Denis Alibec, un car de nervi după U Cluj – Farul 2-0: „Terenul a fost de liga a 6-a! Ei n-au jucat ofensiv, doar s-au adaptat mai bine!”

Publicat: 3.03.2023, 22:22

Denis Alibec a fost un car de nervi după U Cluj - Farul 2-0

Denis Alibec, un car de nervi după U Cluj - Farul 2-0

Denis Alibec / Captură Youtube

Denis Alibec a fost un car de nervi după U Cluj – Farul 2-0. Atacantul constănțenilor a avut un discurs dur la adresa gazonului de pe Cluj Arena.

Mai mult decât atât, elevul lui Gică Hagi crede că ardelenii au câștigat doar pentru simplul fapt că au reușit să se adapteze mai bine pe terenul impracticabil.

„Nu avem nicio scuză, chiar dacă terenul e de liga a 6-a. Nu cred că e o scuză, și ei au jucat pe același teren. Nu am reușit să ne facem jocul. În repriza secundă am mai încercat, dar a venit golul de 2-0 și ne-a dat înapoi. Dacă înscriam noi prima dată, era altceva. Ei n-au jucat ofensiv, s-au bătut mai bine decât noi, au avut o atitudine mai bună.

Nu am nicio explicație. Trebuie să fim puternici, nu s-a terminat nimic după această înfrângere. Trebuie totuși să analizăm meciul și să vedem ce am greșit. Nu e vorba de experiență, doar s-au adaptat ei mai bine la teren”, a declarat Denis Alibec după meci, potrivit digisport.ro.

Și Ionuț Larie a vorbit despre eșecul clar al celor de la Farul în fața clujenilor.

„N-am dominat prin posesie, am făcut cea mai slabă repriză din campionat, unul dintre cele mai slabe meciuri, U Cluj a reușit victoria. Orice meci este greu, noi azi am greșit total, nu am fost ca de obicei. Trebuie să fim umili, să muncim la fel de mult, nu ne lipsește nimic, poate doar concentrarea la unele momente. Ne interesează ca noi să jucăm bine de meciul următor”, a declarat și fundașul constănțenilor.

U Cluj – Farul 2-0! Ardelenii s-au impus clar în fața liderului. Elevii lui Gică Hagi pot pierde primul loc în urma acestei înfrângeri.

Constănțenii rămân deocamdată pe primul loc, cu 61 de puncte. CFR Cluj poate trece pe primul loc dacă se vor impune în fața celor de la Sepsi luni. De cealaltă parte, U Cluj a urcat pe locul 8 în Liga 1, cu 34 de puncte.

Gazdele au început foarte hotărât meciul, iar poarta lui Aioani a fost pusă sub presiune încă din primele minute. Thiam a ratat un penalty în minutul 25, însă forcing-ul ardelenilor a dat roade cu câteva minute înainte de pauză. Ovidiu Bic a deschis scorul în minutul 39, după ce gazdele au profitat de o pasă greșită a lui Mihai Popescu.

Începutul reprizei secunde a aparținut tot formației din Cluj, iar belgianul Martin Remacle a majorat diferența în minutul 58. Farul a încercat să revină în meci, dar fără succes, spre disperarea lui Gică Hagi, care a privit neputincios eșecul elevilor săi.

22:18 Românii atacă tabloul principal la Saudi Smash 2024! Trei români joacă vineri, LIVE în AntenaPLAY 22:15 „Nu l-am sunat pe Gigi Becali că nu am fost în halul ăla de beat!” Tamaş, dezvăluiri colosale: „Aoleu, iar s-a îmbătat Găbiță!” 22:08 Coreea de Sud – România LIVE VIDEO (vineri, ora 13:30). „Tricolorii” vor o nouă victorie la CM de Hochei, LIVE în AntenaPLAY 21:50 România s-a calificat în finală la Campionatul European de gimnastică de la Rimini. Alte trei finale pe aparate pentru tricolore 21:40 Claudiu Keşeru, categoric după ce FCSB a cucerit titlul: „E momentul să plece”. Ce şanse le dă roş-albaştrilor în Europa 20:53 Prima reacţie a lui Marius Şumudică, după întâlnirea de taină cu Dan Şucu: „Nu se gândește decât la binele Rapidului!” 20:52 Victor Piţurcă, şocat de „perla” Universităţii Craiova: „După 10 minute era sufocat. Patronul ar trebui să îşi pună întrebarea” 20:20 Programul complet al Marelui Premiu de la Miami (3-5 mai, AntenaPLAY)! Calificările şi cursele sunt şi pe Antena 3 CNN 20:18 Marius Lăcătuş a dat verdictul, după titlul câştigat de FCSB! „Fiara” ştie unde s-a făcut diferenţa 20:16 VideoTeodora, fiica lui Mihai Stoica, dezvăluiri emoţionante despre tatăl său şi FCSB: „E ca o altă familie pentru mine!” EXCLUSIV Vezi toate știrile