Vlad Covaliu a cucerit medalia de argint la Campionatul European U23 de scrimă din Antalya!

De Bogdan Stănescu
Publicat: 1.06.2024, 20:38

Vlad Covaliu / Facebook Federaţia Română de Scrimă

Vlad Covaliu a câştigat sâmbătă medalia de argint a probei masculine de sabie, din cadrul Campionatului European U23, care se desfăşoară în Antalya.

Vlad Covaliu, sportiv legitimat la clubul CS Dinamo Bucureşti, s-a calificat în finală după ce l-a învins cu 15-7, în semifinale, pe italianul Lupo Veccia Scavalli.

Adversarul din finală al tricolorului a fost polonezul Szymon Hryciuk. Meciul a fost echilibrat, cei doi sabreri conducând pe rând, apoi Vlad a luat un avantaj de două puncte, 10-8. Hryciuk a egalat la 11, a fost 12-12 şi 13 egal, după care polonezul a mai reuşit două tuşe şi meciul s-a încheiat cu victoria lui Hryciuk, scor 15-13, relatează news.ro.

Vlad Covaliu a cucerit medalia de argint a Europenelor, prima medalie a delegaţiei tricolore la competiţia care se desfăşoară în Antalya şi se va încheia duminică.

Vlad Covaliu este vicecampion european U23 la sabie!

Sabrerul tricolor a disputat finala probei masculine de sabie de la Campionatul European de tineret în compania polonezului Szymon Hryciuk. Cei doi combatanți au oferit un meci echilibrat în care însă finalul a fost electrizant! Vlad a condus cu 10-8, polonezul a egalat la 10, și s-a mers cap la cap până la 13-13. Hryciuk a dat ultima tușă și s-a impus cu 15-13, iar Vlad Covaliu a cucerit argintul european.

Felicitări, Vlad! Felicitări și antrenorului Alin Badea! Este prima medalie a delegației României la Europenele de tineret din Antalya”, a transmis, pe Facebook, Federaţia Română de Scrimă după un nou mare succes al lui Vlad Covaliu.

În luna aprilie, Vlad Covaliu a devenit campion mondial la sabie la juniori!

În luna aprilie, Vlad Covaliu a devenit campion mondial la sabie la juniori! Vlad Covaliu s-a impus în ziua a şaptea a competiţiei din Arabia Saudită. El a avut un parcurs perfect la Riyadh. A intrat pe tablou principal, unde a obţinut şapte victorii consecutive. În sferturi, Vlad a dispus cu 15-12 de americanul Cody Walter Ji. În semifinale l-a întrecut categoric pe spaniolul Santiago Madrigal, cu 15-6. În finală a dispus cu 15-14 de rusul Pavel Graudyn, într-un meci pe care l-a controlat pe întreaga lui durată.

Federaţia Română de Scrimă a reacţionat după succesul uriaş obţinut de Vlad Covaliu în Arabia Saudită.

„Vlad Covaliu este campion mondial al juniorilor la sabie! România a cucerit prima medalie la Riyadh! Vlad a dominat înfruntarea cu rusul Pavel Graudyn și a condus aproape în permanență, cu excepția primei tușe, până la 11-10. Graudyn a preluat conducerea cu 12-11 și 13-12, însă Vlad a egalat de fiecare dată, a făcut 14-13, a fost egalat și s-a impus cu eleganță într-un final de vis pentru noi, 15-14!
Un mare bravo pentru Vlad și pentru antrenori! Alături de proaspătul campion mondial, pe podium au venit să-l îmbrățișeze atât antrenorul Alin Badea, cât și mama și sora sa – Irina și Amalia Covaliu, dar și ceilalți membrii au delegației, aflați în sala”, a fost şi mesajul postat de Federaţia Română de Scrimă.
  • Marele Premiu de Formula 1 al Marii Britanii e live în AntenaPLAY, în perioada 5-7 iulie
  • Turneul de tenis de masă WTT Star Contender Bangkok 2024 e live în AntenaPLAY, în perioada 2-7 iulie
  • Cine se califică în sferturile de finală ale EURO 2024?

9:49

Florin Niţă, ofertă de aproape un milion de euro, înainte de România – Olanda! Singura condiţie pusă pentru a semna contractul

9:15

România – Olanda LIVE TEXT, ora 19:00, în optimi la EURO 2024. Naţionala lui Edi Iordănescu e gata să scrie istorie

9:14

„Să continuăm să visăm” Mesajul de luptă al naţionalei, înaintea duelului „de foc” cu Olanda: „Putem scrie istorie”

9:01

„Să nu exagerăm!” Mircea Lucescu, verdict despre comparaţiile dintre Gică şi Ianis Hagi! Ce a spus despre România – Olanda

8:54

Uruguay – Statele Unite 1-0. Americanii, OUT de la Copa America. Echipa lui Bielsa e în sferturi

8:47

Sorana Cîrstea, după eliminarea severă de la Wimbledon: „Jocul meu a colapsat, am intrat în panică. Sunt dezamăgită de mine”

1 Foto„Echipa din spatele echipei!” Iubitele și soțiile „tricolorilor”, fotografie de colecție de la EURO 2024s 2 VIDEOProgramul complet al Marelui Premiu al Austriei! Marea cursă va fi duminică, pe Antena 1 şi în AntenaPLAY (15:45)s 3 FotoIanis Hagi şi soţia lui și-au dat frâu liber emoțiilor după calificarea României! Elena Tănase, copleşită! Imagine superbăs 4 Slovacia – România 1-1. FABULOS! Naţionala lui Edi Iordănescu a scris ISTORIE şi s-a calificat în optimi la EURO 2024s 5 VIDEOGeorge Russell a câştigat Marele Premiu de Formula 1 al Austriei! Verstappen, penalizat cu 10 secunde după ce s-a atins cu Norriss 6 FotoGigi Becali, la 66 de ani! Dezvăluire incredibilă. Care este, de fapt, data de naştere a patronului FCSB: „M-am născut pe câmp!”s

4 zodii care sunt de neoprit în dragoste. Nativii care fac tot ce le trece prin cap

Zodii care au toate șansele să lase tot și să călătorească în lume. Nativii care apreciază experiențele noi