Bayern Munchen – Manchester City 1-1 şi Inter – Benfica 3-3, în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Manchester City și Inter s-au calificat în semifinale!

Dan Roșu Publicat: 19 aprilie 2023, 23:59

Bayern Munchen - Manchester City şi Inter - Benfica LIVE SCORE (22:00)

Colaj sferturi Liga Campionilor / Profimedia Images

Bayern și Manchester City au remizat, 1-1. Pentru bavarezi, a marcat Kimmich, în timp ce reușita „cetățenilor” fost semnată de Haaland. Celălalt meci al serii, Inter – Benfica, s-a terminat tot cu o remiză, 3-3. Pentru Inter, au înscris Barella, Martinez și Correa, în timp ce pentru Benfica au marcat Aursnes, Silva și Musa.

Astfel, meciurile din semifinalele Ligii Campionilor vor fi Real Madrid – Manchester City și Inter – AC Milan.

Bayern Munchen – Manchester City 1-1 şi Inter – Benfica 3-3

Update Bayern – Manchester City 1-1: Final de meci!

Update Inter – Benfica 3-3: Final de meci!

Update Inter – Benfica 3-3: Gol Benfica! Musa înscrie în minutul 90+5.

Update Bayern – Manchester City 1-1: Gol Bayern! Kimmich restabilește egalitatea în minutul 83, din penalty.

Update Inter – Benfica 3-2: Gol Benfica! Silva marchează în minutul 86.

Update Inter – Benfica 3-1: Gol Inter! Correa înscrie în minutul 78.

Update Inter – Benfica 2-1: Gol Inter! Martinez majorează avantajul gazdelor în minutul 66.

Update Bayern – Manchester City 0-1: Gol City! Haaland deschide scorul în minutul 57, după o fază „fulger” făcută de trupa lui Pep Guardiola.

Update Bayern – Manchester City 0-0: Haaland ratează un penalty, obținut de City după ce Upamecano a comis henț în propriul careu, în minutul 35.

Update Inter – Benfica 1-1: Gol Benfica! Aursnes restabilește egalitatea în minutul 38.

Update Inter – Benfica 1-0: Gol Inter! Barella deschide scorul în minutul 14.

Update Bayern – Manchester City: A început meciul!

Update Inter – Benfica: A început meciul!

Echipele de start de la Bayern – Manchester City:

Bayern: Sommer – Pavard, Upamecano, de Ligt, Cancelo – Kimmich, Goretzka – Sane, Musiala, Coman – Choupo-Moting
Rezerve: Ulreich, Gnabry, Mane, Davies, Sarr, Blind, Muller, Gravenberch, Tel, Mazraoui, Stanisic, Ibrahimovic
Antrenor: Thomas Tuchel

Manchester City: Ederson – Akanji, Dias, Ake – Stone, Rodri – Silva, De Bruyne, Gundogan, Grealish – Haaland
Rezerve: Ortega, Carson, Walker, Phillips, Laporte, Alvarez, Sergio Gomez, Mahrez, Perrone, Foden, Palmer, Lewis
Antrenor: Josep Guardiola

Echipele de start de la Inter – Benfica:

Inter: Onana – Darmian, Acerbi, Bastoni – Dumfries, Barella, Brozovic, Mkhitaryan, Dimarco – L. Martinez, Dzeko
Rezerve: Cordaz, Handanovic – Bellanova, Calhanoglu, Carboni, Correa, D’Ambrosio, De Vrij, Gagliardini, Gosens, Lukaku
Antrenor: Simone Inzaghi

Benfica: Vlachodimos – Gilberto, Antonio Silva, Otamendi, Grimaldo – Florentino, Chiquinho – Rafa Silva, Joao Mario, Aursnes – Goncalo Ramos
Rezerve: Gomes, Soares – Guedes, Lucas Verissimo, Morato, Musa, Ndour, Neres, Neves, Ristic, Schjelderup, Tengstedt
Antrenor: Roger Schmidt.

În celălalt sfert de finală al serii, Inter e de asemenea favorită certă la semifinale. Asta după ce, în tur, nerazzurrii s-au impus pe Da Luz, cu 2-0. Ar fi prima semifinală a echipei de pe Meazza după 13 ani. În 2010, gruparea condusă atunci de Mourinho reuşea tripla istorică Liga Campionilor – campionat – Cupa Italiei.

Câştigătoarea dublei dintre Bayern Munchen şi Manchester City o va întâlni în semifinale pe Real Madrid şi va juca meciul tur pe Santiago Bernabeu. Învingătoarea dintre Inter şi Benfica va da piept cu AC Milan, cu turul cu „diavolii” gazde.

Turul semifinalelor se va disputa pe 9 şi 10 mai, iar returul va avea loc pe 16 şi 17 mai. Finala se va juca pe 10 iunie, la Istanbul, pe Stadionul Ataturk.

Bayern Munchen – Manchester City şi Inter – Benfica | Echipele probabile

Bayern Munchen – Manchester City

Inter – Benfica

Pep Guardiola se teme de Bayern, după conflictul dintre Leroy Sane şi Sadio Mane

Pep Guardiola se teme de Bayern, după conflictul dintre Leroy Sane şi Sadio Mane. Managerul lui Manchester City este convins că bavarezii vor presta un joc extrem de solid, în returul confruntării din sferturile UEFA Champions League, de miercuri.

Leroy Sane şi Sadio Mane au sărit la bătaie, în vestiar, după eşecul lui Bayern cu Manchester City. Senegalezul a fost pedepsit ulterior de club, şi a fost exclus din lot pentru partida cu Hoffenheim, din Bundesliga, din ultima rundă.

„Uneori ai nevoie de un conflict pentru ca echipa să devină şi mai unită. Nu este un punct slab, ba din contră. Pot să-mi imaginez cum va fi în meciul cu City. Bayern Munchen va face cel mai bun meci al său miercuri seara.

Trebuie să vedem dacă putem juca aşa cum am făcut-o acasă şi să arătăm acelaşi curaj. Putem face multe lucruri, multe lucruri bune, dar şi ei pot de asemenea. Vreau o echipă care să meargă şi să câştige. Ştiu cum este să joci împotriva celor de la Bayern. Dacă eşti puţin pasiv, suferi”, a declarat Pep Guardiola, citat de mundodeportivo.com.