Scandal uriaș în meciul Braziliei de la Copa America! Roberto Firmino a marcat după ce mingea s-a lovit de arbitru

Publicat: 24.06.2021, 12:00

Scandal după Brazilia - Columbia 2-1

Condusă din minutul 10, după reuşita lui Luis Diaz, Brazilia au egalat după o fază controversată. La reuşita lui Firmino, din minutul 78, arbitrul argentinian Nestor Pitana a fost lovit de minge în desfăşurarea fazei.

În mod normal, meciul ar fi trebuit întrerupt şi reluat cu minge de arbitru, dar faza a continuat şi golul a fost validat. Columbienii au protestat îndelung, dar fără succes.

Scandal uriaș după Brazilia – Columbia 2-1

Din cauza întreruperii de la acel gol, meciul a fost prelungit minute bune şi Casemiro a înscris cu capul după un corner, în mintul 90+10.

Într-o altă partidă care a avut loc la Goiania, Ecuador şi Peru au terminat la egalitate 2-2. Au marcat: Tapia ’23 (a), Preciado ’45+3 / Lapdula ’49, Carillo ’54.

Cu doar două meciuri rămase de jucat, Brazilia – Ecuador şi Venezuela – Peru, gazdele competiţiei sunt calificate în sferturi după ce au acumulat maximum de puncte, nouă.

Columbia este pe locul 2, cu patru puncte din patru partide, astfel că a termiant de jucat în această grupă. Tot patru puncte are şi Peru, în timp ce Ecuador şi Venezuela au două puncte fiecare. În sferturi se califică primele patru clasate.

Copa America ar fi trebui să se joace în Columbia şi Argentina

Copa America este cea mai importantă competiţie internaţională organizată de Conmebol. Argentina ar fi trebuit să găzduiască Copa America împreună cu Columbia, ţară în care tulburările sociale au dus la pierderea a zeci de vieţi şi au făcut imposibilă organizarea competiţiei.

În ceea ce priveşte Argentina, ministrul Sănătăţii, Carla Vizzotti, a avertizat recent despre dificultăţile de a organiza turneul, deoarece ţara de 45 de milioane de locuitori trece prin cea mai critică perioadă a pandemiei, cu peste 41.000 de persoane infectate doar joi. Argentina a depăşit 3,7 milioane de cazuri pozitive şi 77.000 de decese de la începutul stării de urgenţă sanitară.

Va termina Bayer Leverkusen sezonul fără înfrângere?

22:49 Reacția premierului Marcel Ciolacu după ce Gloria Buzău a promovat în Liga 1! Mesaj după finalul partidei cu Unirea Slobozia 22:21 Reacţia lui Ion Crăciunescu după ce Darius Olaru i-a strigat „Băi, prostule!” centralului meciului Universitatea Craiova – FCSB! 22:02 „Mă simt extenuat!” Andrei Prepeliță și-a găsit cu greu cuvintele după ce a promovat cu Gloria Buzău în Liga 1! 21:52 Anunţul lui Florin Manea despre transferul lui Denis Drăguş: „Cluburile s-au înţeles” 21:46 „N-a înțeles nimic! O prostie!” Mihai Stoica i-a dat replica lui Andrea Compagno! „MM” a răspuns, după atacul italianului 21:14 „A greșit!” Mihai Stoica, verdict despre ocazia irosită de Octavian Popescu în Universitatea Craiova – FCSB 2-0! 20:57 Surprizele pregătite de selecționerul Belgiei pentru EURO 2024. Cu ce jucători se pot duela „tricolorii” lui Edi Iordănescu 20:56 FotoGloria Buzău a promovat în Liga 1! Focuri de artificii la Buzău, după performanţa uriaşă! 20:35 Ce a spus Mihai Rotaru despre Gigi Becali, după ce Universitatea Craiova a învins-o cu 2-0 pe FCSB! 20:32 Ana Bogdan s-a calificat în turul 2 al turneului de la Roma! A învins-o pe Leylah Fernandez în două seturi Vezi toate știrile