Gigi Becali, atac la Ilie Dumitrescu după West Ham – FCSB 3-1: „Ai mintea întunecată, eşti prea mic!”. Ce l-a înfuriat pe patronul roş-albaştrilor

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 9.09.2022, 0:31

Gigi Becali, la Palat

Gigi Becali, propunere şocantă pentru Cristian Săpunaru

Gigi Becali, la Palat / Hepta

Gigi Becali a lansat un atac la Ilie Dumitrescu după West Ham – FCSB 3-1. Patronul vicecampioanei a răbufnit la finalul remizei obţinute de echipa sa la debutul în acest sezon din UEFA Conference League.

FCSB a condus până în minutul 68, după golul marcat de Andrei Cordea. Ulterior, englezii au preluat conducerea după două goluri marcate în doar şapte minute, de Jarrod Bowen şi Emerson, Michail Antonio marcând şi el pe final.

Gigi Becali, atac la Ilie Dumitrescu după West Ham – FCSB 3-1

Gigi Becali a intervenit când a auzit că Ilie Dumitrescu a considerat că arbitrul a acordat penalty la intervenţia lui Ştefan Târnovanu la Cornet. L-a contrat dur pe fostul său antrenor.

Cadoul făcut de arbitru a schimbat totul. Eu n-am ce să mă consolez, ai tu minte întunecată. Ai tu mintea întunecată. Cum să spui că e penalty? Înseamnă că nu gândeşti bine. Tu de ce te bagi (n.r. moderatorul emisiunii, Vali Moraru)? Ce v-aţi fi supărat voi dacă ar fi câştigat FCSB.

Dacă îl faceţi pe ăla penalty. Du-te cu vrăjelile tale de doi lei (n.r. către Ilie Dumitrescu). Eu plătesc ca să aud ce vreau. Eu nu am răutate pe oameni, să văd un fault în atac penalty. Nu mă pune tu cu mintea pe mine la contribuţie că eşti prea mic. Eşti prea în eroare…„, a declarat Gigi Becali la digisport.ro.

FCSB a sperat că poate produce surpriza pe „London Stadium”. Trupa lui Nicolae Dică a intrat cu avantaj la pauză în faţa englezilor, după golul superb marcat de Andrei Cordea, din pasa lui Darius Olaru.

Ulterior, la startul reprizei secunde, antrenorul lui West Ham a efectuat trei schimbări. În minutul 68, „Ciocănarii” au beneficiat de un penalty controversat comis de Ştefan Târnovanu, şi au egalat prin Jarrod Bowen.

Şapte minute mai târziu, West Ham a preluat conducerea. Emerson a înscris şi i-a adus pe englezi în avantaj. Spre finalul partidei, victoria a fost securizată de Michail Antonio, care a înscris în minutul 90.

West Ham – FCSB 3-1. Jucătorii lui Nicolae Dică, răpuşi după pauză

FCSB a pierdut joi seara la Londra, scor 1-3, primul meci din grupele Conference League, cu echipa engleză West Ham United

Cordea a deschis scorul în minutul 34, din pasa lui Olaru. Bowen a egalat din penalti, în minutul 68. Al doilea gol al gazdelor a fost înscris de Emerson, în minutul 75, iar Michail Antonio a închis tabela în minutul 90.

WEST HAM: Areola – Coufal, Kehrer, Ogbonna (Dawson 90+2), Emerson – Downes, Rice, Lanzini (Paqueta 46) – Cornet (68 Fornals), Scamacca (Michail Antonio 46), Benrahma (Bowen 46). ANTRENOR: David Moyes

FCSB: Târnovanu – V. Creţu, Dawa (Haruţ 87), Tamm, Radunovic – Olaru (B. Rusu 90), Edjouma, Oaidă (Radaslavescu 90) – Cordea, Compagno (Miculescu 70), Fl. Coman (Oct. Popescu 71). ANTRENOR: Nicolae Dică

Cartonaşe galbene: Cornet 39, Ogbonna 47, Emerson 54 / Dawa 61 Târnovanu 66, Oaidă 83

Arbitru: Benoît Bastien – Hicham Zakrani, Aurelien Berthomieu – Jeremie Pignard (toţi din Franţa)

22:18 Românii atacă tabloul principal la Saudi Smash 2024! Trei români joacă vineri, LIVE în AntenaPLAY 22:15 „Nu l-am sunat pe Gigi Becali că nu am fost în halul ăla de beat!” Tamaş, dezvăluiri colosale: „Aoleu, iar s-a îmbătat Găbiță!” 22:08 Coreea de Sud – România LIVE VIDEO (vineri, ora 13:30). „Tricolorii” vor o nouă victorie la CM de Hochei, LIVE în AntenaPLAY 21:50 România s-a calificat în finală la Campionatul European de gimnastică de la Rimini. Alte trei finale pe aparate pentru tricolore 21:40 Claudiu Keşeru, categoric după ce FCSB a cucerit titlul: „E momentul să plece”. Ce şanse le dă roş-albaştrilor în Europa 20:53 Prima reacţie a lui Marius Şumudică, după întâlnirea de taină cu Dan Şucu: „Nu se gândește decât la binele Rapidului!” 20:52 Victor Piţurcă, şocat de „perla” Universităţii Craiova: „După 10 minute era sufocat. Patronul ar trebui să îşi pună întrebarea” 20:20 Programul complet al Marelui Premiu de la Miami (3-5 mai, AntenaPLAY)! Calificările şi cursele sunt şi pe Antena 3 CNN 20:18 Marius Lăcătuş a dat verdictul, după titlul câştigat de FCSB! „Fiara” ştie unde s-a făcut diferenţa 20:16 VideoTeodora, fiica lui Mihai Stoica, dezvăluiri emoţionante despre tatăl său şi FCSB: „E ca o altă familie pentru mine!” EXCLUSIV Vezi toate știrile