Cristiano Bergodi, uluit de Albion Rrahmani după FC U Craiova 1948 – Rapid 3-5: „E letal în careu!”

De Valentin Pîrcălabu
Publicat: 26.08.2023, 0:12

Cristiano Bergodi, cu gândul la derby-ul cu FCSB, după remiza cu CSA Steaua

Cristiano Bergodi/ Hepta

Cristiano Bergodi a fost uluit de Albion Rrahmani după FC U Craiova 1948 – Rapid 3-5. Atacantul din Kosovo a reuşit o „dublă” de senzaţie chiar la debutul la Rapid.

Bergodi a a avut cuvinte uriaşe la adresa lui Rrahmani şi a spus că face o echipă bună cu Dugandzic. Mai mult, antrenorul Rapidului a spus că l-a înlocuit pe atacantul croat la pauză pentru că avea nişte probleme.

Cristiano Bergodi, uluit de Albion Rrahmani după FC U Craiova 1948 – Rapid 3-5

„Am trăit cu emoţii. Nu am început aşa de bine că am luat gol repede. Dar sunt lucruri care trebuie lucrate. Echipa a dat 5 goluri în deplasare şi a avut o sumedenie de ocazii. Băieţii trebuie să fie felicitaţi. Craiova e o echipă foarte ofensivă. Oricum, nu trebuie să iei 3 goluri pentru că nu poţi mereu să dai 5 goluri.

E un jucător bun ce se pliează şi cu Marko. Are tehnică, desface bine jocul. În careu e letal. Marko a avut o problemă. Nu a fost o schimbare din alte motive pentru că nu poate fi schimbat de acolo. Pe faza ofensivă ne-am descurcat bine. Noi jucăm ofensiv. Defensiv trebuie să îmbunătăţim jocul, dar nu evorba de doar 4 fundaşi. Eu sunt mulţumit de băieţi. Petrila e un jucător bun, are dăruire, are viteză şi calitate„, a spus Cristiano Bergodi la digisport.ro.

La rândul său, Albion Rrahmani s-a arătat impresionat de fani şi a spus că vrea titlul cu Rapidul.

Sperăm că la finalul campionatului să fim pe primul loc. A fost presiune, dar mă bucur foarte mult că am marcat două goluri. Le dedic familiei mele, care sper că e mândră de mine. E perfect, avem suporteri incredibili. Îi iubim, pentru ei jucăm. Dugandzic este prietenul meu, nu contează cine joacă, e important să câștige echipe.

Proiectul de la Rapid e perfect pentru mine, am venit aici cu inima deschisă și sunt fericit că am semnat”, a spus atacantul din Kosovo.

FC U Craiova 1948 – Rapid 3-5. Meci fabulos în Bănie

Gazdele au început meciul bine, deschizând scorul încă din minutul 4, când Baeten i-a pasat lui Aurelian Chiţu şi acesta l-a învins pe Horaţiu Moldovan, înscriind la colţul lung. Rapid a preluat controlul partidei şi a avut un prim penalty în minutul 21, transformat de Dugandzic. În minutul 42 giuleştenii au primit un al doilea penalty, ratat însă de golgeterul Dugandzic, care a tras peste poartă. Însă dominarea bucureştenilor s-a văzut şi pe tabelă, în minutul 45, când Săpunaru a înscris cu o lovitură de cap din pasa lui Petrila şi Rapid a intrat la pauză în avantaj, 2-1.

Gazdele au egalat repede în startul părţii secunde, prin Lacroix, cap la o lovitură liberă executată de Mascarenhas, în minutul 48. Rapid a preluat conducerea în minutul 55, după o pasă în careu a lui Borja Valle şi un gol al lui Petrila. Craiovenii au replicat prin ocazia lui Chiţu, din minutul 58, scoasă excelent de Moldovan. Robert Popa a salvat la cealaltă poartă lovitura de cap a lui Borja Valle, în minutul 60. Rapid s-a desprins la două goluri în minutul 65, prin golul lui Rrahmani, la care portarul Robert Popa are partea lui de vină. Gazdele nu au renunţat şi Chiţu a reuşit dubla, profitând de o respingere a lui Moldovan, în minutul 78, dar meciul a fost închis de al cincilea gol al partidei. Debutant la Rapid, Rrahmani a făcut dubla în minutul 90+1 şi Rapid s-a impus cu 5-3.

Cine va câştiga titlul în Premier League, în acest sezon?

19:30 FotoSoţia lui Michael Schumacher vinde tot pentru a face rost de bani! Decizie radicală luată de Corinna, la 10 ani după accident 19:21 Iga Swiatek s-a calificat în sferturile de finală la Roma. Naomi Osaka, OUT 18:44 Ora de start a meciului dintre Simona Halep – McCartney Kessler, de la WTA 125 Trophee Clarins 18:40 „Revoluţie” în lotul lui CSA Steaua, după un sezon ratat! Un singur jucător mai are contract cu „militarii” 18:05 Florin Răducioiu a făcut topul celor mai inteligenţi oameni din fotbal: „El e primul! E fantastic” 17:54 Constantin Budescu şi-a găsit echipă, după despărţirea de Farul lui Gică Hagi! Oferta primită de „Budi”, la 35 de ani 17:44 Dinamo a făcut lumină în cazul Edgar Ie! Reacţie vehementă a „câinilor”: „Un atac canceros împotriva clubului” 17:14 Istvan Kovacs va arbitra finala Europa League, cu trei săptămâni înainte de EURO 2024 17:13 VideoAlexandra Tudor prezintă AntenaSport Update! Cele mai tari ştiri ale zilei de 13 mai 2024 17:07 FotoCristi Tănase a depus actele de divorţ, după ce Adina Maria a obţinut ordin de protecţie! Motivul din spatele scandalului uriaş Vezi toate știrile