Alex Toma a fost invitatul lui Cătălin Oprişan, în emisiunea AS.ro LIVE. Campionul la triatlon a venit cu poveşti de senzaţie

De Viviana Moraru
Publicat: 29.09.2022, 10:20

Alex Toma, triatlonist

Alex Toma, invitatul lui Cătălin Oprişan în emisiunea AS.ro LIVE

Alex Toma/ Facebook Alex Toma

Alex Toma a fost invitatul lui Cătălin Oprişan, în emisiunea AS.ro LIVE. Triatlonistul român a venit cu poveşti de senzaţie, după numeroase recorduri doborâte.

Alex Toma provine dintr-o familie de sportivi. Mama sportivului a practicat handbal de performanţă, iar tatăl acestuia a jucat la FC Argeş, într-o perioadă în care a împărţit vestiarul cu marele Nicolae Dobrin.

Alex Toma, invitatul lui Cătălin Oprişan, în emisiunea AS.ro LIVE

Cea mai mare performanţă din cariera de triatlonist a lui Alex Toma este reprezentată de faptul că a a încheiat pe locul doi Campionatul Mondial din Malaysia, din 2019. Acesta a doborât recordul mondial la categoria sa de vârstă, şi a încheiat pe locul secund la general.

Cursa la care a doborât recordul mondial a constat într-o serie de 2 kilometri de înot, 90 de bicicletă şi alţi 21 de alergare, un efort imens din partea unui sportiv, care necesită luni de pregătire intensă.

„A fost o cursă pe care am condus-o încă de la proba de înot, ieșind cu un minut și jumătate față de cel de-al doilea sportiv. La proba de bicicletă de 90 de kilometri am reușit să mă îndepărtez de urmăritori, am intrat cu un avans de 4 minute și jumătate, iar la proba de alergare din cauza căldurii – erau undeva la 45 de grade – a trebuit să încetinesc ritmul și m-a ajuns un sportiv din Australia”, a declarat Alex Toma, după cursa din Malaysia, conform prosport.ro.

În copilărie, Aex Toma a practicat înot, timp de opt ani fotbal, şi încă un an, atletism. După o accidentare gravă suferită pe terenul de fotbal, a ales triatlonul.

Pe lângă faptul că participă la competiţii internaţionale de triatlon, Alex Toma este antrenor de înot şi triatlon pentru copii, formând viitorii campioni ai României.

4
21:29
Erling Haaland, cifre fabuloase la Manchester City! Starul norvegian a făcut show și a marcat patru goluri
4
21:00
VIDEOProgramul complet al F1 Academy™ de la Miami! Abby Pulling a câștigat prima cursă, live în AntenaPLAY
4
20:42
„S-au înțeles!” Mihai Stoica a anunțat transferul lui Florinel Coman! Ultimele detalii despre negocieri
4
20:35
U Cluj – Dinamo 3-3! „Câinii”, egalați în minutul 90+1! Au nevoie de un miracol pentru a nu retrograda
4
20:29
Motivul pentru care Ianis Hagi nu a revenit la Farul, înainte de EURO 2024: „Era huiduit de 200-300 de spectatori”
4
20:12
VIDEOImagini de colecție cu Zinedine Zidane, la cursa de sprint de la Miami! Ce gafă a fost aproape să comită, la decernarea premiilor
4
20:05
VIDEOSporting – Portimonense 3-0 a fost LIVE VIDEO în AntenaPLAY! „Leii”, tot mai aproape de titlu în Liga Portugal
4
19:53
VIDEOIpswich Town a promovat în Premier League, după 22 de ani! Nebunie pe străzi şi în vestiar
4
19:40
VIDEOBernadette Szocs a pierdut partida cu Natalia Bajor, la Saudi Smash 2024. Diaconu şi Dragoman, eliminate
4
19:07
Kyren Wilson, primul finalist al Campionatului Mondial de snooker 2024! A câştigat 8 dintre ultimele 10 frame-uri

Zodii care se pot muta din țară după Paște. Nativii care au luat o decizie importantă pentru viața lor

Zodii care vor avea parte de un Paște de vis. Nativii care își creează amintiri alături de cei dragi