CM 2022 | Cum a reacționat soția lui Robert Lewandowski după golul reușit de starul polonez în Polonia – Arabia Saudită 2-0

Publicat: 26.11.2022, 18:21

Soția lui Robert Lewandowski, reacție după Polonia - Arabia Saudită

Anna Lewandowska / Profimedia

Soția lui Robert Lewandowski, Anna Lewandowska, a avut o reacție emoționantă după golul înscris de atacantul Barcelonei în meciul Polonia – Arabia Saudită, din grupa C de la Campionatul Mondial din Qatar 2022.

Anna Lewandowska nu putea să rateze meciul dintre Polonia și Arabia Saudită. Soția lui „Lewy”, în compania familiei și a prietenilor, l-a susținut îndeaproape pe atacantul Barcelonei. Soțul ei a marcat primul gol din carieră la Cupa Mondială.

CM 2022 | Soția lui Robert Lewandowski, reacție după Polonia – Arabia Saudită

Anna Lewandowska a stat în tribune alături de sora lui Lewandowski, Milena Lewandowska-Miros, și de mama acestuia, Iwona Lewandowska. Tot grupul care a venit să-l susțină pe starul de 34 de ani la meci a purtat tricouri cu naționala Poloniei.

În momentul când soțul său și-a trecut numele pe tabela marcatorilor, Anna Lewandowska nu și-a mai ascuns emoțiile. După meci, Anna a vorbit cu reporterii polonezi și a transmis că va suștine echipa lui Lewandowski până la ultimul meci.

„Știu că echipa este foarte motivată și va face totul pentru a câștiga. Trebuie doar să ținem degetele încrucișate și să-i aclamăm. Fiecare turneu are propriile reguli, iar acesta este plin de surprize încă de la început, așa că orice este posibil!”, a spus Anna Lewandowska, citată de sport.interia.pl.

Instagram Anna Lewandowski

Robert Lewandowski, primul gol din carieră la Campionatul Mondial

Lewandowski are peste 600 de goluri în carieră, dar nu marcase niciodată la Cupa Mondială. Împotriva Arabiei Saudite, atacantul Barcelonei a profitat de o greșeală a unui fundaș și a împins balonul pe lângă portarul advers.

Lewa a izbucnit în lacrimi după ce a marcat. A rămas întins pe gazon și a început să plângă. A sărutat și gazonul de pe stadionul Education City.

Cu golul înscris împotriva Arabiei Saudite, Lewandowski a ajuns la 77 de reușite pentru naționala Poloniei, tot atâtea câte are și Pele la naționala Braziliei.

Robert Lewandowski a mai jucat alături de naționala Polonei și la Mondialul din Rusia 2018, însă polonezii n-au trecut atunci de grupe.

Polonia – Arabia Saudită 2-0

Polonia a învins sâmbătă, scor 2-0, reprezentativa Arabiei Saudite, într-un meci din cadrul grupei C a Cupei Mondiale din Qatar.

Polonia a deschis scorul prin Zielinski, în minutul 39, care a înscis din pasa lui Lewandowski. Patru minute mai târziu Al Shehri a fost faultat în careu şi, după consultarea VAR, arbitrul brazilian Wilton Sampaio a dictat lovitură de la 11 metri. A executat Al Dawsari, dar Szczesny a apărat şutul jucătorului saudit.

Repriza secundă a adus ocazii de ambele părţi, însă cei care au marcat au fost polonezii, prin Lewandowski, în minutul 83.

Va termina Bayer Leverkusen sezonul fără înfrângere?

13:11 Christian Horner, anunţ incredibil despre rivalitatea dintre Red Bull şi Mercedes 12:50 EXCLUSIVReacţia jucătorilor din vestiarul FCSB după ce au aflat de transferul iminent al lui Florinel Coman 12:10 FotoIon Ţiriac a dat în judecată statul român. Suma uriaşă pusă la bătaie 11:20 (P) Semne de sarcină la scurt timp după concepție 11:13 Sorin Cârţu, veste devastatoare pentru Alexandru Mitriţă: „Nu cred că prinde lotul pentru EURO!” 10:33 Programul complet al meciurilor din grupele Campionatului Mondial de hochei 2024 (10-26 mai, AntenaPLAY) 10:13 Dan Şucu aruncă în aer negocierile cu Şumudică! Un fost antrenor de la Aston Villa şi Celtic, dorit pe banca Rapidului 9:44 Dan Petrescu îl vrea pe unul dintre golgheterii Ligii 1. Lovitura pregătită de CFR Cluj pe piaţa transferurilor 9:13 FotoFiica lui Gabi Balint, mai provocatoare ca niciodată. Denisa a aprins imaginaţia tuturor: „Muza mea!” 9:11 Edin Terzic, după calificarea Borussiei Dortmund în finala Ligii Campionilor: „Este bucurie pură şi o mândrie extremă” Vezi toate știrile