Închide meniul

Florin Prunea, despre reluarea fotbalului din România: ”Trebuie să ne facem temele, nu e de joacă!”

Antena Sport Publicat: 5 mai 2020, 11:00

Comentarii
Florin Prunea, despre reluarea fotbalului din România: ”Trebuie să ne facem temele, nu e de joacă!”

Florin Prunea, despre reluarea fotbalului din România: ”Trebuie să ne facem temele, nu e de joacă!”

Klaus Iohannis a anunțat că starea de urgență nu va continua și din 15 mai, astfel că sportivii pot relua pregătirile, dar cu anumite restricții. De asemenea, Ionuț Stroe a precizat care sunt condițiile pentru reluarea antrenamentelor pentru formațiile din Liga 1.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Florin Prunea: ”Trebuie să ne facem temele, nu e de joacă!”

Florin Prunea a dezvăluit că niciun jucător de la Dinamo nu a părăsit România în timpul stării de urgență, însă va trebui să îi convingă să fie ”profesioniști”, după ce au fost băgați în șomaj tehnic.

"Urmează să discut cu antrenorii şi să vedem exact, trebuie să ne facem temele, nu e de joacă. Începem, dar ce e mai important în această perioadă e să-i avem pe jucători şi pe toţi cei din staff, care vor fi acolo, să fie sănătoşi, să-şi desfăşoare activitatea normal. Sunt multe chestiuni de pus la punct, de aceea până la reunirea echipei trebuie să le rezolvăm.

După ridicarea stării de urgenţă, suntem un caz fericit, nimeni n-a părăsit ţara, majoritatea sunt acasă. Pe data de 15, când se va ridica starea de urgenţă, ei se vor prezenta, vor primi documente că sunt în interes de serviciu şi nu vor fi probleme. Jucătorii şi antrenorii care au suferit diminuări substanţiale, unii în şomaj tehnic, alţii li s-au suspendat contractele, va fi foarte greu pentru antrenori să lucreze cu jucătorii nemulţumiţi", a spus Prunea, pentru Telekom Sport.

Ionuț Stroe: ”Sportivii vor sta într-un regim închis”

”Sportivii vor sta într-un regim închis și-și vor desfășura activitatea controlat. Cluburile trebuie să dispună de o bază proprie, cu spații de cazare, bucătărie, spații medicale, terenuri de antrenament, săli de forță sau alte utilități. Baza sportivă are nevoie de personal administrativ și de suport care să fie utilizat prin rotație, în ture de 14 zile.

Reclamă
Reclamă

În interiorul bazelor, vor exista măsuri și reguli clare pentru sălile de antrenament, vestiare, spălătorie și zonele medicale. Trebuie să existe și spații pentru persoanele suspecte de COVID-19”, a declarat Ionuț Stroe.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va reuși Daniel Pancu să o califice pe CFR Cluj în play-off?
Loading ... Loading ...
Citește și:
22:47
Mirel Rădoi, eliminat după 19 minute în Rapid Viena – Universitatea Craiova! S-a răstit la un jucător advers
22:40
LIVE TEXTRapid Viena – Universitatea Craiova 0-1. Oltenii conduc cu Rădoi în tribune, au avut şi gol anulat!
22:22
„Dacă jucam 11 contra 11, puteam să câștigăm”. Darius Olaru, mesaj ferm după Basel – FCSB 3-1. Ce a spus despre golul marcat
22:21
David Miculescu, iritat după Basel – FCSB 3-1: “Nu i-am simţit atât de puternici! Am fost peste ei la început”
22:21
Gigi Becali a anunțat un nou transfer, după 1-3 cu Basel: „Trebuie să luăm”
22:13
Gigi Becali a spus motivul real pentru care transferul lui Louis Munteanu la FCSB a picat: „Era 99% făcut!”
1 Ion Ţiriac l-a angajat pe managerul care a făcut o tranzacţie de 2 miliarde de euro pentru România 2 Anunţul făcut de UEFA la miezul nopţii după golul de 4-3 anulat lui Brugge cu Barcelona, în prelungiri 3 UEFA a explicat de ce Istvan Kovacs nu a acordat penalty la faza controversată din Liverpool – Real Madrid 1-0! 4 “Ce ţi-a spus Istvan Kovacs?” Ce a răspuns Xabi Alonso la conferinţa de presă, după Liverpool – Real Madrid 1-0 5 Ce notă a primit Istvan Kovacs din partea englezilor, după ce a anulat un penalty pentru Liverpool 6 Răspunsul venit de la UEFA după ce FCSB a cerut moment de reculegere la meciul cu Basel în memoria lui Ienei
Citește și