Bayern Munchen – Salzburg 7-1 | Borne uriaşe pentru campioana Germaniei! Recorduri incredibile pentru nemţi, după ce i-au distrus pe austrieci în optimile UEFA Champions League

Publicat: 9.03.2022, 0:20
Actualizat: 9.03.2022, 1:32

Jucătorii lui Bayern Munchen, în timpul meciului cu Salzburg din optimile UEFA Champions League 2021-2022

Bayern Munchen - Salzburg 7-1

Bayern Munchen a produs cel mai mult fotbal dintre toate echipele în Champions League, în ultimii trei ani. Din 2019-2020 și până în prezent, bavarezii au înscris 100 de goluri în competiție, cu 31 mai mult decât oricare altă echipă.

Bayern Munchen, mașinăria de fotbal din UEFA Champions League

În acest interval, Bayern a câștigat 26 de partide, cu patru mai mult decât oricare altă echipă. În sezonul 2019-2020, echipa de pe Allianz Arena și-a câștigat toate meciurile, 15, cucerind trofeul după o finală cu PSG, scor 1-0.

De asemenea, Bayern a ajuns la 20 de calificări în sferturile UEFA Champions League. Nicio altă echipă nu a mai ajuns în această fază a competiției de mai multe ori. Următoarea pe listă este Barcelona, cu 18 calificări.

Nu în ultimul rând, după 7-1 cu Salzburg, Bayern a ajuns la șapte partide când a înscris cel puțin șapte goluri într-un meci de UEFA Champions League.

Robert Lewandowski, hat-trick în Bayern Munchen – Salzburg

Robert Lewandowski a înscris trei goluri încă din prima repriză a meciului Bayern Munchen – Salzburg. „Tripla” polonezului e cel mai rapid hat-trick din istoria Champions League. Precedentul record era în picioare de 25 de ani.

Primele două goluri ale lui Lewandowski au venit în minutele 12 și 21. Ambele au fost reușite din penalty-uri pe care tot starul polonez le-a scos. Golgheterul de 33 de ani a șutat de fiecare dată în colțul din drepta portarului.

Lewandowski a înscris al treilea gol în minutul 23, după o fază la care portarul lui Salzburg, Kohn, a fost depășit, iar balonul a ricoșat din bară direct la starul polonez, care a îndeplinit o simplă formalitate, cu poarta goală. În total, Lewandowski a avut nevoie de doar 11 minute ca să-și treacă în cont hat-trick-ul.

De asemenea, Lewandowski a ajuns la 12 goluri în actuala ediție a UEFA Champions League și a devenit noul golgheter al competiției. Polonezul s-a depășit pe Sebastien Haller de la Ajax, care avea 11 reușite.

5
23:22
CFR – Rapid 3-2. Victorie pentru Dan Petrescu la revenirea în Gruia! Giuleștenii continuă seria dezastruoasă
5
23:07
„E disperat, îl cunosc!” Marius Șumudică, mesaj direct despre revenirea lui Mircea Lucescu la Rapid!
5
23:05
VIDEOSporting a câștigat titlul în Liga Portugal! Trupa lui Ruben Amorim, campioană cu două etape înainte de finalul sezonului
5
22:31
„Nu se mai aude nimic de el!” Victor Pițurcă l-a făcut praf pe Adrian Mazilu! Fostul selecționer nu s-a ferit de cuvinte
5
22:24
Bayer Leverkusen e de neoprit! A egalat un record vechi de 59 de ani, după ce a „distrus-o” pe Frankfurt
5
21:44
Singurul mesaj afișat de fanii de la Rapid, la meciul cu CFR Cluj! Ce le-au transmis jucătorilor
5
21:34
Marius Șumudică și-a pierdut răbdarea! Cât timp mai are la dispoziție Dan Șucu să-l aducă la Rapid: „Până atunci mai aștept!”
5
21:16
Dan Petrescu, primă uriașă la CFR Cluj după doar 3 meciuri! Modul prin care „Bursucul” își poate umple conturile