Închide meniul

Sorana Cîrstea şi-a aflat adversara din turul 3 de la US Open! Meci teribil pentru jucătoarea din România

Iulian Focșăneanu Publicat: 31 august 2023, 9:51

Comentarii
Sorana Cîrstea şi-a aflat adversara din turul 3 de la US Open! Meci teribil pentru jucătoarea din România

Sorana Cîrstea, pe teren în timpul unui meci / Profimediaimages

Sorana Cîrstea şi-a aflat adversara din turul 3 de la US Open. Românca în vârstă de 33 de ani, aflată pe locul 30 WTA, va avea o misiune extrem de dificilă. Se va duela cu a patra jucătoare a lumii, Elena Rybakina.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Jucătoarea kazahă a beneficiat de neprezentarea australiencei Ajla Tomljanovic (127 WTA), miercuri, la New York şi a obţinut automat calificarea. Jucătoarea de la Antipozi s-a retras chiar înainte de începutul meciului de la Flushing Meadows, anunţă agerpres.ro.

Sorana Cîrstea şi-a aflat adversara din turul 3 de la US Open

Tomljanovic, fost numărul 32 mondial, a atins sferturile de finală la US Open anul trecut, după ce a învins-o pe legendara Serena Williams, la ultima apariţie a americancei pe un teren de tenis.

Accidentată, Ajla Tomljanovic (30 ani), n-a jucat niciun meci în acest sezon până la US Open, iar în primul tur la New York trecuse de maghiara Panna Udvardy (122 WTA).

Rybakina (24 ani), campioană la Wimbledon în 2022, nu a depăşit niciodată turul al treilea la New York şi se va bate pentru un loc în optimi cu Sorana Cîrstea (33 ani, 30 WTA). Kazaha a câştigat ambele meciuri anterioare cu Cîrstea, în 2020, în primul tur la Doha, cu 3-6, 6-3, 6-1, şi în primul tur la Roland Garros, cu 6-0, 6-3.

Reclamă
Reclamă

Sorana Cîrstea s-a calificat în turul 3 de la Flushing Meadows

Numărul 30 WTA a trecut fără prea multe emoţii de Anna Kalinskaya, numărul 89 WTA, în turul al doilea al turneului de la New York.

Sorana Cîrstea s-a impus cu 6-3, 6-4, după doar 67 de minute de joc. Românca s-a calificat pentru a patra oară în turul al treilea de la Flushing Meadows.

Sorana Cîrstea şi Anna Kalinskaya s-au întâlnit pentru a treia oară, iar scorul întâlnirilor directe era 1-1. Precedentele două partide s-au disputat tot pe hard, în Statele Unite. Meciul din 2020 de la Cincinnati a fost câştigat de rusoaică, în timp ce Cîrstea s-a impus în confruntarea de la Indian Wells din 2022.

Reclamă

În primul set, Sorana Cîrstea a jucat perfect. Soarta setului care s-a încheiat după doar 27 de minute a fost decisă la 3-2 pentru româncă, atunci când a realizat şi singurul break al partidei.

În setul al doilea, Sorana Cîrstea a făcut un nou break la 2-2, dar rusoaica a răspuns imediat cu un rebreak. După două game-uri albe ale celor două jucătoare, Cîrstea a realizat un nou break într-un moment critic al meciului, la 4-4. Pe propriul serviciu, Sorana a închis partida şi a obţinut calificarea în turul al treilea de la US Open.

Rezultatele înregistrate miercuri, la US Open

Poloneza Iga Swiatek, deţinătoarea titlului la Flushing Meadows, a trecut în turul secund de australianca Daria Saville (322 WTA), cu 6-3, 6-4, fără a străluci.

Următoarea adversară a liderului mondial va fi slovena Kaja Juvan (145 WTA), venită din calificări.

Jucătoarea americană Coco Gauff, numărul şase mondial, a dispus de cea mai tânără participantă la US Open, rusoaica Mirra Andreeva (16 ani, 63 WTA), cu 6-3, 6-2.

Finalista de la Roland Garros din 2022, care a avut o vară excelentă, cu titluri câştigate la Washington şi Cincinnati, unde a învins-o pe Swiatek, va juca în turul al treilea contra belgiencei Elise Mertens.

Daneza Caroline Wozniacki (623 WTA), revenită în activitate după ce a născut doi copii, a reuşit o victorie neaşteptată în faţa cehoaicei Petra Kvitova, numărul 11 mondial, cu 7-5, 7-6 (7/5).

Laureată la Australian Open în 2018, după o finală memorabilă cu Simona Halep, şi dublă finalistă la New York (2009, 2014), daneza de 33 de ani o va întâlni în turul al treilea pe americanca Jennifer Brady, semifinalistă la Flushing Meadows în 2020, dar ajunsă între timp pe 433 în lume după o perioadă de inactivitate.

Rezultatele înregistrate miercuri în turul al doilea la US Open la simplu feminin:

Iga Swiatek (Polonia/N.1) – Daria Saville (Australia) 6-3, 6-4
Kaja Juvan (Slovenia) – Lauren Davis (SUA) 6-7 (3/7), 6-4, 6-3
Jelena Ostapenko (Letonia/N.20) – Elina Avanesian (Rusia) 6-3, 5-7, 7-5
Bernarda Pera (SUA) – Xiyu Wang (China) 3-6, 7-6 (7/5), 6-2
Caroline Wozniacki (Danemarca) – Petra Kvitova (Cehia/N.11) 7-5, 7-6 (7/5)
Jennifer Brady (SUA) – Magda Linette (Polonia/N.24) 6-1, 2-6, 6-2
Elise Mertens (Belgia/N.32) – Danielle Collins (SUA) 3-6, 7-6 (9/7), 6-1
Cori Gauff (SUA/N.6) – Mirra Andreeva (Rusia) 6-3, 6-2
Elena Rîbakina (Kazahstan/N.4) – Ajla Tomljanovic (Australia) (forfait Tomljanovic)
Sorana Cîrstea (România/N.30) – Ana Kalinskaia (Rusia) 6-3, 6-4
Lin Zhu (China) – Victoria Azarenka (Belarus/N.18) 6-3, 6-3
Belinda Bencic (Elveţia/N.15) – Yuriko Miyazaki (Marea Britanie) 6-3, 6-3
Karolina Muchova (Cehia/N.10) – Magdalena Frech (Polonia) 6-3, 6-3
Taylor Townsend (SUA) – Beatriz Haddad Maia (Brazilia/N.19) 7-6 (7/1), 7-5
Xinyu Wang (China) – Sara Sorribes Tormo (Spania) 5-7, 6-3, 6-4
Anna Karolina Schmiedlova (Slovacia) – Rebeka Masarova (Spania) 7-6 (7/0), 6-2

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Cum se va termina derby-ul etapei a 13-a din Liga 1, Dinamo - Rapid?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
1:51
Charles Leclerc, mirat şi el că a prins podiumul în calificări în SUA: “O mare surpriză”
1:42
“Cu Max nu se ştie niciodată” Reacţia lui Lando Norris după ce a terminat pe 2 calificările în SUA!
1:33
Reacţia lui Max Verstappen după ce a obţinut pole-position-ul în Statele Unite: “Maşina a fost foarte puternică”
1:10
România – Franţa, 18:00, LIVE VIDEO. Tricolorii vor aurul la European, după calificarea istorică în finală
0:46
România – Germania, 14:00, LIVE VIDEO. Tricolorele luptă pentru aur în finala Campionatului European!
23:59 18 oct.
VIDEOMax Verstappen pleacă din pole-position în MP al Statelor Unite! Cursa e duminică, de la 22:00 (Antena 3 CNN, AntenaPLAY)
1 VIDEORomânia, în finala Campionatului European la masculin şi la feminin! Victorie istorică pentru tricolori 2 Neluţu Varga pregăteşte “bomba” la CFR Cluj. Îl vrea pe Marius Şumudică antrenor, după revenirea lui Marian Copilu 3 Anunţul lui Gigi Becali despre plecarea lui Charalambous şi Pintilii 4 Metaloglobus – FCSB 2-1. Scor umilitor! “Lanterna clasamentului” a îngropat speranţele de titlu ale lui Gigi Becali! 5 Decizia radicală a lui Gigi Becali după ce FCSB a suferit umilinţa campionatului, fiind învinsă de Metaloglobus 6 E oficial! Ioan Ovidiu Sabău a plecat de la Universitatea Cluj
Citește și