Liviu Ciobotariu, după CSKA Sofia – Sepsi 0-2: „Sunt mulţumit, dar calificarea nu este jucată!”

De Valentin Pîrcălabu
Publicat: 27.07.2023, 22:24

Liviu Ciobotariu, reacție fermă după Sepsi - Rapid

Captură AntenaSport

Liviu Ciobotariu s-a arătat mulţumit după CSKA Sofia – Sepsi 0-2. Antrenorul celor de la Sepsi a spus că, în ciuda victoriei cu 2-0, nu este jucată calificarea.

Antrenorul covăsnenilor şi-a lăudat jucătorii pentru jocul prestat de organizarea defensivă de care au dat dovadă.

Liviu Ciobotariu, după CSKA Sofia – Sepsi 0-2

A fost un greu pentru noi. Am ]ntâlnit o echipă puternică, o echipă care a jucat pe teren propriu, în faţa propriilor suporteri care au făcut o atmosferă fantastică. E clar că sunt mulţumit cu acest rezultat care ne dă speranţă pentru meciul retur.

Mă bucură faptul că organizarea defensivă a funcţionat, este important să menţinem acest aspect. Eu zic că nu este jucată calificarea. Linia lor de atac este foarte puternică şi ne-au pus în dificultate şi organizarea noastră a fost bună. Ne-am creat în prima repriză 4-5 ocazii„, a spus Liviu Ciobotariu după CSKA Sofia – Sepsi 0-2.

CSKA Sofia – Sepsi 0-2. Victorie uriaşă pentru covăsneni

Pe Stadionul Bulgarska Armiya, la Sofia, Sepsi a avut ocaziile primei reprize. În minutul 27, la pasa în careu a lui Andres Dumitrescu, Safranko nu a putut ajunge la minge înaintea portarului Busatto, care a reţinut balonul în careul mic. Cosmin Matei a scăpat pe contraatac în minutul 29, dar a intrat în careu, singur cu portarul şi s-a complicat. Marius Ştefănescu a avut şi el două şanse mari, în minutele 41 şi 60, pentru ca în minutul 68 să vină şi golul oaspeţilor.

A fost un contraatac la care patru jucători covăsneni – Ştefănescu, Rondon, Roland Varga şi Nicolae Păun au colaborat pentru ca Sepsi să deschidă scorul, după ce Păun i-a furat balonul unui Busatto nesigur. Acelaşi Busatto a greşit decisiv în minutul , când a ieşit cu balonul la picior, Rondon l-a deposedat, i-a pasat lui Roland Varga, iar acesta a şutat cu boltă, de la distanţă, stabilind scorul final. Pe final echipa română a mai trimis de două ori în bară, prin şutul lui Damaşcan (min. 88) şi la lovitura de cap a lui Ninaj (min. 89).

Victorie cu 2-0 pentru Sepsi, care aşteaptă fără mari emoţii returul de săptămâna viitoare, de la Sf. Gheorghe.

CSKA SOFIA: Busatto – Mahmutovic, Koch (Sanyang 76), Cordoba – Turitsov, Carreazo, Lindseth (Shopov 76), Vion (Shaghoyan 75) – Heintz – Phaeton, Nazon (Estrada 66). ANTRENOR: Sasha Ilic.

SEPSI: Niczuly – Aganovic (Ninaj 57), D. Ciobotariu, M. Bălaşa, A. Dumitrescu – Alimi, N. Păun – M. Ştefănescu (Damaşcan 84), C. Matei (R. Varga 67), I. Gheorghe (Francisco Junior 84) – Safranko (Rondon 67). ANTRENOR: Liviu Ciobotariu

Cartonaşe galbene: Vion 47, Mahmutovic 71, Shopov 89 / Alimi 26, Ion Gheorghe 38, Niczuly 89, Phaeton 89

Arbitri: Jochem Kamphuis – Roy De Nas, Murat Kücükerbir – Martin Perez (toţi din Olanda)

• PAOK Salonic - Olympiacos, 12 mai, ora 20:00, live în AntenaPLAY
  • Play-off-ul din Championship e live în AntenaPLAY
  • Cine va câştiga titlul în Premier League, în acest sezon?

23:56 „Aţi ieşit de pe teren ca o vedetă” Reacţia lui Mircea Rednic, după Dinamo – UTA 2-0. Ce a spus despre salvarea „câinilor” 23:43 Nebunie pe stadion, după retrogradarea lui FC U Craiova 1948! Ultraşii au aruncat cu scaune şi l-au înjurat pe Adrian Mititelu 23:38 Scene incredibile la Dinamo – UTA! Presiunea şi-a spus cuvântul şi lui Zeljko Kopic i s-a făcut rău 23:30 Când se joacă meciurile de baraj Dinamo – Csikszereda şi FC Botoşani – CS Mioveni, pentru menţinerea/promovarea în Liga 1 23:10 Dinamo – UTA 2-0! Dinamo şi FC Botoşani vor juca baraj pentru menţinerea în Liga 1. FCU Craiova şi FC Voluntari au retrogradat 22:56 VIDEO & FOTOUltraşii lui PSG şi-au luat la revedere de la Kylian Mbappe! Imagini fabuloase de pe Parc des Princes 22:50 Românii au dat recital pentru Gaziantep: dublă Dennis Drăguş, trei assist-uri Alex Maxim 22:11 Mesajul afişat de fanii lui Dinamo pentru Mircea Lucescu în timpul meciului capital pentru salvarea de la retrogradare 22:00 VIDEOPAOK – Olympiacos 2-0 a fost în AntenaPLAY! Echipa lui Răzvan Lucescu continuă asaltul spre titlu, după victoria uriaşă din derby 21:16 Alex Ioniţă a dat de pământ cu fanii FCSB-ului, care l-au ironizat pe Arena Naţională! Replică devastatoare a fostului rapidist Vezi toate știrile