Alexandru Maxim, gol în ultimul minut pentru Gaziantep! Internaţionalul român şi-a salvat echipa la ultima fază

De Viviana Moraru
Publicat: 5.01.2023, 18:23

Alexandru Maxim, un nou gol superb în Turcia

Alexandru Maxim, în timpul unui meci pentru Gaziantep / Twitter Gaziantep

Graţie golului marcat în ultima rundă, Alexandru Maxim a ajuns la şase reuşite în actualul sezon. Totodată, internaţionalul român a reuşit şi nouă pase decisive, într-o stagiune de vis.

Alexandru Maxim, gol în ultimul minut pentru Gaziantep

Alexandru Maxim a marcat în minutul 90+7 al partidei Gaziantep – Başakşehir, din etapa a 17-a din prima ligă a Turciei. Mijlocaşul a punctat la ultima fază, cu un şut puternic din faţa porţii, după un atac pornit din degajarea portarului. Internaţionalul român a profitat de spaţiul lăsat liber în apărarea echipei adverse, şi a înscris, după mai multe lovituri de cap ale coechipierilor săi.

Imediat după golul reuşit de Alexandru Maxim, s-a declanşat nebunia pentru Gaziantep. Toată banca de rezerve a mers să se bucure alături de internaţionalul român, iar fanii au fost şi ei extrem de fericiţi de punctul obţinut dramatic de echipa lor favorită.

Başakşehir a reuşit să deschidă scorul înainte de pauză, minutul 44, prin Ozcan. După egalul înregistrat în prima rundă din 2023, Gaziantep urcă un loc, până pe 12. Trupa internaţionalului român are 18 puncte, după 16 runde disputate.

Alexandru Maxim evoluează la Gaziantep din 2020, fiind transferat de la formaţia germană, Mainz.

Olimpiu Moruţan şi Dennis Man, cei mai valoroşi români din Serie B

Olimpiu Moruţan şi Dennis Man sunt cei mai valoroşi români din Serie B. Ambii jucători valorează 5 milioane de euro, Man fiind într-o uşoară scădere de formă, din cauza accidentărilor suferite în acest sezon.

Podiumul clasamentului cu cei mai valoroşi români din a doua ligă din Italia este completat de Valentin Mihăilă. Mijlocaşul de la Parma, coechipier cu Dennis Man, valorează 4,5 milioane de euro, conform site-urilor de specialitate.

Olimpiu Moruţan traversează o formă de vis la Pisa. În actualul sezon, mijlocşul de 23 de ani a marcat 4 goluri şi a contribuit cu pasă decisivă la alte 7 reuşite ale colegilor săi, în cele 17 partide bifate pentru gruparea de Serie B, în toate competiţiile.

Dennis Man este într-o uşoară scădere de formă la Parma, fiind măcinat de accidentări. Chiar şi aşa, internaţionalul român de 24 de ani a marcat 4 goluri în acest sezon, în cele 15 partide în care a evoluat.

Pe lângă Moruţan, Man şi Mihăilă, alţi şapte internaţionali români evoluează în Serie B, acesta fiind campionatul extern care dă cei mai mulţi jucători la naţionala lui Edi Iordănescu. Radu Drăguşin, fundaşul lui Genoa, este cotat la 3.5 milioane de euro, iar Marius Marin (Pisa) şi George Puşcaş (Genoa) sunt cotaţi la 3 milioane de euro.

Daniel Boloca, Ionuţ Nedelcearu, Adrian Rus şi Eduard Duţu sunt alţi români care evoluează în Serie B.

19:10 Ange Postecoglou s-a prăbuşit emoţional, după ce Tottenham a pierdut derby-ul cu Arsenal! Radu Drăguşin, „uitat” pe bancă 18:41 CSM Bucureşti, învinsă în turul sferturilor Ligii Campionilor! „Tigroaicele”, şanse mici să se califice în Final Four 18:30 Neluţu Varga, replică acidă pentru Gigi Becali, după ce FCSB a câştigat titlul: „De la anul îi va fi foarte greu!” 18:30 Francesco Bagnaia a câștigat Marele Premiu al Spaniei la MotoGP! Pilotul de la Ducati a făcut spectacol 18:14 Bogdan Lobonţ a „luat foc” înainte de Rapid – Universitatea Craiova: „Nu puteți să-mi spuneți asta” Întrebarea care l-a deranjat 18:12 Giedrius Arlauskis, mesaj din doar 2 cuvinte după ce FCSB a câștigat titlul! Cum l-a numit pe Gigi Becali 17:54 „Asta i-a adus titlul” Dorinel Munteanu știe secretul din spatele succesului de la FCSB! Mesaj despre performanța roș-albaștrilor 17:52 Foto„Cea mai frumoasă femeie din România” se lansează în afaceri! Cu ce vrea să dea lovitura 17:23 Xavi și-a făcut planul pentru sezonul viitor la Barcelona! Tehnicianul catalanilor a dat detalii din interior 17:20 Cine l-a sunat pe Gigi Becali la miezul nopţii, după ce FCSB a câştigat titlul: „Merită pe deplin!” Vezi toate știrile

Zodii care nu pot renunța la trecut. Nativii care aleg să trăiască din amintiri

Zodii care au noroc la bani în mai 2024. Nativii aceștia reușesc să câștige sume impresionante