Anglia U21 s-a calificat în sferturi la Euro 2023. Victorii pentru Italia și Franța

De Antena Sport
Publicat: 26.06.2023, 8:55

Anglia U21 s-a calificat în sferturi la Euro 2023

Anglia U21 sărbătorește golul marcat cu Israel / uefa.com

Anglia U21 s-a calificat în sferturi la Euro 2023. Selecţionata Angliei s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal Under-21 din România şi Georgia, duminică, din postura de câştigătoare a Grupei C, după ce a învins Israelul cu 2-0.

Anthony Gordon (16) şi Emile Smith-Rowe (68) au marcat golurile englezilor, la Tbilisi.

Germania, deţinătoarea titlului, este aproape de eliminare după înfrângerea suferită în faţa Cehiei, cu 1-2. Vaclav Sejk (33) a deschis scorul pentru cehi, dar Angelo Stiller (70) a restabilit egalitatea. Cehia a smuls victoria prin reuşita lui Martin Vitik (87).

La Cluj-Napoca, în Grupa D, Italia a învins Elveţia cu 3-2, după ce a avut 3-0 la pauză. ”Azzurrinii” au obţinut primele lor puncte în grupă, graţie golurilor reuşite de Lorenzo Pirola (6), Wilfried Gnonto (11) şi Fabiano Parisi (45+4).

Elveţia a redus din ecart după pauză, prin golurile semnate de Kastriot Imeri (47) şi Zeki Amdouni (52), cel care a înscris două goluri României pentru echipa de seniori a Elveţiei, în preliminariile EURO 2024.

Franţa a făcut un pas mare spre sferturi după victoria la limită contra Norvegiei, cu 1-0, prin golul lui Michael Olise (57).

Euro 2023 | Rezultatele de duminică

Grupa C

Cehia – Germania 2-1 (Batumi)

Au marcat: Vaclav Sejk 33, Martin Vitik 87, respectiv Angelo Stiller 70.

Anglia – Israel 2-0 (Tbilisi)

Au marcat: Anthony Gordon 16, Emile Smith-Rowe 68.

Clasament

Grupa D (Cluj-Napoca)

Elveţia – Italia 2-3

Au marcat: Kastriot Imeri 47, Zeki Amdouni 52, respectiv Lorenzo Pirola 6, Wilfried Gnonto 11, Fabiano Parisi 45+4.

Norvegia – Franţa 0-1

A marcat: Michael Olise 57.

Clasament

Este Răzvan Lucescu cel mai bun antrenor român al momentului?

16:52 Reacţia scoţienilor, când au aflat că Neil Lennon a semnat cu Rapid şi că va încasa un salariu uriaş: „O schimbare masivă!” 16:48 FotoCunoscutul milionar român ajuns la sapă de lemn, ca Irinel Columbeanu, a primit o altă lovitură! 16:15 Preşedinte-surpriză pentru proiectul noului Dinamo, cu Ion Ţiriac şi Cristi Borcea: „Din primul an îl depăşesc pe Gigi Becali” 16:02 Dinamo – Csikszereda LIVE TEXT, ora 20:00. Dinamoviştii dau bătălia finală pentru salvarea de la retrogradare 15:56 Rolul pe care îl are Mircea Lucescu la „noul Rapid”, propus de Dan Şucu după venirea lui Neil Lennon: „Îi mulțumesc” 15:32 FotoNeil Lennon e noul antrenor al Rapidului! Anunţul oficial făcut de giuleşteni 15:23 Sepsi s-a despărţit de 7 jucători! Unul dintre ei a fost dorit de Gigi Becali la FCSB 15:01 Ovidiu Popescu, prima reacţie după ce a plecat de la FCSB: „Visul mi s-a îndeplinit” 14:34 Lovitura uriaşă dată de Neluţu Varga şi Dan Petrescu la CFR Cluj: „Am făcut primul transfer și este unul formidabil” 14:29 Sorana Cîrstea, învinsă în primul tur de la Strasbourg Vezi toate știrile

Nativii pentru care familia e pe primul loc. Zodiile care apreciază iubirea pură

4 talente ascunse ale semnelor zodiacale. Nativii care au aceste secrete valoroase