„Nu am mai dat gol cu capul din copilărie”. Constantin Budescu, fabulos după „dubla” din FC Voluntari – Sepsi 3-1. Ce i-a transmis lui Edi Iordănescu

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 19.02.2022, 19:19

Constantin Budescu

Constantin Budescu a fost operat, dar FC Voluntari îi pregătește prelugirea contractului

Captură AS.ro

Budescu a reuşit „dubla” chiar ziua în care a împlinit 33 de ani. A avut o reacţie de senzaţie la flash interviu. FC Voluntari mai are nevoie de un singur punct pentru a se califica, matematic, în play-off.

Constantin Budescu, prima reacţie după „dubla” reuşită de ziua lui

Mă bucur că am reuşit să duc aceste minute, sunt aproape de 100% şi sper să fie bine în continuare. Matematic nu suntem în play-off, dar am luat o opţiune serioasă. Înaintea meciului am avut emoţii. Am avut o primă repriză foarte bună, chiar puteam să mai marcăm. Este bine că la final am câştigat şi am obţinut cele trei puncte.

Primul obiectiv este să fim în play-off, cu siguranţă nu o să ne dăm mai departe. Ne dorim să terminăm pe un loc cât mai sus, chiar pe unul de Europa„, a declarat Constantin Budescu după FC Voluntari – Sepsi 3-1.

În tribunele arenei „Anghel Iordănescu” a stat şi selecţionerul României, Edi Iordănescu. Veteranii ilfovenilor, Gabi Tamaş şi Constantin Budescu, sunt pe lista noului selecţioner.

„Aşa este şi normal (n.r. Edi Iordănescu a declarat că Budescu rămâne sub radarul lui), dar eu nu pot să spun nimic şi trebuie să-mi fac datoria la echipă. El face alegerile. Sunt foarte mulţi jucători valoroşi în ţară şi afară, printre care şi noi, dar o să vedem dacă o să fim convocaţi. Nu ştiu dacă am mai dat gol cu capul, cred că am mai dat unul pe la Mediaş. M-am mirat… asta i-am spus şi lui Vadim, nu am mai dat gol cu capul din copilărie„, a spus Budescu.

Constantin Budescu a înscris primul său gol în tricoul celor de la FC Voluntari. Mijlocașul care astăzi împlinește 33 de ani a deschis scorul în duelul cu Sepsi Sf. Gheorghe, în minutul 24.

Fostul jucător de la FCSB a finalizat puternic, cu capul, o centrare expediată de Vadim Rață. Portarul oaspeților a încercat să intervină, dar mingea s-a dus sub bara transversală. „Budi” şi-a trecut „dubla” în cont, în minutul 80, la scorul de 1-1. Mijlocaşul lui FC Voluntari a transformat un penalty, obținut după ce centrarea lui a fost oprită cu mâna, în careu, de un adversar.

Budescu se află la cea de-a 6-a apariţie la FC Voluntari, echipă cu care a semnat în urmă cu o lună. Mijlocaşul se află la a doua apariție ca titular la formația din Ilfov.

Rămâne Edi Iordănescu la naţională şi după EURO 2024?

22:35 Discursul Cristinei Neagu, după ce CSM Bucureşti a primit titlul de campioană: „Există dezamăgirea ratării Final Four!” 22:33 Reacţia lui Bogdan Andone după ce echipa lui a învins-o pe Mioveni cu un gol în prelungiri şi e aproape de rămânerea în Liga 1! 22:20 Anunţul lui Florin Tănase, după ce Gigi Becali i-a făcut ofertă să se întoarcă la FCSB: „Mi-aș dori să joc în Champions League” 21:48 Dan Petrescu avertizează înainte de CFR Cluj – Farul: „Stresul a rămas mai mult de partea noastră!” 21:45 Botoșani – Mioveni 1-0. Jucătorii lui Bogdan Andone au dat lovitura în prelungiri! Oaspeţii au avut un gol anulat 21:44 Record de asistenţă pentru Dinamo la meciul de baraj cu Csikszereda! Câte bilete s-au vândut pentru partida tur 21:22 Elisabeta Lipă cere răbdare cu Simona Halep: „Numai în situaţia ei să nu fii! A dat dovadă de o ambiţie de fier!” 21:03 Gabriela Ruse s-a calificat în semifinale la Trophee Clarins! Victorie de senzaţie cu Alize Cornet! 20:50 Bellator Champions Series Paris a fost în AntenaPLAY. Patrick Mix l-a învins pe Magomed Magomedov în main-event 20:38 Adrian Bumbescu, un nou atac la echipa lui Gigi Becali: „Titlul 27, adică 1”! Ce îl deranjează pe câştigătorul Cupei Campionilor Vezi toate știrile

10 lucruri interesante despre femeia Gemeni. Astrele o favorizează în plan amoros

Când ești cea mai norocoasă persoană din lume. Află anul, luna și ziua în care astrele sunt de partea ta