Laurențiu Reghecampf, calificare miraculoasă în turul 3 din Conference League! Neftchi Baku a reușit „remontada”. Răzvan Lucescu și PAOK, eliminați rușinos de Levski

De Cosmin Cioboată
Publicat: 29.07.2022, 8:21

Laurenţiu Reghecampf, în timpul unui meci al Universităţii Craiova

Laurenţiu Reghecampf, la FC U Craiova 1948?

Laurenţiu Reghecampf, în timpul unui meci al Universităţii Craiova / Hepta

Laurențiu Reghecampf a reușit o calificare miraculoasă în turul 3 preliminar din Conference League. Formația din Azerbaidjan, condusă de tehnicianul român, a câștigat cu 3-0 returul cu Aris Limassol și a întors rezultatul din tur (0-2).

În aceeași seară, PAOK, echipa lui Răzvan Lucescu, a fost eliminată rușinos din competiție de Levski Sofia.

Laurențiu Reghecampf, calificare miraculoasă în turul 3 preliminar din Conference League

Reghecampf a condus-o pe Neftchi Baku către o „remontada” senzațională în fața ciprioților de la Aris Limassol. Gruparea din Azerbaidjan avea de recuperat două goluri după eșecul din tur, iar totul s-a desfășurat conform planului pregătit de fostul antrenor de la Universitatea Craiova și FCSB.

Neftchi a deschis scorul în minutul 38, prin Godsway Donyoh. Echipa lui Reghe a continuat să pună presiune la poarta lui Aris după pauză, iar în minutul 57 a lovit din nou, prin Eddy Silvestre, restabilind egalitatea la general.

Kenny Saief a marcat golul de 3-0 și, implicit, al calificării în minutul 62. Oaspeții au rămas în 10 în minutul 82, iar emoțiile formației lui Laurențiu Reghecampf s-au risipit complet.

În turul 3 din Conference League, Neftchi Baku va da piept cu Rapid Viena.

Răzvan Lucescu și PAOK, out din Conference League!

Nu de aceeași bucurie a calificării a avut parte însă și Răzvan Lucescu. Antrenorul lui PAOK a urmărit de pe margine un joc modest făcut de jucătorii săi, care n-au reușit să învingă Levski Sofia (scor 1-1).

Bulgarii s-au impus cu 2-0 în tur, iar misiunea grecilor nu părea deloc imposibilă. Totuși, lucrurile au luat o întorsătură uriașă în minutul 25, când Levski a deschis scorul prin Ronaldo, un brazilian de 21 de ani.

Formația din Bulgaria a intrat în avantaj la pauză, iar PAOK a ieșit de la vestiare fiind obligată să marcheze de 3 ori pentru a rămâne în cursa calificării. Trupa lui Lucescu Jr. a spart „gheața” în minutul 56, prin Tiago Dantas, iar grecii începeau să spere din nou.

Visul lui PAOK s-a năruit însă la scurt timp după aceea. Formația greacă a rămas în inferioritare numerică în minutul 72, când Augusto a primit al doilea galben. Nervii jucătorilor lui Răzvan Lucescu au cedat complet spre final, în încercarea disperată de a împinge meciul în prelungiri.

Vierinha a văzut și el trimis mai devreme la vestiare în minutul 81, iar PAOK a fost în cele din urmă eliminată în turul 2 al Conference League.

22:18 Românii atacă tabloul principal la Saudi Smash 2024! Trei români joacă vineri, LIVE în AntenaPLAY 22:15 „Nu l-am sunat pe Gigi Becali că nu am fost în halul ăla de beat!” Tamaş, dezvăluiri colosale: „Aoleu, iar s-a îmbătat Găbiță!” 22:08 Coreea de Sud – România LIVE VIDEO (vineri, ora 13:30). „Tricolorii” vor o nouă victorie la CM de Hochei, LIVE în AntenaPLAY 21:50 România s-a calificat în finală la Campionatul European de gimnastică de la Rimini. Alte trei finale pe aparate pentru tricolore 21:40 Claudiu Keşeru, categoric după ce FCSB a cucerit titlul: „E momentul să plece”. Ce şanse le dă roş-albaştrilor în Europa 20:53 Prima reacţie a lui Marius Şumudică, după întâlnirea de taină cu Dan Şucu: „Nu se gândește decât la binele Rapidului!” 20:52 Victor Piţurcă, şocat de „perla” Universităţii Craiova: „După 10 minute era sufocat. Patronul ar trebui să îşi pună întrebarea” 20:20 Programul complet al Marelui Premiu de la Miami (3-5 mai, AntenaPLAY)! Calificările şi cursele sunt şi pe Antena 3 CNN 20:18 Marius Lăcătuş a dat verdictul, după titlul câştigat de FCSB! „Fiara” ştie unde s-a făcut diferenţa 20:16 VideoTeodora, fiica lui Mihai Stoica, dezvăluiri emoţionante despre tatăl său şi FCSB: „E ca o altă familie pentru mine!” EXCLUSIV Vezi toate știrile