Mircea Lucescu, prima reacție după ce Dinamo Kiev a ratat grupele Champions League: ”Putea să fie 7-0 pentru Benfica. Sper ca jucătorii să se recupereze mental”

De Dan Roșu
Publicat: 24.08.2022, 8:32

Mircea Lucescu, în timpul meciului Benfica - Dinamo Kiev 3-0

Mircea Lucescu, prima reacție după ce Dinamo Kiev a ratat grupele Champions League

Mircea Lucescu, în timpul meciului Benfica - Dinamo Kiev 3-0 / Profimedia

”Avem o mare problemă. Nu e posibil să facem atâtea greșeli câte am făcut azi. Am apus înaintea meciului că Benfica e mai bună decât noi și acesta era testul perfect. Putea să fie 6-0 sau 7-0. E o diferență mare între cele două echipe.

E foarte greu pentru o echipă aflată în situația noastră. Jucătorii noștri nu au mai ajuns acasă de luni de zile și nu și-au mai văzut familiile. Trebuie să începem campionatul acum, nu vreau să caut scuze. Benfica a fost echipa mai bună, tur-retur. Chiar și așa, am făcut meciuri foarte bune.

Vreau să continuăm să jucăm fotbal. Vrea să arătăm o imagine a unei țări care vrea să trăiască. Sper ca jucătorii să se recupereze mental după acest meci. Trebuie să vedem ce se întâmplă. Va fi un an dificiil”, a spus Lucescu, citat de ojogo.pt.

Dinamo Kiev va juca în grupele Europa League

Dinamo Kiev, antrenată de Mircea Lucescu, a fost învinsă marţi seara la Lisabona, de Benfica, scor 0-3, şi a ratat calificarea în grupele Ligii Campionilor.

Benfica a învins cu 3-0 prin golurile marcate de Otamendi 27, Rafa Silva 40 şi Neres 42. Echipa lusitană s-a impus cu 5-0 în dublă manşă şi s-a calificat în grupele Ligii Campionilor. Dinamo Kiev va juca în grupele Europa League.

Într-un alt meci disputat marţi seara, echipa cehă Viktoria Plzen a învins formaţia azeră Qarabag cu 2-1 (Kopic 58, Kliment 73 / Ozobic 38) şi s-a calificat în grupele Ligii Campionilor după ce terminase la egalitate, scor 0-0, meciul din prima manşă a play-off-ului.

A treia echipă care s-a calificat în grupele Ligii Campionilor este Maccabi Haifa, din Israel. La Belgrad, Steaua Roşie a condus cu 2-0 (Pesic 27 şi Ivanic 43), dar Maccabi a avut o repriză secundă foarte bună şi a revenit pe tabelă cu două goluri marcate pe finalul fiecărei reprize.

Mai întâi Sundgren a redus din diferenţă în minutul 45+5, apoi Pavkov a înscris în propria poartă în minutul 90 şi, cu scorul de 2-2 (5-4 cumulat) Maccabi Haifa s-a calificat în grupele Ligii Campionilor, în timp ce Steaua Roşie Belgrad va evolua în Europa League.

15:01 FCU Craiova – U Cluj LIVE SCORE (17:30). Oltenii continuă lupta pentru salvarea de la retrogradare 15:01 Iga Swiatek, după ce a distrus-o pe Sorana Cîrstea, la Madrid: „Ăsta a fost singurul lucru pe care l-am făcut” 14:25 Carlos Alcaraz, discurs superb despre Rafael Nadal: „Vreau să profit la maximum de Rafa” 13:51 Benfica – Braga LIVE VIDEO în AntenaPLAY (20:00). Meciul zilei în Liga Portugal 13:51 Pierdere uriaşă pentru Rapid, pentru tot restul sezonului. Anunţul oficial făcut de giuleşteni 13:38 România – Italia LIVE VIDEO (duminică, 20:30, AntenaPLAY). Debutăm la Campionatul Mondial de Hochei, Divizia 1, Grupa A 13:30 Sorana Cîrstea – Iga Swiatek 1-6, 1-6. Românca, demolată de numărul 1 WTA. „Sori”, fără replică la Madrid 13:24 Victor Piţurcă i-a „făcut” echipa lui Cosmin Olăroiu, în 2006. Detalii spectaculoase ale fostului selecţioner 12:58 „De ce să te schimbi, mă?” Marius Şumudică a fost criticat înaintea negocierilor cu Rapid: „Nu mi s-a părut ok” 12:00 FCSB – Farul LIVE TEXT (20:30). Roş-albaştrii sunt la un punct de titlu. Gică Hagi încearcă să le strice sărbătoarea! Vezi toate știrile

Horoscopul lunii mai 2024. Nativii vor găsi timp pentru dezvoltare personală și socială