A văzut debutul lui Juvhel Tsoumou la Rapid şi a răbufnit: „E mai gras ca mine!”. Reacţie dură a unui fost campion din Giuleşti

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 11.11.2023, 11:07

A văzut debutul lui Juvhel Tsoumou la Rapid şi a răbufnit

Juvhel Tsoumou, în timpul meciului Sepsi - Rapid / Captură Digi Sport

Cristi Dulca (51 de ani) a văzut debutul lui Juvhel Tsoumou la Rapid şi a răbufnit. Campion cu gruparea din Giuleşti în 1999, fostul fundaş a avut o reacţie tranşantă după ce a urmărit imaginile cu atacantul congolez în tricoul alb-vişiniu.

Tsoumou a fost trimis pe teren la două zile după ce a fost prezentat. Atacantul care nu mai jucase un meci oficial din luna februarie a intrat în minutul 58 al disputei cu Sepsi, scor 0-0, din etapa a 16-a a Ligii 1. L-a înlocuit pe Alexandru Ioniţă.

Cristi Dulca a văzut debutul lui Juvhel Tsoumou la Rapid şi a răbufnit

Tsoumou a preluat tricoul cu numărul 13, cel care a fost purtat în trecut şi de Cristi Dulca. Fostul jucător al Rapidului l-a „taxat” imediat pe fostul atacant al FCSB-ului.

Tsoumou e mai gras ca mine. Mai ales ca joaca si cu numărul meu de la Rapid (n.r. – 13). Nu e pregătit, deși e un jucător bun, din câte îl știam eu”, a declarat Dulca la primasport.ro.

Juvhel a fost totuşi aproape de a înscrie golul sezonului. În minutul 79, la prima ocazie pe care a avut-o, congolezul a încercat o execuţie de senzaţie. A reluat din foarfecă centrarea lui Braun, iar mingea a lovit transversala. Putea fi golul care să o ducă pe Rapid pe primul loc în Liga 1.

Atacantul din Congo a ajuns la echipa pregătită de Cristiano Bergodi din postura de jucător liber de contract, după ce s-a despărțit de formația vietnameză Cong An Ha Noi FC. Acesta a semnat un contract valabil până în iarnă, cu opțiunea de prelungire până în vara anului viitor.

Atacantul din Congo a fost legitimat la actuala vicecampioană a României în perioada septembrie 2019 – februarie 2020. În tricoul „roș-albastru” a adunat doar 3 partide și a marcat un singur gol. Se întâmpla într-o partidă cu Universitatea Craiova, din septembrie 2019, câștigată de către „roș-albaștrii” cu scorul de 1-0.

În momentul de față, Tsoumou este cotat la suma de 300.ooo de euro, potrivit site-ului de specialitate Transfermarkt. A atins cea mai mare cotă în anul 2019, în timpul în care era legitimat la Hermannstadt. La momentul respectiv valora suma de 550.000 de euro.

Sepsi – Rapid 0-0

La Sf. Gheorghe, gazdele nu au dat şanse bucureştenilor să înscrie în prima repriză. Ion Gheorghe a trimis puţin peste poartă, în minutul 18, iar Aganovic a fost aproape de gol în minutul 31, când torpila croatului a fost respinsă excelent de Horaţiu Moldovan. În minutul 36 arbitrul a oprit meciul pentru câteva minute după ce au apărut probleme la sistemul VAR. Ovidiu Haţegan i-a informat pe căpitanii echipelor şi a aşteptat restartarea sistemului.

Partida s-a reluat în minutul 41, dar la pauză s-a intrat cu scor alb, 0-0. Rapid a avut o bară, la execuţia de excepţie a lui Tsoumou, din minutul 79, dar s-a încheiat la egalitate, Rapid nu reuşeşte să treacă pe primul loc al clasamentului, rămânând pe poziţia a doua, cu 30 de puncte, iar Sepsi este pe locul 8, cu 20 de puncte.

SEPSI: Niczuly – D. Ciobotariu, M. Bălaşa, Ninaj, Fl. Ştefan (R. Varga 63) – Renţa, Alimi – I. Gheorghe, M. Ştefănescu, Aganovic (C. Matei 72) – Safranko (Debeljuh 72). ANTRENOR: Liviu Ciobotariu

RAPID: H. Moldovan – Braun, Săpunaru, P. Iacob, Borza – Oaidă (Kait 52), Al. Albu (C. Cîrjan 73) – Funsho Bamgboye, Al. Ioniţă II (Tsomou 57), Papeau (El Sawy 84) – Borja Valle. ANTRENOR: Cristiano Bergodi

Cartonaşe galbene: Alimi 50 / Papeau 36, Funsho Bamgboye 48

Arbitri: Ovidiu Haţegan – Mircea Mihail Grigoriu, Ciprian Florin Danşa – Sorin Vădana

Arbitri VAR: George Cătălin Găman – Vlad Baban

Observator: Adrian Comănescu

Cine va câştiga Balonul de Aur 2024?

11
23:12
„Urmează EURO?” Răspunsul dat imediat de Vlad Chiricheş, după ce FCSB a primit trofeul de campioană: „Am puteri supranaturale!”
11
23:12
Florinel Coman, anunţ despre viitorul său după ce a primit medalia de campion: „A ieşit patronul şi v-a spus!”
11
22:49
FotoImagini fabuloase pe Arena Naţională! Nebunia s-a declanşat după ce Olaru a ridicat trofeul. Ilie Năstase a venit pe scenă
11
22:36
Motivul incredibil pentru care Becali nu e lăsat de familie să vândă echipa: „Te mai uiţi la televizor, mai faci o schimbare!”
11
22:23
Gigi Becali, anunţ de ultim moment despre transferul lui Denis Alibec la FCSB! Salariul pe care i l-a propus
11
22:15
Gigi Becali s-a dezlănţuit după meciul cu CFR Cluj: „Gâlcă să spună adevărul! Făceam schimbările din puşcărie”
11
22:00
FCSB – CFR Cluj 0-1! Otele, gol superb sub privirile lui Gigi Becali! Campioana primeşte trofeul! Sărbătoare pe Arena Naţională