Gică Hagi, reacţie memorabilă după ce a făcut-o pe Farul campioană: „M-am născut să câştig, nu să exist!” Imagine pentru istorie cu „Regele” şi mesaj fabulos pentru Ilie Dumitrescu

De Valentin Pîrcălabu
Publicat: 22.05.2023, 0:56

Gică Hagi, discurs memorabil cu medalia de campion la gât

Captură AntenaSport

Gică Hagi a avut o reacţie memorabilă după ce a făcut-o pe Farul campioană în Liga 1. Echipa sa a câştigat derby-ul cu FCSB, scor 3-2, şi a câştigat un titlu istoric.

Gică Hagi a venit la conferinţa de presă cu medalia de campion, dar şi cu trofeul câştigat după un sezon fabulos al echipei sale. Hagi a avut un discurs memorabil.

Gică Hagi, reacţie memorabilă după ce a făcut-o pe Farul campioană

„Totul se poate doar dacă îţi propui. Constanţa e fericită, Dobrogea e fericită. Toţi constănţenii aşteptau momentul acesta de când s-au născut. Important era să câştigăm, să fim cei mai buni. Cum e motto-ul meu: M-am născut să câştig, nu să exist. Asta le-am transmis jucătorilor înainte să ieşim pe teren, că totul depinde numai şi numai de noi„, a spus Gică Hagi.

Hagi a promis că Farul va deveni o echipă şi mai puternică în sezonul viitor. Mai mult, acesta a avut un mesaj fabulos şi pentru Ilie Dumitrescu, în momentul în care a dezvăluit că Farul este prima echipă din România care a devenit campioană, deşi jucătorii nu sunt băgaţi în cantonament.

Se naște ceva de nivel mare aici! Toată lumea din club, toți am jucat fotbal. Avem conducere bună, încercăm să ne facem treaba. Tot ce am realizat este meritul jucătorilor, noi doar am planificat. La asta cred că ne pricepem bine.

Suntem în Europa și trebuie să ne gândim bine la acest lucru. Trebuie să găsim resurse, să ne gândim bine la intrări și la ieșiri. Trebuie să fim mult mai buni anul viitor.
Așa i-am zis lui Larie anul trecut, când mai călcam strâmb. I-am zis că voi curața vestiarul și voi face unul mai bun, care să se bată la campionat. Eu chiar sunt conectat. Noi suntem prima campioană din istoria României, prima ever, care nu mai facem cantonament. Noi stăm acasă, venim la meci.

llie, na, că am făcut-o tot ca mine! Cu Ilie Dumitrescu vorbesc. Venim în ziua meciului, facem program împreună. Acum pot să zic că am făcut o mișcare curajoasă, să nu zic riscantă„, a mai spus Gică Hagi.

Farul e noua campioană a României, după victoria cu 3-2 în faţa celor de la FCSB

Farul e noua campioană a României, după victoria cu 3-2 în faţa celor de la FCSB. Echipa lui Gică Hagi a fost condusă cu 2-0, dar a avut o revenire fabuloasă şi a câştigat derby-ul.

FCSB a început tare la Ovidiu şi a condus cu 2-0 după golurile marcate de Şut, cu un şut superb de la distanţă, în minutul 9, şi de Compagno, din faţa porţii, în minutul 17. Gazdele au început să preseze, iar bucureştenii au avut o bară, prin Compagno, în minutul 40, însă insistenţa Farului a dat roade în minutul 42, când Mateus Santos a înscris cu o lovitură de cap, la o greşeală a portarului Târnovanu.

În partea secundă Tudor Băluţă a egalat cu o lovitură de cap, în minutul 58, dintr- centrare a lui Casap. În continuare s-a jucat pe contre, iar gazdele au marcat golul victoriei în minutul 85, prin Louis Munteanu, aducând titlul în vitrina Farului.

Rămâne Edi Iordănescu la naţională şi după EURO 2024?

12:03 VIDEOIsack Hadjar a câștigat Cursa de Formula 2 de la Imola! Performanță de senzație pentru pilotul de la Campos Racing 11:43 „Ce se întâmplă cu Steaua?” Miodrag Belodedici a tranșat conflictul dintre CSA și FCSB! Ce explicație le-a dat sârbilor 11:33 Ce a spus antrenorul lui Alaves despre Ianis Hagi, după ce Prinţul a atins mingea de trei ori în meciul cu Getafe 11:18 Corvinul Hunedoara va primi licența pentru Europa League! Un oficial FRF a dat cărțile pe față: „Nu vă faceți griji” 10:48 SUA – Kazahstan, LIVE VIDEO în AntenaPLAY (17:20)! Elveția – Canada și Slovacia – Letonia, de la 21:20. Spectacol la CM de hochei 10:28 Ovidiu Popescu pleacă de la FCSB și semnează cu U Cluj! „Șepcile roșii” au spart banca pentru a-l convinge pe „Lampard” 10:13 VIDEOSami Meguetounif a câștigat Cursa de Formula 3 de la Imola! Goethe a terminat pe 2. A fost spectacol în AntenaPLAY 10:09 Crawley – Crewe, LIVE VIDEO în AntenaPLAY (15:00). Finala play-off-ului de promovare în League One 9:55 „Să renunțe pentru România!” Neluțu Varga nu o vrea pe Corvinul în preliminariile Europa League! Declarație șocantă a patronului 9:51 Aris – PAOK, finala campionatului pentru Răzvan Lucescu, e live în AntenaPLAY (20:00). Românul, condamnat să câştige Vezi toate știrile

10 lucruri interesante despre femeia Gemeni. Astrele o favorizează în plan amoros

Când ești cea mai norocoasă persoană din lume. Află anul, luna și ziua în care astrele sunt de partea ta