Scandal de rasism la Dinamo – FC U Craiova 1948 1-2! Sidibe, acuzații incredibile la adresa lui Steliano Filip. Răspunsul fundașului dinamovist

Publicat: 9.04.2022, 10:04
Actualizat: 9.04.2022, 11:56

Sekou Sidibe discuta cu Razvan Toni Gradinaru sub privirile lui Andre P. Benjamin Van Durmen, Gabriel Rodrigues De Moura, Okechukwu Christian Irobiso si Radu Alexandru Negru dupa meciul de fotbal dintre Dinamo Bucuresti si FC U Craiova, contand pentru Play-out-ul Ligii 1 Casa Pariurilor, desfasurat pe Stadionul Dinamo din Bucuresti

Dinamo, învinsă de FC U Craiova 1948 în prelungiri

Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

S-a lăsat cu scandal la finalul partidei Dinamo – FC U Craiova 1948 1-2. Sekou Sidibe ar fi avut un atac rasist la adresa lui Steliano Filip. Fundașul dinamovist a venit imediat cu replica.

Imediat după golul marcat în prelungiri de Andrea Compagno, jucătorii de la Dinamo și FC U Craiova 1948 s-au încăierat. Motivul ar fi un scandal cu tentă rasistă între Sekou Sidibe și Steliano Filip.

Dinamo – FC U Craiova 1948 1-2 | Scandal de rasism în Steliano Filip și Sidibe

Sidibe și Filip s-au contrat pe toată durata meciului, dar lucrurile au degenerat după fluierul final. La un moment, jucătorul Craiovei i-ar fi adresat un atac cu tentă rasită lui Steliano Filip, potrivit digisport.ro.

Fundașul dinamovist a răspuns imediat. ”Ce tot nu-ți convine și comentezi? Te crezi Messi?”, ar fi spus Filip, conform sursei citate. În conflict s-au amestecat mai mulți jucători de la ambele echipe, iar situația a fost aplanată cu greu.

Steliano Filip a fost integralist la Dinamo, în timp ce Sekou Sidibe a intrat la FC U Criova 1948 la pauză.

Dinamo, aproape condamnată la baraj

Dinamo a început ca din tun meciul cu FC U Craiova 1948. Christian Irobiso a deschis scorul în secunda 35. Atacantul „câinilor” a finalizat cu o execuţie din faţa porţii goale, după o pasă excelentă oferită de Vlad Morar.

Dinamo și-a menținut avantajul până la intarea la cabine, dar echipa lui Uhrin a cedat după pauză. Huyghebaert a marcat cu un voleu din marginea careului care „l-a găurit” pe Mihai Eșanu.

„Câinii” au continuat atacurile și au forțat golul al doilea, dar au rămas cu buza umflată în prelungiri. În minutul 90+1, Andrea Compagno a profitat de o deviere fericită și a marcat cu un șut sub bară, din interiorul careului.

S-a terminat 2-1 pentru FC U Craiova 1948, care e aproape sigură de evitarea retrogradării. Echipa lui Nicolo Napoli e pe poziția a 11-a, cu 25 de puncte. De cealaltă parte, Dinamo e aproape condamnată la baraj, fiind pe locul 14, cu doar 13 puncte.

1
22:36
Mihai Rotaru l-a descris în trei cuvinte pe Costel Gâlcă şi a spus cine ia deciziile la echipa lui: „Aşa am procedat cu toţi”
1
22:08
Coreea de Sud – România LIVE VIDEO (vineri, ora 13:30). „Tricolorii” vor o nouă victorie la CM de Hochei, LIVE în AntenaPLAY
1
22:04
Mihai Stoica a anunţat care e primul jucător care poate semna cu FCSB după câştigarea titlului: „Au început negocierile”
1
21:48
Jannik Sinner s-a retras de la Madrid! Organizatorii turneului au dezvăluit problema italianului
1
21:29
Primele reacţii ale lui Dennis Man şi Valentin Mihăilă după ce au obţinut promovarea în Serie A!
1
21:04
Dennis Man şi Valentin Mihăilă au promovat în Serie A! Performanţă uriaşă pentru jucătorii naţionalei, alături de Parma!
1
21:00
VIDEOLecco – Sampdoria a fost în AntenaPLAY! Echipa lui Andrea Pirlo a făcut un pas important în lupta pentru baraj
1
20:51
Video„Selecţionerul nostru e un clovn!” Scandal uriaş la naţionala Ungariei, după înfrângerea istorică cu România
1
20:32
FotoAverea lui Ionuţ Negoiţă a „explodat”! Ce loc ocupă acum omul de afaceri în topul celor mai bogaţi români!
1
20:11
Carlos Alcaraz a fost eliminat în sferturile de la Madrid! Seria incredibilă a spaniolului, încheiată de Andrey Rublev