Nicolae Forminte (69 de ani) revine în funcția de antrenor coordonator al lotului feminin de gimnastică, pe care îl va conduce pentru a treia oară în carieră.
După ce Corina Moroșan a părăsit lotul feminin de gimnastică în urma dezvăluirilor ce au vizat-o pe Camelia Voinea, Federația Română de Gimnastică a desemnat un nou antrenor. Este vroba de Nicolae Forminte.
„Da, aşa este! Deocamdată urmează să fie constituit lotul şi aprobat colectivul tehnic de antrenori. Fetele care sunt vizate să facă parte din lot vor primi convocarea trimisă de către Federaţie. Nu renunţăm la nicio fată. Legat de cantonament, sunt două variante pe care le pot lua în calcul. Este vorba despre Oneşti sau Deva. Cum însă la Oneşti nu cunosc foarte multă lume, iar la Deva aş putea spune că atunci când merg la Primărie sau la Consiliul Judeţean sunt ca la mine în sufragerie, sigur va fi Deva”, a declarat Forminte pentru orangesport.ro.
Nicolae Forminte a mai condus lotul național în două rânduri, între 2005 și 2010 și între 2016 și 2019.
- Răsturnare de situație în cazul suspendării Cameliei Voinea: “Justiţia a privit legea şi probele. Şi a decis”
- Simone Biles, dezvăluire terifiantă: “Am fost la un pas de moarte. Nu mă gândeam la aşa ceva la începutul săptămânii”
- „Nu renunța! Va fi greu, dar va merita!” Confesiunea Nadiei pentru Marca, la 50 de ani de la „nota 1.00”
- Alexia Blănaru, medalie de aur la Cupa Mondială! Performanţă de senzaţie pentru gimnastica românească
- Nadia Comăneci, decorată de președintele Nicușor Dan: “Vă felicit că nu aţi fost doborâtă de glorie”
































