Închide meniul

Mats Wilander a reacționat după ce Novak Djokovic a fost deportat din Australia. ”Milioane de oameni au murit de COVID-19 în lume, iar în Australia a fost o situaţie specială”

Antena Sport Publicat: 16 ianuarie 2022, 15:18 / Actualizat: 4 aprilie 2023, 0:16

Comentarii
Mats Wilander a reacționat după ce Novak Djokovic a fost deportat din Australia. ”Milioane de oameni au murit de COVID-19 în lume, iar în Australia a fost o situaţie specială”

Profimediaimages

Mats Wilander a avut un mesaj clar pentru Novak Djokovic, după ce sârbul a fost deportat din Australia și va rata turneul său e Grand Slam preferat, Australian Open. Dacă ar fi participat, Nole putea câștiga AO pentru a zecea oară în carieră.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Mats Wilander a reacționat după ce Novak Djokovic a fost deportat din Australia

“Îl înţeleg pe Novak că a încercat să joace la Australian Open, dar în acelaşi timp ştia foarte bine că regulile în această ţară sunt clare: trebuie să fii vaccinat. Trebuie să te gândeşti şi la ceilalţi jucători, toţi au ales să se vaccineze.

E o veste tristă că nu va juca, bineînţeles. Dacă cred că e decizia corectă? Cred că da, pentru că milioane de oameni au murit de COVID-19 în lume, iar în Australia a fost o situaţie specială: s-a stat enorm de mult timp În lockdown.

Australienii au suferit din acest punct de vedere, au fost foarte limitaţi în a se mişca şi, dacă îl tratai diferit pe Djokovic, nu era normal”, a spus Wilander, citat de eurosport.ro.

Imagini cu Novak Djokovic sub escorta poliției federale australiene

Novak Djokovic a plecat spre Dubai, duminică, la bordul unui avion al companiei Emirates. La aeroportul din Melbourne, înainte de decolare, el s-a aflat sub escorta poliţiei federale australiene.

Reclamă
Reclamă

Aeronava EK409 a decolat de pe aeroportul din Melbourne la ora 13.55, ora României. Jucătorul va merge mai întâi la Dubai şi apoi cel mai probabil în Serbia.

Novak Djokovic a fost deportat din Australia

Apelul lui Novak Djokovic la decizia de anulare a vizei a fost respins, duminică dimineaţă, de către tribunalul federal din Melbourne, astfel că liderul ATP trebuie să părăsească Australia.

Judecătorul James Allsop a anunţat că apelul lui Djokovic a fost respins şi jucătorul trebuie să achite costurile aferente. Decizia a fost luată în unanimitate de trei trei judecători şi nu poate fi contestată.

Reclamă

Astfel, s-a menţinut decizia ministrului Imigraţiei, Alex Hawke, de anulare a vizei, ceea ce înseamnă că Djokovic va fi deportat şi riscă să nu mai poată intra în Australia în următorii trei ani.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ce echipă va încheia anul pe primul loc în Liga 1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:24 17 dec.
„Ne-am împotmolit”. Mihai Stoica, detalii despre transferul pregătit la FCSB. Negocierile au intrat în impas
22:44 17 dec.
Andrei Nicolescu, declarația care îi va dezamăgi pe fanii lui Dinamo: „Nu e planul nostru pentru anul ăsta”
22:22 17 dec.
PSG a câștigat dramatic Cupa Intercontinentală, după finala cu Flamengo. Șase lovituri de departajare ratate
22:13 17 dec.
Gică Craioveanu, mesaj savuros pentru Răzvan Marin înainte de AEK Atena – Universitatea Craiova: „Veniră oltenii”
22:06 17 dec.
Bayern Munchen, taxată de UEFA după incidentele de la meciul cu Sporting. Ce sancțiuni au primit bavarezii
21:52 17 dec.
Donald Trump, decizie uluitoare pentru Cupa Mondială! A interzis fanii din două țări
1 FotoCine este marea dragoste a lui Mircea Lucescu. Anunţul făcut de Neli Lucescu după 58 de ani de căsnicie 2 Doliu în lumea fotbalului din România! Leontin Chiorpec a murit în accident 3 Reacţia categorică a lui Gigi Becali după ce Istvan Kovacs a fost delegat la FCSB – Rapid: “La revedere” 4 Claudiu Keșeru a plecat de la FC Bihor. De ce şi-a dat demisia 5 Valeriu Iftime anunţă primul plecat de la FCSB. Fotbalistul abia a semnat: “Vorbim din ianuarie” 6 Unde se transferă Alexandru Dobre? Anunţul făcut de Victor Angelescu: “E greu de ţinut”
Citește și