În toamna anului 1988, o fetiță de 13 ani a fost abuzată și ucisă. În Hwaseong, pe atunci o zonă rurală de lângă Seul, capitala Coreei de Sud, nu era o noutate această crimă, care era a opta în zonă, în doar doi ani. Peste aproximativ un an de la uciderea fetiței de 13 ani, poliția a bătut la ușa unui localnic, pe care CNN îl numește Yoon, protejându-i identitatea.
“Ce s-a întâmplat?”, a întrebat Yoon. “N-o să dureze mult”, i-au răspuns polițiștii și l-au dus la secție pentru un scurt interogatoriu.
Yoon a stat în închisoare 20 de ani, până când adevăratul criminal şi-a recunoscut fapta.
Yoon a fost singura persoană condamnată în acest caz, dar numai pentru uciderea fetiței de 13 ani. Celelalte nouă au rămas cu autor necunoscut.
În septembrie 2019, Ban Gi-soo, ultimul ofițer care s-a ocupat cu ancheta, a readus cazul în atenția tuturor, după ce a anunțat că a trimis probele fizice luate în urmă cu 30 de ani la laboratorul de testare ADN.
Probele de la cel puțin trei dintre victime s-au potrivit cu cele ale lui Lee Chun-jae, care era închis pe viață din 1994, pentru violarea și uciderea cumnatei sale. Peste o lună, alt șoc: Lee Chun-jae a mărturisit toate cele zece crime, au anunțat cei de la poliția din regiunea Gyeonggi Nambu!
- (P) Meciurile din campionatele de top continuă: Duelurile finalului de săptămână
- Dieta incredibilă pe care o ţine femeia celebră de 76 de ani care arată ca o adolescentă pentru a se menţine în formă
- (P) Cea mai mare campanie de reduceri a anului, la Garmin Romania
- Rămasă fără ajutorul lui Gigi Becali, se pregăteşte să spele vase pentru 1.200 de lei pe lună
- Cum l-a putut numi Gigi Becali pe milionarul român care are avion privat, dar merge cu metroul în Capitală
































