Francezii au tras concluziile după Campionatele Mondiale de Înot: „David Popovici a dezamăgit! S-a scufundat”

Publicat: 31.07.2023, 20:02.

Francezii au tras concluziile după Campionatele Mondiale de Înot

David Popovici, la Fukuoka 2023 / Profimediaimages

Francezii au tras concluziile după Campionatele Mondiale de Înot, care au putut fi urmărite în direct în AntenaPLAY. Jurnaliştii de la ouest-france.ro au analizat cele mai importante performanţe obţinute de sportivii care au concurat în competiţia care a avut loc la Fukuoka. Au scris şi despre ceea ce s-a întâmplat cu David Popovici.

L-au lăudat pe înotătorul francez Leon Marchand (21 de ani), cel care a cucerit trei titluri mondiale în Japonia. „A reuşit şi un bonus, stabilirea unui record mondial, acolo de unde românul David Popovici a plecat cu mâna goală„, anunţă sursa citată anterior.

Leon Marchand and Sarah Sjostrom au fost superstaruri, australienii au câştigat totul, în timp ce David Popovici s-a scufundat„, au afirmat jurnaliştii francezi.

Aceştia au amintit cele mai importante momente de la Campionatele Mondiale şi i-au ridicat în slăvi pe sportivii australieni, care au cucerit nu mai puţin de 25 de medalii. Australia a fost pe primul loc în clasamentul general, cu 13 medalii de aur, 7 de argint şi 5 de bronz.

În articolul francezilor de la ouest-france.ro se subliniază că „David Popovici a dezamăgit„.

„Așteptat drept o mare vedetă a competiției, la un an după performanţa obţinută la Budapesta, românul David Popovici a avut o săptămână dezamăgitoare. S-a clasat doar pe locul șase la proba de 100 m liber, după ce nu s-a clasat pe podium la 200 m. Asta în ciuda faptului că a fost deținătorul titlului în ambele curse„, au scris jurnaliştii din Franţa.

David Popovici, la revenirea în ţară: „Mă simt mai puternic ca niciodată”

David Popovici a avut un discurs extrem de apreciat la revenirea în ţară. „Regele Nataţiei” nu a mai repetat performanţele uluitoare din 2022.

E cea mai bună ocazie să le transmit copiilor care mă urmăresc că nu există magie. Există antrenament. E complet uman să nu-ţi iasă întotdeauna. Prefer să fiu un sportiv complet, care ştie să gestioneze suişurile şi coborâşurile. Prefer asta decât să fiu un robot care ştie numai să câştige.

A fost cel mai intens an din viața mea, de la recordul mondial, până la BAC, până la Fukuoka. A fost un an haotic, bizar, dar am izbutit. Cred că acum e o oportunitate foarte bună pentru mine să înțeleg curajul și asumarea. Ține numai de mine cum reacționez când întâmpin obstacole în drumul meu. Doar asta pot controla. E un proces, iar eu sunt aici să învăț.

Vreau ceea ce s-a întâmplat să mă motiveze şi să mă facă să mă autodepăşesc. Iubesc ceea ce fac, ăsta e sportul. Nu am cum să câştig întotdeauna. Îmi pare rău dacă vă aşteptaţi la altceva. Aş vrea să închei cu un citat din Earl Nightingale, voi încerca să-l traduc în română: nu renunţa niciodată la visul tău, doar pentru că-ţi va lua timp să-l atingi. Timpul trece oricum. Duminică frumoasă!

Mă simt mai puternic ca niciodată, trebuie să îmi iau vacanţă, trebuie să am grijă de corpul meu. De-abia aştept să revin la antrenamente. De-abia aştept să revin pe cea mai înaltă treaptă a podiumului şi îmi doresc să fiu din nou cel mai rapid înotător din lume. Mă simt mai puternic ca niciodată şi va mulţumesc pentru toată susţinerea”, a spus Popovici, la revenirea în ţară.

Leon Marchand, desemnat cel mai bun înotător al Campionatelor Mondiale

Înotătorul francez Leon Marchand (21 de ani) a cucerit trei titluri mondiale în Japonia, confirmând titlurile câştigate la Roma, anul trecut. Marchand a obţinut aurul la 400 m mixt, 200 m fluture şi la 200 m mixt. Leon Marchand se antrenează în Statele Unite, fiind elevul lui Bob Bowman, fostul mentor al legendarului Michael Phelps, relatează news.ro. Kaylee McKeown, din Australia, a fost desemnată cea mai bună înotătoare a competiţiei de la Fukuoka.

Leon Marchand a contribuit serios la locul 4 pe care l-a ocupat Franţa în clasamentul pe medalii de la Campionatele Mondiale de Înot de la Fukuoka. Franţa a încheiat Campionatele Mondiale de Nataţie cu 6 medalii în total, 4 de aur şi 2 de bronz.

Australia s-a clasat pe primul loc în clasamentul pe medalii la Fukuoka, urmată de Statele Unite şi China.

Rămâne Edi Iordănescu la naţională şi după EURO 2024?

17
22:35
Discursul Cristinei Neagu, după ce CSM Bucureşti a primit titlul de campioană: „Există dezamăgirea ratării Final Four!”
17
22:33
Reacţia lui Bogdan Andone după ce echipa lui a învins-o pe Mioveni cu un gol în prelungiri şi e aproape de rămânerea în Liga 1!
17
22:20
Anunţul lui Florin Tănase, după ce Gigi Becali i-a făcut ofertă să se întoarcă la FCSB: „Mi-aș dori să joc în Champions League”
17
21:48
Dan Petrescu avertizează înainte de CFR Cluj – Farul: „Stresul a rămas mai mult de partea noastră!”
17
21:45
Botoșani – Mioveni 1-0. Jucătorii lui Bogdan Andone au dat lovitura în prelungiri! Oaspeţii au avut un gol anulat
17
21:44
Record de asistenţă pentru Dinamo la meciul de baraj cu Csikszereda! Câte bilete s-au vândut pentru partida tur
17
21:22
Elisabeta Lipă cere răbdare cu Simona Halep: „Numai în situaţia ei să nu fii! A dat dovadă de o ambiţie de fier!”
17
21:03
Gabriela Ruse s-a calificat în semifinale la Trophee Clarins! Victorie de senzaţie cu Alize Cornet!
17
20:50
Bellator Champions Series Paris a fost în AntenaPLAY. Patrick Mix l-a învins pe Magomed Magomedov în main-event
17
20:38
Adrian Bumbescu, un nou atac la echipa lui Gigi Becali: „Titlul 27, adică 1”! Ce îl deranjează pe câştigătorul Cupei Campionilor

10 lucruri interesante despre femeia Gemeni. Astrele o favorizează în plan amoros

Când ești cea mai norocoasă persoană din lume. Află anul, luna și ziua în care astrele sunt de partea ta