„A sosit timpul!” Angel di Maria a anunțat că se va retrage de la naționala Argentinei după finala Copa America 2024!

De Alex Ioniță
Publicat: 10.07.2024, 19:02

Superstarul Angel di Maria a anunțat că se va retrage de la naționala Argentinei, după finala Copa America 2024! Selecționata antrenată de Lionel Scaloni s-a calificat în finala competiției, iar aceasta va fi ultima partidă la prima reprezentativă pentru di Maria.

Angel di Maria este în prezent liber de contract, după ce contractul său cu Benfica a expirat în această vară. În sezonul trecut, campionul mondial din 2022 a făcut spectacol în Liga Portugal, competiție care se va vedea, în continuare, LIVE în AntenaPLAY.

După victoria din semifinalele Copa America (2-0 cu Canada), Angel di Maria și-a anunțat fanii că nu va mai juca pentru echipa națională a Argentinei, după finala turneului.

Acesta a spus că a dat totul pentru echipa națională și că este recunoscător pentru toată susținerea de care a avut parte, în cele 144 de partide pe care le-a adunat, înainte de finală, pentru naționala Argentinei.

”Nu sunt pregătit pentru ultimul meu meci la echipa națională, dar a venit timpul. Orice s-ar întâmpla în finală, pot ieși pe ușa din față. Am dat totul.

Mi-am dat întotdeauna viața pentru acest tricou. Au fost și momente mai puțin bune, dar le sunt recunoscător tuturor celor care m-au susținut”, a spus di Maria, citat de Fabrizio Romano.

În cadrul Copa America 2024, Angel di Maria a fost utilizat de către selecționerul Lionel Scaloni în 4 dintre cele 5 partide. A jucat 18 minute cu Chile, 77 de minute cu Peru, 68 de minute cu Canada (în grupe) și 78 de minute în semifinala disputată cu selecționata menționată anterior.

Argentina s-a calificat în finala Copa America 2024! Lionel Messi, emoţionat după victoria categorică în faţa Canadei

Argentina s-a calificat în finala Copa America 2024, după succesul cu 2-0 în faţa Canadei. Pe MetLife Stadium din New Jersey, stadion care va găzdui meciuri şi la Cupa Mondială din 2026, Julian Alvarez şi Lionel Messi au marcat cele două goluri care au trimis „pumele” în ultimul act.

Finala va avea loc la Miami, iar Argentina va juca împotriva câştigătoarei dintre Uruguay şi Columbia.

Canada a fost surpriza plăcută de la Copa America din acest an, dar jucătorii lui Jesse Marchs nu au putut face faţă experienţei campioanei mondiale.

Julian Alvarez a deschis scorul în minutul 22, după ce a fost lansat perfect de Rodrygo de Paul. În minutul 51, Lionel Messi a majorat diferenţa şi a înscris ca un veritabil centru de la hochei pe gheaţă, după ce a deviat şutul lui Enzo Fernandez.

Messi a avut emoţii în minutul 88, atunci când a fost lovit de un adversar, dar a reuşit să încheie pe teren meciul. În minutul 89 a avut loc şi cea mai importantă ocazie a canadienilor, dar Martinez a apărat spectaculos şutul lui Tani Oluwaseyi.

La finalul partidei, atunci când jucătorii argentinieni au mers să îşi salute fanii, Lionel Messi a fost surprins de camerele TV emoţionat. Acesta a fost golul cu numărul 109 la echipa naţională pentru starul lui Inter Miami.

• Vezi noi episoade din Insula Iubirii Luni, Marți și Miercuri de la 20:30, pe Antena 1 și AntenaPLAY
  • Marele Premiu al Olandei e în perioada 23-25 august, LIVE în AntenaPLAY
  • La ce echipă va juca Ianis Hagi în noul sezon?

0:19 15 aug.

Tatăl lui Lamine Yamal a fost înjunghiat şi a fost transferat în stare gravă la spital. Care este starea actuală de sănătate

0:06 15 aug.

Ce notă a primit Kylian Mbappe pentru prestaţia din Supercupa Europei! Superstarul francez a marcat la debutul pentru Real Madrid

0:00 15 aug.

Recorduri uriaşe pentru Ancelotti, Modric şi Carvajal după câştigarea Supercupei Europei. Real Madrid, bornă istorică

23:53

George Puşcaş a fost prezentat oficial la noua lui echipă: „Bine ai venit în familia noastră!”

23:51

Kylian Mbappe, debut de vis la Real Madrid! Primul gol pentru spanioli şi primul trofeu cucerit cu trupa lui Carlo Ancelotti!

23:40

Real Madrid a câştigat Supercupa Europei. Mbappe, gol la debut şi primul trofeu european din carieră. Prima reacţie a francezului

1 FotoKira Hagi şi iubitul ei s-au logodit! Gică Hagi este din nou în extaz, după nunta spectaculoasă a lui Ianis Hagis 2 FotoDavid Popovici, prima imagine din vacanţă! Cum s-a pozat medaliatul cu aur şi bronz de la Jocurile Olimpice: „Ei nici nu ştiu”s 3 FotoImagini rare cu părinţii Mihaelei Cambei! Confesiunea emoţionantă a mamei: „Tot timpul îmi venea să plâng!”s 4 FotoFiica de 18 ani a lui Adi Mutu, apariţie rară în România: „100% Consuelo”. Adriana este febleţea „Briliantului”s 5 Team Romania la Jocurile Olimpice 2024 – ziua 13 | Alina Rotaru-Kottmann, pe locul al 7-lea în finală la săritura în lungimes 6 Team Romania la Jocurile Olimpice – ziua 14. Cătălin Chirilă a câştigat finala B! Loredana Toma a ratat medalia olimpicăs