Alexandru Oroian, execuţie fabuloasă în Hermannstadt – U Cluj 2-2: „Am zis ori la bal, ori la spital!”. L-a imitat pe Ronaldo!

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 28.08.2023, 21:05

Alexandru Oroian, execuţie fabuloasă în Hermannstadt - UTA 2-2

Fundaşul de 22 de ani a înscris golul etapei / Captură Orange Sport

Alexandru Oroian a avut o execuţie fabuloasă în prelungirile meciului Hermannstadt – U Cluj, scor 2-2, din etapa a 7-a a Ligii 1. Fundaşul stânga în vârstă de 22 de ani şi-a ajutat echipa să evite o înfrângere cu un şut fabulos.

Jucătorul sibienilor i-a stricat debutul lui Ioan Ovidiu Sabău pe banca „Şepcilor Roşii”. În minutul 92, după un corner, mingea a ajuns la el. Oroian nu a stat pe gânduri şi a şutat de la aproximativ 30 de metri.

Alexandru Oroian, execuţie fabuloasă în Hermannstadt – U Cluj 2-2

Fotbalistul antrenat de Marius Măldărăşanu a reuşit execuţia perfectă! Mingea s-a dus sub transversală şi nu a putut fi respinsă de Gorcea. Oroian s-a bucurat imediat în stilul lui Cristiano Ronaldo.

Alexandru Oroian a fost desemnat omul meciului. A fost cel de-al treilea său gol în 48 de meciuri din Liga 1. La final, la flash-interviuri, fotbalistul de la Hermannstadt a explicat cum a izbutit să înscrie golul etapei!

Nu ştiu, nu am stat prea mult pe gânduri. Ştiam că sunt ultimele minute şi am spus că ori la bal, ori la spital. Şi mi-a reuşit. Am simţit fericire maximă pentru că a fost un meci foarte dificil, pe o căldură foarte mare.

Nu ştim dacă am meritat mai mult, dar am făcut un meci bun. Mă bucur că am spart blestemul, dar îmi doream victoria.

Avem acum două deplasări foarte lungi, trebuie să ne revenim rapid şi să mergem să câştigăm„, a declarat Alexandru Oroian la digisport.ro.

FC Hermannstadt – Universitatea Cluj 2-2

Gazdele au înscris în minutul 20, prin Gabi Iancu, dar golul a fost anulat pentru ofsaid. În minutul 29, Daniel Popa a căzut în careul sibian, dar arbitrul a dat galben pentru simulare deşi clujenii au cerut penalti. După verificarea fazei la VAR, arbitrul Florin Andrei a decis că a fost simulare. Hermannstadt a deschis scorul după câteva minute. Balaure a centrat, Gorcea a respins la Bucuroiu, acesta a şutat în blocaj, dar balonul a ajuns la Daniel Paraschiv şi atacantul sibienilor a înscris în minutul 35.

Oaspeţii au egalat în minutul 45, când Nistor a executat un corner şi Bogdan Mitrea a înscris cu o lovitură de cap. După numai trei minute Ianis Stoica a trimis în faţa porţii sibiene, iar Daniel Popa a adus în avantaj echipa clujeană, care a intrat cu 2-1 la pauză, deşi Hermannstadt a înscris în minutul 45+5 prin Daniel Paraschiv, însă golul a fost anulat pentru un ofsaid la Silviu Balaure.

În minutul 51 Daniel Popa a scăpat singur spre poarta gazdelor, a trecut de portarul Muţiu însă a fost blocat de Oroian. Acelaşi Daniel Popa a trimis în bară, în minutul 74, iar gazdele au egalat în minutul 90+2, când Oroian a trimis o bombă de la 30 de metri şi l-a învins pe Gorcea. Scorul final a fost 2-2 şi, cu 7 puncte, echipa lui Ioan Ovidiu Sabău este pe locul 11 în clasament, în timp ce FC Hermannstadt ocupă poziţia a 9-a, cu 8 puncte.

FC HERMANNSTADT: Muţiu – Butean, Ionuţ Stoica, Bejan, Oroian – Bucuroiu (D. Iancu 59), Sota Mino (R. Fonseca 81), Baba Alhassan (Biceanu 68), S. Balaure (Neguţ 59) – G. Iancu (Bărbuţ 59), D. Paraschiv. ANTRENOR: Marius Măldărăşanu

U CLUJ: Gorcea – Oancea (R. Dimitrov 80), G. Miron, B. Mitrea, Vătăjelu – Nistor, Bic, Popadiuc (Tescan 84) – Ianis Stoica (Hofman 79), D. Popa, Chipciu (G. Simion 64). ANTRENOR: Ioan Ovidiu Sabău

Cartonaşe galbene: Oroian 12 / D. Popa 30, Ianis Stoica 45+1

Arbitri: Florin Andrei – Radu Ghinguleac, Alexandru Vodă – Valentin Porumbel

Arbitri VAR: Andrei Antonie – Mircea Orbuleţ

Observator: Eduard Dumitrescu

Este Răzvan Lucescu cel mai bun antrenor român al momentului?

23:32 Gigi Becali a anunţat primul transfer la FCSB: „Vine şi semnează!” Începe asaltul final pentru atacantul de Champions League 23:24 „Ştii ce mi-a spus Şucu?” Gigi Becali i-a ironizat pe Marius Şumudică şi Neil Lennon după Rapid – FCSB 2-0 23:16 Singurul jucător criticat de Gigi Becali, după Rapid – FCSB 2-0: „Poate îşi găseşte undeva să plece!” 22:55 Rapid – FCSB 2-0. Giuleştenii, prima victorie în play-off! Campioana, fără succes în faţa rivalei în acest sezon 22:34 Răzvan Lucescu, prima reacţie după titlul câştigat cu PAOK: „Boss, îți mulțumesc din toată inima. E pentru tine ce am reușit 22:32 „Eroic!” Reacţia presei din Grecia, după ce PAOK a câştigat titlul! Laude la scenă deschisă pentru Răzvan Lucescu 22:17 VideoRăzvan Lucescu, înconjurat de scutieri, după ce PAOK a câştigat titlul pe terenul rivalei Aris. Încăierare generală pe tunel 22:01 Răzvan Lucescu, definitiv în istoria lui PAOK după câştigarea titlului! Performanţa pe care nu a mai atins-o nimeni în 98 de ani 21:54 Jurgen Klopp, moment genial la despărţirea de Liverpool! A cântat cu fanii pentru noul antrenor al „cormoranilor” 21:50 VIDEORăzvan Lucescu este campion în Grecia cu PAOK! Românul a cucerit titlul pe terenul rivalei. Aris – PAOK 1-2 a fost în AntenaPLAY! Vezi toate știrile

Nativii pentru care familia e pe primul loc. Zodiile care apreciază iubirea pură

4 talente ascunse ale semnelor zodiacale. Nativii care au aceste secrete valoroase