Barcelona – Villarreal 3-5! Dezastru pentru Xavi! 16 goluri primite în 13 zile şi două trofee ratate

De Dan Roșu
Publicat: 27.01.2024, 21:55

Barcelona - Villarreal 3-5

Barcelona - Villarreal 3-5 - Profimedia Images

Barcelona – Villarreal 3-5 a fost încă un meci de coşmar pentru Xavi, în La Liga. Catalanii au pierdut incredibil meciul de pe Stadion Estadi Olímpic, după ce revenise senzaţional.

„Submarinul galben” a condus cu 2-0, după golurile marcate de Moreno şi Akhomach. Barcelona a revenit în numai 11 minute, după reuşitele lui Gundogan, Pedri şi autogolul lui Bailly.

Barcelona – Villarreal 3-5! Dezastru pentru Xavi

Barcelona părea că se îndreaptă spre victorie, dar a urmat o perioadă de coşmar: Guedes a egalat în minutul 84, Sorloth i-a adus pe oaspeţi în avantaj în minutul 90+9, iar Morales a stabilit scorul final, în minutul 90+12.

Echipa lui Xavi a ajuns la 16 goluri încasate în ultimele 13 zile, timp în care a pierdut şi două trofee, după 1-4 cu Real Madrid în finala Supercupei şi 2-4 cu Bilbao, în Cupa Regelui. Victoriile au venit cu Betis, 4-2 şi cu Salamanca, 3-1, în Cupa Spaniei.

Xavi poate pleca de la Barcelona

Xavi a făcut un anunţ categoric, după ce Barcelona a fost eliminată din Cupa Spaniei. Managerul catalanilor a dezvăluit că va pleca de pe banca echipei, la finalul sezonului, în cazul în care formaţia pe care o antrenează nu este la nivelul dorit de el.

Barcelona a fost eliminată din Cupa Spaniei de către Athletic Bilbao. Catalanii au fost învinşi cu 2-4, meciul fiind decis după ce s-au jucat şi cele două reprize de prelungiri, scorul după cele 90 de minute fiind de 2-2. A urmat acum şi dezastrul din campionat cu Villarreal.

„Dacă la sfârșitul sezonului nu suntem la un nivel competitiv va trebui să plec. Știu unde sunt, este un club de top. Aici la Barça trebuie să câștigi titluri sau vei fi în pericol.

Sunt convins că proiectul de aici are un potențial maxim cu jucători tineri de top”, a declarat Xavi, citat de Fabrizio Romano.

Care este cel mai bun antrenor al momentului în fotbalul mondial?

17:23 Jucătorul dorit de Gigi Becali la FCSB a plecat de la Farul! Anunţul oficial făcut 17:19 FotoCât de frumoasă este şi cu ce se ocupă logodnica lui Darius Olaru! Cristina radiază de fericire lângă căpitanul lui Gigi Becali 17:09 Leeds – Southampton, finala play-off-ului de promovare în Premier League, live în AntenaPLAY 16:59 „Rugați-vă sa aibă ofertă Charalambous!” Gigi Becali, avertisment pentru Nicolae Dică: „Vezi că poate nu te mai iau la FCSB” 16:56 Gareth Southgate a anunţat lotul preliminar al Angliei pentru EURO 2024! Starurile care lipsesc de pe listă 16:11 Bernadette Szocs şi Eliza Samara, pe tabloul principal de la WTT Champions Chongqing 2024 (30 mai – 3 iunie, AntenaPLAY) 16:00 Catanzaro – Cremonese, LIVE VIDEO, în AntenaPLAY, de la 21:30! Duel în play-off-ul de promovare în Serie A 15:14 Adi Vasile a plecat de la CSM Bucureşti! Anunţul oficial al campioanei României 15:06 Daniel Niculae, OUT de la Rapid! „Am avut o discuţie cu Dan Şucu” 14:43 Andreea Mitu, eliminată în primul tur al calificărilor la Roland Garros Vezi toate știrile

Care sunt cele mai norocoase zile în această vară pentru fiecare zodie. Ce arată astrele

Zodii care au așteptări mari de la viața lor. Nativii care nu se mulțumesc cu puțin