Jucătorii de tenis Felix Auger-Aliassime (Canada, 21 ATP) și Stefanos Tsitsipas (Grecia, 11 ATP, favorit nr. 4) vor disputa finala turneului ATP 500 de la Dubai, dotat cu premii totale de 3.237.670 de dolari.
Vineri, în semifinale, Auger-Aliassime a trecut în trei seturi, 5-7, 6-4, 6-3, de francezul Quentin Halys (77 ATP), după o partidă de aproape două ore și jumătate, în timp ce Tsitsipas l-a eliminat în două seturi simetrice, 6-4, 6-4, pe olandezul Tallon Griekspoor (47 ATP) după un meci de mai puțin de o oră și jumătate.
Va fi cea de-a zecea confruntare între Tsitsipas și Aliassime, grecul conducând cu 6-3 în meciurile directe. Ultima oară cei doi s-au întâlnit în 2023 la Masters 1000 de la Paris când Tsitsipas s-a impus în două seturi, în runda a 2-a, 6-3, 7-6 (7/4).
- Australian Open pregăteşte un eveniment în premieră. Roger Federer, invitat special
- Simona Halep s-a antrenat cu Jannik Sinner. Mesajul superb postat de Darren Cahill
- Sorana Cîrstea, după ce şi-a anunţat retragerea: “Pot să mă simt ca o ratată sau pot să dau totul pentru ziua de azi”
- Sorana Cîrstea a anunțat când se va retrage din tenis: „Va fi ultimul an. Nu e ușor să spui adio”
- O jucătoare de top din Rusia îşi schimbă naţionalitatea! Ţara occidentală pe care o va reprezenta
































