Închide meniul

Gino Iorgulescu, ultimatum pentru Răzvan Burleanu: "Tot noi să plătim?" LPF amenință Federația cu TAS, dacă nu plătește pentru introducerea VAR în Liga 1

Alexandru Ivan Publicat: 4 martie 2021, 13:37 / Actualizat: 12 mai 2021, 8:15

Comentarii
Gino Iorgulescu, ultimatum pentru Răzvan Burleanu: "Tot noi să plătim?" LPF amenință Federația cu TAS, dacă nu plătește pentru introducerea VAR în Liga 1

Gino Iorgulescu îl amenintă pe Răzvan Burleanu cu TAS

Joi a avut loc Adunare Generală LPF, la care au participat toți reprezentanții cluburilor din Liga 1. Toate echipele au formulat aceeași dorință: implementarea sitemului VAR în Liga 1.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Cu toate acestea, LPF și FRF se ceartă cine ar trebui să suporte costurile. Gino Iorgulescu a refuzat categoric ca Liga să plătească pentru video-arbitraj.

Scandal între LPF și FRF! Gino Iorgulescu l-a amenințat pe Răzvan Burleanu cu TAS

"Dacă FRF nu va plăti, ar însemna să amânăm implementarea VAR. Eu sper să găsească bani, au luat de la UEFA și FIFA pentru anumite proiecte, poate au rămas niște bani pe care să îi folosească. Poate se împrumută, iau bani în avans, nu știu. S-a luat în discuție situația de a plăti și noi, dar problema este că se plătesc în fiecare an aceiași bani. Nu putem să plătim noi, de la Ligă, pentru FRF. 

Dânșii îi pregătesc pe arbitri, dânșii îi deleagă, ei îi trag la răspundere și au toate atributele. Atunci noi să plătim? Ei ar plăti în locul nostru? Cluburile au spus că nu sunt de acord să plătească, mai puțin 1-2, dintre care unul era probabil vocea Federației. Cluburile și așa se chinuie cu banii pe care îi au”, a declarat Gino Iorgulescu, la conferința de presă dupa Adunarea Generală LPF.

Șeful Ligii a solicitat, săptămâna viitoare, o întâlnire cu Răzvan Burleanu și Orlando Nicoară (reprezentantul firmei care deține drepturile de televizare ale meciurilor de Liga 1). Dacă conflictul nu va fi rezolvat, Gino Iorgulescu va apela la Tribunalul de Arbitraj Sportiv.

Reclamă
Reclamă

„S-a discutat varianta ca FRF să nu plătească, să vedem dacă se poate să mergem la TAS într-un fel sau altul. Noi nu putem face această cheltuială legal, atunci vedem ce se întâmplă, nu vom sta așa.

Am văzut multe meciuri cu greșeli mari de arbitraj, care au viciat rezultatele. Bani mulți, servicii proaste. În fiecare etapă sunt meciuri cu greșeli mari de arbitraj și nu se iau măsuri drastice din partea CCA, pe ideea «lasă că merge și-așa». Arbitrajele lasă de dorit”, a declarat Gino Iorgulescu.

Când am putea avea VAR în Liga 1

Potrivit lui Gino Iorgulescu, Liga 1 ar putea să aibă VAR în aproximativ șase luni, dacă FRF va plăti toate costurile pentru instruirea arbitrilor. 

Reclamă

Școlarizarea arbitrilor durează cel puțin 6 luni. Dacă deblocăm situația, peste 6 luni, poate 8, abia atunci vom putea avea VAR. Poate vom putea folosi acele două brigăzi ca să avem VAR, așa cum a spus domnul Avram. Am putea la niște meciuri foarte importante să implementăm această opțiune. Dacă nu, așteptăm și atunci când vom fi gata, intrăm cu toate meciurile”, a mai spus Gino Iorgulescu.

Dintre echipele din Liga 1, FCSB s-a arătat dispusă să suporte o parte din costuri pentru implementarea VAR. Gigi Becali e dispus să plătească până la 150.000 de euro.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Va câştiga Cristi Chivu titlul în Serie A cu Inter în acest sezon?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:42 14 dec.
PAOK Salonic, înfrângere în Grecia! Echipa lui Răzvan Lucescu a fost învinsă de Atromitos
23:25 14 dec.
Daniel Niculae, reacție după debutul lui Dorinel Munteanu la Hermannstadt: „Sunt supărat”
23:21 14 dec.
Dorinel Munteanu, mesaj dur după Hermannstadt – Universitatea Craiova 0-2: “Nu e un avertisment! Trebuie să înțeleagă”
22:51 14 dec.
Filipe Coelho surprinde după victoria cu Hermannstadt: „Nu a fost cea mai bună seară a noastră”
22:46 14 dec.
Primul lucru remarcat de Cristi Chivu, după ce Inter a urcat pe primul loc în Serie A: “Cu asta vreau să încep”
22:39 14 dec.
Ștefan Baiaram, obiectiv măreț după Hermannstadt – Craiova 0-2: „După mă pot gândi și la alte lucruri”
1 Conducerea Rapidului s-a decis! Asalt pentru fotbalistul de la Oțelul. Gălățenii solicită o sumă uriașă 2 Clubul uriaş care îl transferă pe Louis Munteanu de la CFR Cluj. Suma uriaşă anunţată! “Se poate face” 3 Control antidoping imediat după Rapid – Oțelul 0-2. Opt jucători, chemați la teste 4 Bogdan Racoviţan a semnat! Contractul e valabil până în 2028 5 Jucătorul dorit de Gigi Becali la FCSB a făcut anunţul după Rapid – Oţelul 0-2: “Vreau să lupt pentru trofee” 6 Ionuț Radu, după ce a apărat penalty-ul vedetei de 60 de milioane de euro: “Este un sentiment unic”
Citește și