Închide meniul

Scandal de rasism la Dinamo – FC U Craiova 1948 1-2! Sidibe, acuzații incredibile la adresa lui Steliano Filip. Răspunsul fundașului dinamovist

Alexandru Ivan Publicat: 9 aprilie 2022, 10:04 / Actualizat: 9 aprilie 2022, 11:56

Comentarii
Scandal de rasism la Dinamo – FC U Craiova 1948 1-2! Sidibe, acuzații incredibile la adresa lui Steliano Filip. Răspunsul fundașului dinamovist

Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

S-a lăsat cu scandal la finalul partidei Dinamo – FC U Craiova 1948 1-2. Sekou Sidibe ar fi avut un atac rasist la adresa lui Steliano Filip. Fundașul dinamovist a venit imediat cu replica.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Imediat după golul marcat în prelungiri de Andrea Compagno, jucătorii de la Dinamo și FC U Craiova 1948 s-au încăierat. Motivul ar fi un scandal cu tentă rasistă între Sekou Sidibe și Steliano Filip.

Dinamo – FC U Craiova 1948 1-2 | Scandal de rasism în Steliano Filip și Sidibe

Sidibe și Filip s-au contrat pe toată durata meciului, dar lucrurile au degenerat după fluierul final. La un moment, jucătorul Craiovei i-ar fi adresat un atac cu tentă rasită lui Steliano Filip, potrivit digisport.ro.

Fundașul dinamovist a răspuns imediat. ”Ce tot nu-ți convine și comentezi? Te crezi Messi?”, ar fi spus Filip, conform sursei citate. În conflict s-au amestecat mai mulți jucători de la ambele echipe, iar situația a fost aplanată cu greu.

Steliano Filip a fost integralist la Dinamo, în timp ce Sekou Sidibe a intrat la FC U Criova 1948 la pauză.

Reclamă
Reclamă

Dinamo, aproape condamnată la baraj

Dinamo a început ca din tun meciul cu FC U Craiova 1948. Christian Irobiso a deschis scorul în secunda 35. Atacantul „câinilor” a finalizat cu o execuţie din faţa porţii goale, după o pasă excelentă oferită de Vlad Morar.

Dinamo și-a menținut avantajul până la intarea la cabine, dar echipa lui Uhrin a cedat după pauză. Huyghebaert a marcat cu un voleu din marginea careului care „l-a găurit” pe Mihai Eșanu.

„Câinii” au continuat atacurile și au forțat golul al doilea, dar au rămas cu buza umflată în prelungiri. În minutul 90+1, Andrea Compagno a profitat de o deviere fericită și a marcat cu un șut sub bară, din interiorul careului.

Reclamă

S-a terminat 2-1 pentru FC U Craiova 1948, care e aproape sigură de evitarea retrogradării. Echipa lui Nicolo Napoli e pe poziția a 11-a, cu 25 de puncte. De cealaltă parte, Dinamo e aproape condamnată la baraj, fiind pe locul 14, cu doar 13 puncte.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ce echipă va încheia anul pe primul loc în Liga 1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
14:25
Anunţul lui Florin Manea despre plecarea lui Radu Drăgușin la AC Milan
13:49
Situaţie incredibilă în Premier League! 22 de jucători riscă să fie suspendaţi, cu o etapă înainte de Crăciun
13:27
Unul dintre jucătorii lui Şucu de la Genoa, în doliu: “Şi-a pierdut cei doi copii într-o tragedie”
12:33
Săpunaru, adevărul despre refuzul de a mai juca la naționala României. Ce s-a întâmplat între el şi Piţurcă
12:21
Presa din Spania l-a “înţepat” pe Kylian Mbappe, după dubla cu echipa din liga a 3-a: “Să îi spună cineva”
11:41
Andrei Rațiu confirmă că au fost “două oferte mari” pentru el. A fost dorit în Germania şi Anglia
1 FotoCine este marea dragoste a lui Mircea Lucescu. Anunţul făcut de Neli Lucescu după 58 de ani de căsnicie 2 Doliu în lumea fotbalului din România! Leontin Chiorpec a murit în accident 3 Reacţia categorică a lui Gigi Becali după ce Istvan Kovacs a fost delegat la FCSB – Rapid: “La revedere” 4 Pensia “ruşinoasă” pe care o primeşte Cornel Dinu. Dovada că România nu-şi respectă legendele: “Dreptate mioritică” 5 Claudiu Keșeru a plecat de la FC Bihor. De ce şi-a dat demisia 6 Valeriu Iftime anunţă primul plecat de la FCSB. Fotbalistul abia a semnat: “Vorbim din ianuarie”
Citește și