
8:23
Clubul uriaş care îl transferă pe Louis Munteanu de la CFR Cluj. Suma uriaşă anunţată! “Se poate face”
1 Dinamo, transfer de titlu în Liga 1! Vârful de două milioane de euro dorit de „câini” 2 Florin Gardoș, revenire de senzație în fotbalul românesc! Fostul jucător de la FCSB a semnat 3 Gigi Becali îl vrea la FCSB, dar Giovanni Becali îl propune la Dinamo: “Ar fi perfect” 4 Daniel Pancu a cerut primul transfer al iernii la CFR Cluj! Este brazilian și a impresionat în Liga 1 5 Au bătut palma! Primul transfer al iernii la Real Madrid 6 Rapid – Oțelul 0-2. Gălățenii îngenunchează liderul Ligii 1 și dinamitează lupta pentru play-off
Citește și