Universitatea Craiova, înfrângere cu Chindia Târgoviște. Prima reacție a lui Cristiano Bergodi. ”Am făcut multe greșeli”

Publicat pe 12.06.2020 la 20:43 Actualizat pe 12.06.2020 la 20:43

Universitatea Craiova a programat un meci amical cu Chindia Târgoviște, ultimul înainte de reluarea Ligii 1.

Jucători Craiova

SportPictures / Razvan Pasarica/SPORT PICTURES via hepta

• Craiova a pierdut amicalul cu Chindia
  • Ce spune Bergodi despre meciul de astăzi
  • Craiova va juca săptămâna viitoare cu Astra Giurgiu

Partida s-a jucat cu două reprize a câte 60 de minute, iar oltenii au avut destule ocazii, însă niciuna fructificată. Unicul gol al meciului a fost reușit de Valmir Berisha în minutul 11, cu un șut puternic plasat.

Craiova, înfrângere înainte de reluarea Ligii 1

Chindia s-a apărat excelent în partea secundă, reușind să mențină avantajul din prima parte. Pentru Cristiano Bergodi mai sunt lucruri de reglat înainte de reluarea campionatului, elevii săi neputând să înscrie timp de 120 de minute contra unei formații de play-out.

Meciul cu FC Botoșani a fost amânat pentru Craiova, iar oltenii vor juca în Liga 1 cu Astra Giurgiu, pe 20 iunie, de la ora 21:00. De partea cealaltă, Chindia va evolua cu FC Viitorul, pe 17 iunie, de la 20:00.

”Nu sunt îngrijorat. E un lucru firesc. Am aflat la nici 24 de ore de la meciul cu Botoșani că nu puteam juca, pentru că era acea problemă a medicului de la Botoșani. Eram pregătiți să jucăm un meci de campionat. Echipa a căzut mental.

Am făcut greșeli din punct de vedere tehnic. În prima repriză s-au făcut multe greșeli, nu am jucat bine. Nu foloseam același prim 11 ca în partida ce trebuia să se joace cu Botoșani. Pe Mihăilă l-am menajat după ultimele antrenamente. El este bine”, a declarat Bergodi la Digi Sport.

ECHIPELE DE START:

Craiova: Mirko Pigliacelli – Ionuț Mitran, Mihai Bălașa, Uros Cosic, Nicușor Bancu – Alex Mateiu, Dan Nistor, Alex Cicâldău – Cristi Bărbuț, Elvir Koljic, Andrei Ivan
Rezerve: Laurențiu Popescu – Florin Gardoș, Ștefan Vlădoiu, Bogdan Vătăjelu, Kamer Qaka, Antoni Ivanov, Alex Popescu, Luis Nițu, Stephane Acka, Gustavo Vagenin, Ștefan Baiaram
Antrenor: Cristiano Bergodi

Chindia Târgoviște: Marian Aioani – Mădălin Martac, Alexandru Benga, Bradley Diallo, Adrian Ioniță – Vadim Rață, Ovidiu Bic, Filip Dangubic – Daniel Neguț, Iosif Ivancic, Valmir Berisha
Antrenor: Viorel Moldovan

În articolul
Universitatea Craiova, înfrângere cu Chindia Târgoviște înainte de reluarea Ligii 1